Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
ACTIVITATE INTEGRATǍ
"Calatorie la Polul Nord"
PROIECT DIDACTIC
DATA: 9-DECEMBRIE-2008
UNITATEA: GRADINITA O.P. NR. 11 CONSTANTA
NIVEL II
TEMA ACTIVITATII "Calatorie la Polul Nord "
MIJLOCUL DE REALIZARE Activitati pe centre de interes
v ARTǍ
v CONSTRUCTII
v STIINTǍ
TIPUL DE ACTIVITATE Mixt
OBIECTIVE GENERALE
a) Informative: Dezvoltarea cunostintelor copiilor despre mediul inconjurator, respectiv despre mediul social si cultural;
b) Formative: Dezvoltarea atentiei voluntare, a spiritului de observatie si a gandirii logice; fixarea deprinderii de a-si coordona actiunile in colectiv; exersarea deprinderilor copiilor de a decupa prin suprapunere, de a lipi si de a construii cu diferite materiale. .
c) Educative: Cultivarea sociabilitatii copiilor, a intereselor si a deprinderilor de cooperare intre partenerii de joc, a intercomunicarii libere si civilizate intre prescolari in timpul jocului.
TEHNICI DE INVATARE: Impulsul emotional, intelegerea, participarea reproductiva.
FORMA DE REALIZARE Frontal, pe grupe, individual.
SISTEM DE EVALUARE Evaluare formativa/continua.
METODE DE EVALUARE Verificare orala, observarea curenta, aprecieri stimulative, analiza produselor activitatii, lucrare practica.
CENTRUL DE INTERES - CONSTRUCTII
TEMA: "Satul eschimosilor"- macheta
OBIECTIVE OPERATIONALE:
v sa construiasca din bete de chibrit gardul satului;
v sa construiasca case si igluuri din pahare de plastic si din cutiute de chibrit;
v sa colaboreze cu grupul de copii in realizarea temei date;
v sa participe afectiv la activitate, manifestandu-se liber creativ.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, instructajul verbal, explicatia, demonstratia.
MATERIAL DIDACTIC: cuburi, cutii de chibrit, pahare, lipici, macheta.
TEMA: "Tinutul inghetat" macheta
OBIECTIVE OPERATIONALE:
v sa construiasca banchize de gheata si ghetari din bucati de celuloza;
v sa amplaseze animalele, pasarile si mamiferele in mediul lor de viata;
v sa colaboreze cu grupul de copii in realizarea temei date;
v sa participe afectiv la activitate, manifestandu-se liber creativ.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, instructajul verbal, explicatia, demonstratia.
MATERIAL DIDACTIC: bucati de celuloza, animale polare.
CENTRUL DE INTERES - ARTA
TEMA: Eschimosi si animale polare
MIJLOCUL DE REALIZARE Confectie
OBIECTIVE OPERATIONALE:
v sa confectioneze eschimosi si animalele polare cu materialele date;
v sa decupeze prin pliere, sa lipeasca si sa asambleze partile componente ale obiectului dat;
v sa lipeasca animalele polare in mediul lor de viata realizand un tablou;
v sa analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea proprie si pe cele ale colegilor;
v sa participe afectiv la activitate, manifestandu-se liber creativ.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, instructajul verbal, explicatia, demonstratia, exercitiul.
MATERIAL DIDACTIC: animale polare, eschimosi, vata, foarfeca, lipici, carioci, scobitori.
CENTRUL DE INTERES STIINTǍ
TEMA: "Apa"
MIJLOCUL DE REALIZARE Experiment
OBIECTIVE OPERATIONALE:
v sa cunoasca si sa recunoasca materialele;
v sa observe schimbarile cubului de gheata in anumite conditii;
v sa foloseasca si alte amestecuri pentru a obtine alte experimente;
v sa colaboreze cu grupul de copii in realizarea temei date;
v sa participe afectiv la activitate, manifestandu-se liber creativ.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, instructajul verbal, explicatia, demonstratia, exercitiul.
MATERIAL DIDACTIC: ceai, limonada, gheata, zahar, nisip, sare, faina.
PROIECT DIDACTIC
DATA: 9-DECEMBRIE-2008
UNITATEA: GRADINITA O.P. NR. 11 CONSTANTA
NIVEL II
CATEGORIA DE ACTIVITATE Educarea limbajului
TEMA ACTIVITATII "EU SPUN UNA, TU MAI MULTE"
MIJLOCUL DE REALIZARE Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE Predare-invatare
SCOPUL ACTIVITATII Consolidarea deprinderilor de a folosi corect singularul si pluralul substantivelor, precum si a deprinderii de a le include corect in propozitii sau fraze scurte, respectand acordul dintre subiect si predicat; dezvoltarea atentiei voluntare si a memoriei vizuale, stimularea rapiditatii in gandire.
