Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITATE INTEGRATA
PE METODE INTERACTIVE DE GRUP
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE:
DATA:
GRUPA: PREGATITOARE
CATEGORIA
ACTIVITATII: Activitate integrata pe metode interactive de grup
MIJLOC DE
REALIZARE: Activitate pe grupuri
TEMA ACTIVITATII: 'Minunata primavara'
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare,verificare si sistematizare
SCOPUL ACTIVITATII: Verificarea ,consolidarea si sistematizarea cunostintelor despre anotimpul primavara
Stimularea creativitatii si comunicarii prin formularea de intrebari si raspunsuri
Compunerea si rezolvarea unor probleme si ghicitori
OBIECTIVE OPERATIONALE:
I.ALFABETIZAREA Educarea limbajului- tema:'Ce stim despre primavara?'
METODA'Explozia stelara'
Sa contemple tabloul de primavara ;
Sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului unei imagini folosind intrebarile:ce?,cine?,de ce?,unde?,cand?;
Sa exprime corect in propozitii clare si concise;
Sa formuleze intrebari din punct de vedere gramatical,pe care sa le adreseze celorlalte grupuri de copii;
Sa manifeste spirit de echipa;
Sa pastreze ordinea si disciplina pe tot parcursul activitatii;
II.ARTA Desen,pictura -tema:'Peisaj de primavara'
METODA'Benzi desenate'
Sa redea in mod original si personal un element al temei;
Sa folosesca tehnici de lucru invatate;
Sa elaboreze creatii individuale pe tema data;
Sa redea liber,creativ,elemente plastice exprimand sentimente estetice;
Sa realizeze desene succesive.
III.MATEMATICA-MANIPULATIVE 'Formuleaza o problema si rezolv-o',fisa matematica
Sa citeasca imaginea data;
Sa formuleze o problema;
Sa rezolve problema oral si scris;
Sa coloreze imaginea.
STRATEGIA DIDACTICA:
a)Metode si procedee:conversatia,explicatia,exercitiul,problematizarea,descoperirea,
algoritmizarea,analiza,activitatea de grup;
Metode:'Benzi desenate','Explozia stelara','Diamantul'.
b)Mijloace de invatamant:rechizite scolare,coli,hartie,fise de lucru,tabloul de primavara,o stea mare,cinci stelute mici.
c)Forma de organizare:pe grupuri si frontal.
LOCUL DE DESFASURARE :Sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Breban S,Gancea E.,Ruiu G.,
Fulga
M.-Metode interactive de grup-Ghid metodic-Editura Arnes,
Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii,editia a -II-a,
Bucuresti,2005
Evenimentul didactic |
Continutul Stiintific |
Strategia Didactica |
Evaluare Instrumente Indicatori |
1.Captarea atentiei |
Spun o scurta povestire,gen ghicitoare |
'Soarele incalzeste mai tare,vremea este schimbatoare,pasarile s-au intors din tarile calde,zilele au crescut,noptile au scazut,natura s-a trezit,ghici cine a venit?' | |
2.Reactualizarea cunostintelor |
Discutie scurta despre primavara |
Va place primavara? De ce va place? |
Proba orala |
3.Anuntarea temei si obiectivelor pe centre |
Prezint temele si obiectivele |
Centrul I:Arta-'Peisaj de primavara' -sa deseneze un singur element de primavara ,apoi sa dea lucrarea colegului din dreapta,care trebuie sa continuie. Centrul II:Matematica-Manipulative -fisa matematica -sa rezolve cerintele fisei. Centrul III:Alfabetizare-tema 'Ce stim despre primavara?' -sa citeasca tabloul,sa formuleze cat mai multe intrebari si sa raspunda. |
Explicatia |
4.Dirijarea invatarii |
Se prezinta modul de lucru si regulile |
Se organizeaza colectivul de prescolari pe centre. Centrul'Arta'-ii anunt pe copii ca vom folosi o metoda interesanta denumita'benzi desenate'. Le explic copiilor cum trebuie sa lucreze urandu-le 'spor la lucru',timp de lucru-15 minute. Centrul'Matematica-Manipulative' -le citesc cerintele fisei matematice,le spun 'spor la lucru',timp de lucru-15 minute. Centrul 'Alfabetizare'-vom folosi o metoda numita'explozie stelara'. Pe masa sunt asezate materialele: O stea mare cu anotimpul primavara in centru,iar in jurul ei cinci stelute mici atentionand copiii ca pe fiecare steluta este scrisa o intrebare cu culori diferite. Intrebarile folosite sunt: Ce?,Cine?,Unde?,Cand?,De ce?. Le voi explica modul de lucru:-pe rand un copil alege o steluta cu intrebare. Dupa ce si-a ales o steluta,isi alege 2-3 parteneri cu care sa formeze o echipa. Trebuie sa gaseasca impreuna mai multe intrebari la imaginea prezentata folosind intrebarea de pe steluta aleasa,iar ceilalti copii raspund. Ex.'Ce flori infloresc primavara?' Cine vesteste primavara? Unde cresc florile? Cand se intorc pasarile calatoare? De ce se topeste zapada? |
Proba orala Proba orala Formularea de intrebari si realizarea de conexiuni intre ideile descoperite de copii in grup si individual pentru rezolvarea unei sarcini |
5.Obtinerea performantei |
Ghicitori si intrebari despre primavara |
Voi folosi metoda'Diamantul' Pe un panou voi avea desenat schema diamantului,le voi spune ghicitorile si intrebarile si voi scrie raspunsurile copiilor pana realizez'diamantul'; |
Proba orala |
| |||
6.Evaluare |
Se fac aprecieri |
Apreciez modul de exprimare al copiilor in propozitii,cele mai interesante si corecte intrebari,cat si modul de cooperare si interactiune dintre membrii aceleiasi echipe. Expun lucrarile la avizierul parintilor. | |
7.Incheierea activitatii |
Joc cu text si cantec 'In poiana cu valcele' |
Vor canta si executa miscarile impuse in text. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||