Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
ACTIVITATE INTEGRATA
GRADINITA " Veseliei" GHERLA
GRUPA: Micǎ
DOMENIILE EXPERIENTIALE: DS si DOS
DS - Activitate matematicǎ: " Fixarea cifrelor 1 si 2"
DOS - Activitate practicǎ: " Randunelele zboarǎ la cuib" - lipire
FORMA DE REALIZARE: Joc exercitiu
SCOPUL ACTIVITATII
Stimularea unor procese psihice de cunoastere: perceptiile, gandirea, cultivarea spiritului de observatie si a atentiei;
Formarea si fixarea unor abilitǎti practice specifice nivelului de dezvoltare motricǎ.
OBIECTIVE OPERATIONALE
DOS:
Sǎ - si formeze deprinderea de a lipi elementele pe plansǎ, sǎ aseze corect aceste elemente, sǎ - si dezvolte gustul estetic;
Sǎ foloseascǎ corect pasta de lipit.
DS:
Sǎ recunoascǎ cifrele 1 si 2;
Sǎ raporteze numǎrul la cantitate.
MATERIAL DIDACTIC: hartie glasatǎ coloratǎ, randunele, lipici, cuiburi de randunicǎ, farfurioare, servetele, pǎpusa Dora, jetoane cu cifrele 1 si 2.
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.
DURATA: 15 minute
INSTITUTOR: Birsete Lidia
Evenimentele didactice |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Pregǎtesc materialele necesare pentru buna desfǎsurare a activitǎtii. | ||
Captarea atentiei |
Materialele vor fi puse in farfurioare acoperite cu un servetel. Aceste materiale sunt aduse de papusa Dora. Copii, sǎ vedem ce surprizǎ ne-a adus Dora. Pǎpusa Dora mai are un plic cu o lucrare gata fǎcutǎ. |
Conversatia, explicatia |
Frontala |
Anuntarea temei |
Copiii vor descoperi materialele , va avea loc intuirea acestora. Pǎpusa Dora arata copiilor plicul surprizǎ. -Dora, te rugǎm sǎ ne areti ce este In plicul tǎu. - Sigur cǎ o sǎ vǎ arat. - Copii, vreti sǎ vedeti ce am eu In acest plic? Dora deschide plicul si aratǎ copiilor lucrarea. Uitati - vǎ ce frumos a lipit Dora randunelele pe foaie, dar si voi stiti sǎ lipiti asa de frumos. Haideti sǎ - i arǎtǎm Dorei cǎ si voi stiti lipi asa de frumos. Veti face si voi o lucrare asa de frumoasǎ. |
Explicatia, conversatia |
Interesul copiilor |
Desfasurarea activitǎtii |
Dora a cam obosit putin cand a realizat aceastǎ lucrare, haideti sǎ Ii arǎtǎm cum sǎ se joace putin cu degetelele sǎ nu mai fie obositǎ si sǎ ne arate si nouǎ cum a fǎcut o lucrare asa de frumoasǎ.(aceste exercitii le realizez pentru incǎlzirea muschilor mainii). Apoi Dora aratǎ copiilor cum trebuie sǎ realizeze lucrarea. Copiii vor realiza lucrǎri diferite In functie de dezvoltarea individuala.Unii copii vor lipi cate o randunicǎ, altii cate douǎ, iar cativa vor lipi si cuibul. In timp ce ei lipesc, eu le voi oferi ajutor celor care au nevoie, iar papusa Dora ii va intreba pe copiii de la fiecare masǎ: -Cate randunele ati lipit fiecare dintre voi pe foaie?( vor rǎspunde una sau douǎ in functie de situatie), apoi le vom numǎra - Cate aripioare are o randunicǎ? ( ii voi Intreba pe cei care au lipit douǎ randunele) - Cate ciocuri are o randunicǎ?( ii voi Intreba pe cei care au lipit doar una) - Cati ochisori are o randunicǎ? Intr-un colt al grupei vor fi puse cuiburi de randunicǎ, unul va fi separat, iar celelalte douǎ vor fi puse unul langǎ altul. Un stol de trei randunele vor fi puse si ele undeva In apropiere. Dora le spune copiilor foarte uimitǎ: -Uitati-vǎ copii! Am vǎzut acolo un stol de randunele care nu pot zbura asa de bine si nu pot ajunge la cuiburile pe care le vedeti. Le ajutati voi sǎ meargǎ pana acolo? Voi pune un copil sǎ ia o randunicǎ sǎ o ducǎ in cuib. Cate randunele ai dus? Ce cifrǎ corespunde unei randunele? Voi pune un alt copil sǎ caute cifra 1 printre jetoanele cu cifre si sǎ o arate copiilor. Voi pune alti doi copii sǎ ducǎ cate o randunicǎ si in celelalte douǎ cuiburi. Cate cuiburi sunt acolo? Cate randunele? Voi pune un alt copil sǎ caute cifra 2 printre jetoane si sǎ o arate copiilor. Apoi voi pune copiii sǎ se plimbe pe la masute si sǎ imi spunǎ care lucrǎri le considerǎ mai frumoase si de ce. In acest fel voi face aprecierea lucrǎrilor. |
Explicatia Demonstratia Exercitiul Conversatia |
Indeplinirea sarcinilor primite Raportarea numǎrului la cantitate. |
Incheierea activitatii |
Fac aprecieri colective si individuale asupra modului de implicare a copiilor in activitate. Dora este foarte multumitǎ cǎ a fost la noi in grupǎ azi si rǎsplǎteste copiii pentru efortul depus pe parcursul zilei cu cate o floare. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||