OBIECTIVE GENERALE
v Consolidarea deprinderii de a alcatui propozitii;
v Identificarea unor mijloace de imbogatire a vocabularului (singularul si pluralul);
v Exersarea deprinderii de a delimita cuvintele din propozitii si de a le reprezenta grafic.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) COGNITIV-INFORMATIONALE:
v Sa distinga singularul si pluralul substantivelor de pe jeton;
v Sa transforme singularul in plural si invers;
v Sa formuleze propozitii in care sa foloseasca in mod corect singularul si pluralul substantivelorsa completeze singularul si pluralul in cadrul propozitiilor eliptice;
b) PSIHO-MOTORII:
v Sa reprezinte grafic propozitiile si cuvintele (linia orizontala lunga si semnul de punctuatie corespunzator felului propozitiei, linii orizontale scurte pentru cuvinte) ;
c) AFECTIV-ATITUDINALE:
v Sa participe afectiv la joc, manifestandu-se liber, creativ ;
v Sa se conformeze regulilor de joc ;
v Sa-si ajute coechipierii ;
v Sa se autoevalueze.
SARCINA DIDACTICǍ Alegerea corecta a jetonului cu una sau mai multe imagini si exprimarea corecta a substantivului la singular si plural.
REGULILE JOCULUI: Pinguinul Adelie are patru cutii magice. Copiii extrag din cutia magica o surpriza, denumesc imaginea si pun un alt coleg sa spuna opusul acesteia, singularul sau pluralul. Copiii alcatuiesc propozitii simple cu cuvantul din imagine, precizeaza numarul cuvintelor din fiecare propozitie. Fiecare raspuns va fi aplaudat si recompensat.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, intrecerea, aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor, manuirea baghetei.
STRATEGIA DIDACTICA:
a) METODE: explicatia, conversatia, demonstratia, descoperirea, exercitiul, problematizarea.
b) MIJLOACE DIDACTICE: Pinguinul Adelie din plus, cutii care contin imagini diverse in interior (singular sau plural), bagheta lui Adelie, ursul polar, vulpea polara , stimulente .
ORGANIZAREA JOCULUI: frontal, individual, pe echipe.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
"Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani)", M.E.C.T. - 2008;
"Jocuri didactice pentru educarea limbajului", Indrumator metodic - Aurelia Ana, Smaranda Cioflica, Ed. Tehno-Art, 1999;
"Programa activitatilor instructiv-educative din gradinita de copii", Editia a II-a revizuita, M.E.C./Bucuresti 2005;
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE (instrumente si indicatori) |
MOMENT ORGANIZATORIC |
Pregatirea climatului psiho-afectiv necesar desfasurarii activitatii. Educatoarea aranjeaza scaunelele in forma literei V. | ||
CAPTAREA ATENTIEI |
Pinguinul Adelie stie un joc si vrea sa se joace cu copii. Adelie a adus cu el foarte multe cutii colorate care alcatuiesc un turn. Fiecare cutie ascunde o surpriza. |
Conversatia Materiale -pinguin -cutii colorate | |
ANUNTAREA TEMEI |
Jocul pe care Pinguinul Adelie il cunoste si ar vrea sa va jucati este " Eu spun una, tu mai multe" |
Conversatia scrisoarea pinguinului | |
ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
Voi trebuie sa fiti atenti la explica-tiile date, sa denumiti corect imaginile de pe jetoane, sa alcatuiti pro-pozitii corecte , sa-i co-rectati pe colegii vostri cand gresesc. |
Expunerea Materiale | |
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
Trezesc interesul copiil pentru activitate adre-sandu-le cateva intre-bari: Cate catedre sunt in sala de grupa? Cati copiii sunt in grupa noastra? Cate ferestre avem la gradinita? |
Conversatia |
Evaluarea orala a cunostintelor |
DIRIJAREA INVǍTǍRII DIRIJAREA INVǍTǍRII |
a) Explicarea jocului Cu ajutorul baghetei fermecate si a versurilor "Bagheta fermecata Il va atinge-ndata pe . ", copilul ales va deschide una dintre cutiile surpriza si extrage o imaginea din interior, denumeste imaginea si numeste un coleg care sa spuna singularul sau pluralul imaginii. Copiii sunt solicitati sa alcatuiasca propozitii cu singularul si cu pluralul imaginii b) Jocul de proba Cu ajutorul copiilor se va juca jocul de proba pentru a se verifica intelegerea explicatiilor educatoarei. c) Jocul propriu-zis Copilul atins de bagheta fermecata va extrage o imagine din prima cutie. Se deschid cutiile surpriza, una cate una. Educatoarea va rosti formula: "Eu spun una, tu mai multe". "Eu spun casa, tu spui . (case)." "Eu spun urs tu spui . (ursi)." "Eu spun balenat, tu spui . (balene)." d) Varianta (complicarea) jocului Copiii vor fi impartiti in doua echipe. Cele doua echipe vor fi astfel: "Ursuletii polari" si "Pinguinii". Pe o masuta se aseaza imagini perechi pentru singular si plural. Copiii pun mana la ochi, iar educatoarea ascunde una din imagini. Copiii de la grupa care ghicesc trebui sa alcatuiasca propozitii cu substantivul din imaginea care lipseste (singlar sau plural). La terminarea jetoanelor de pe masuta, jocul se termina. |
Expunerea Materiale -bagheta Jocul Materiale -Adelie -cutii colorate |
Evaluare orala -deprinderea de a gasi singularul sau pluralul cuvantului dat Evaluare orala -gasirea singularului/ puralului -recunoasterea cifrelor -deprinderea de a raspunde in propozitii; Evaluare orala - alcatuire de propozitii dupa imaginile date; Evaluare orala -gasirea singularului/ pluralului alcatuire de propozitii si numararea cuvintelor -recunoasterea cifrelor |
OBTINEREA PERFORMANTEI |
Pinguinul Adelie mai are pregatita o cutie magica. Copiii vor veni pe rand si vor extrage un jeton din cutie. Ei trebuie sa alcatuiasca propozitii sau fraze cu numarul de cuvinte corespunzator cifrei inscrise pe jeton.. |
Conversatie |
Evaluare orala - alcatuire de propozitii cu un anumit numar de cuvinte. |
EVALUARE |
Copiii vor forma doua cercuri concentrice, stand fata-n fata. Ei trebuie sa alcatuiasca in colaborare o ghicitoare despre un animal polar. |
Conversatie |
Evaluare orala -alcatuire de ghicitori; |
INCHEIEREA ACTIVITǍTII |
Se fac aprecieri asupra participarii copiilor la activitate si privind contributia lor la reusita echipei. Se impart stimulente. |
Conversatia Materiale Stimulente |
DATA: 9-DECEMBRIE-2008
UNITATEA: GRADINITA O.P. NR. 11 CONSTANTA
NIVEL II
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practica
MIJLOC DE REALIZARE: Confectie
TEMA: Impodobim casa si bradul eschimosului si a lui Adelie"
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE GENERALE
a) Informative: Consolidarea cunostintelor elementare despre particularitatile materialelor ;
b) Formative: Formarea unor priceperi si deprinderi de munca practica
c) Educative: Educarea simtului si gustului estetic
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) COGNITIV-INFORMATIONALE:
v sa denumeasca corect materialele si instrumentele de lucru ;
v sa decupeze dupa contur forma ornamentelor de Craciun;
v sa lipeasca, sa trateze suprafete realizand colaje estetice si functionale;
v sa impodobeasca obiecte din natura ( conuri, castane) ;
v sa lipeasca sclipici, malai, cafea, stelute si paiete pe ornamentelor de Craciun;
v sa-si exprime parerea fata de lucrarea proprie si fata de cele ale colegilor.
b) PSIHO-MOTORII:
v sa manuiasca corect si lejer instrumentul de lucru (cafea, sclipici, stelute, paiete) ;
v sa aiba o atitudine pozitiva fata de munca
v sa-si dezvolte gustul estetic.
d) AFECTIV-ATITUDINALE:
v sa participe activ la activitatile de grup;
v sa coopereze si sa colaboreze pentru indeplinirea sarcinilor.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul practic;
MATERIAL DIDACTIC: ornamente de brad, lipici, stelute, sclipici, cafea, malai, foarfeca, stimulente.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal si individual
SISTEM DE EVALUARE Evaluare formativa/continua.
METODE DE EVALUARE Verificare orala, observarea curenta, aprecieri stimulative, analiza produselor activitatii, lucrare practica.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Ministerul Educatiei ti Cercetarii, Programa Activitatilor Instructiv- Educative in Gradinita de Copii, Editia a II-a revizuiaa si adaugtia si L,egislatie si Documente Reglatoare, Bucuresti, 2005
Petre, Maria, Petricica, Maria, Metodica predarii activitatilor manuale in gradinita de copii, manual pentru liceele pedagogice de educatoare, Editura didactica si pedagogica, Bucuresti.
Flueras, Vasile, Teoria si practica invatarii prin cooperare, Editura Casa Cartii de Stiinta, Cluj- Napoca, 2007.
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE (instrumente si indicatori) |
MOMENT ORGANIZATORIC |
Asigurarea conditiilor optime necesare desfasurarii activitatii: aerisirea salii de grupa, pregatirea materialelor la masute. Masutele vor fi grupate pentru trei echipe. Copiii vor intra ordonat in sala de grupa, echipati cu sorturi de bucatarie si cu baticuri. | ||
CAPTAREA ATENTIEI |
Pinguinul Adelie este foarte suparat ca trebuie sa plece, dar este si mai suparat ca o sa se duca acasa la eschomosii lui, si nu o ss aibe timp sa-si impodobeasca bradul si casa de Craciun. |
Conversatia - scrisoarea pinguinului | |
ANUNTAREA TEMEI ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
Astazi la activitatea practica il vom ajuta pe Pinguinul Adelie sa-si impodobeasca bradul si casa pentru Craciun. O sa confectionam cat mai multe podoabe pentru brad, dar si pentru casa lui ca sa vina si la eschimosi Mos Craciun. Pentru a avea un aspect cat mai placut, noi va trebui sa lipim corect, sa nu depasim conturul globuletelor, clopoteilor, si sa lucram ingrijit la masute. . |
Conversatia | |
DIRIJAREA INVǍTǍRII |
a) Intuirea materialelor Copiii vor enumera materialele de lucru de pe masuta . Pentru a avea un aspect cat mai placut noi va trebui sa lipim corect, sa nu depasim conturul globuletelor si sa lucram ingrijit la masutee. b) Instructajul si demonstratia Se explica si se demonstreaza modul de lucru. Priviti cu atentie la modelul pe care vi l-am facut eu! Observati ca am lipit fulgi de nea fara ai pune unii peste altii; nde am lipic malai peste globulete, vedeti ca nu am depasit conturul si am pus pe toata suprafata. Asa va trebui sa lucrati si voi. Se fac exercitii de incalzire a manutelor. c) Verificarea instructajului si a demonstratiei Cate un copil de la fiecare echipa va repeta modul de realizare a oramentelor si va enumera materialele folosite. d) Desfasurarea propriu-zisa a activitatii Copiii vor lucra in echipa. Atentionez asupra modului in care trebuie sa lucreze cu lipiciul, cu sclipiciul, cu malaiul si cu cafeaua. Tn timp ce lucreaza voi pune si muzica la CD. Dau indicatii generale si individuale copiilor si urmaresc modul in care lucreaza copiii. Voi ajuta copii care nu reusesc sau care au dificultati in realizarea podoabelor de Craciun pentru brad si casa eschimosului. Dupa ce vor termina de realizat podoabele pentru brad, copii de la fiecare echipa, pe rand vor veni si vor pune in brad ornamentul facut de ei. |
Conversatia Materiale globulete - clopotei -conuri -castane -ingerasi -lipici -sclipici Instructajul verbal Demonstratia Conversatia Exercitiul |
Evaluare orala -recunoasterea si denumirea materialelor Observarea curenta Aprecieri stimulative Lucrarea practica Observarea curenta |
EVALUARE |
Copiii vor trece pe la fiecare echipa si vor face aprecieri privind produsul final si curatenia de la punctul de lucru. Copiii vor fi solicitati sa spuna care a fost propria contributie la reusita echipei. |
Conversatia | |
FIXAREA TEMEI |
Unul dintre copiii de la fiecare echipa va prezenta produsul pe care l-a pregatit, enumerand materialele folosite. |
Evaluare orala |
|
INCHEIEREA ACTIVITATII |
Se apreciaza modul de lucru si comportamentul copiilor in timpul activitatii. Ca drept rasplata, fiecare copil va primi cate o diploma de la Pinguinul Adelie pentru ajutorul dat. |
Materiale -stimulente |
Aprecierea verbala |
Activitate complementara
DATA: 9-DECEMBRIE-2008
UNITATEA: GRADINITA O.P. NR. 11 CONSTANTA
NIVEL II
TEMA ACTIVITATII "Scaunele muzicale "
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri si activitati la alegerea copiilor,
recreativ-distractive
SCOPUL: Stimularea calitatilor intelectuale, de vointa si afective (buna dispozitie) in vederea aplicarii deprinderilor si abilitatilor dobandite.
OBIECTIVE GENERALE:
v cunoasterea si respectarea normelor de comportare in societate;
v educarea abilitatii de a intra in relatie cu ceilalti ;
OBIECTIVE OPERATIONALE
v sa danseze executand miscarile sugerate de textul cantecului in jurul scaunelor;
v sa respecte regulile jocului si ale competitiei folosindu-se de miscare
v sa manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipa, de competitie si fair-play.
v sa participe activ si afectiv la programul propus, dand dovada de: initiativa, cooperare si interes;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, exercitiul, jocul;
MATERIAL DIDACTIC: scaune, cd, stimulente.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, miscarea, intrecerea, aplauze.
METODE DE EVALUARE Observarea curenta, aprecieri stimulative.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||