Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRADINITA CU P.P. "MONDIALA" SATU MARE
GRUPA: MARE
EDUCATOARE:
DOMENIUL EXPERIENTIAL : Limba si comunicare
TEMA ACTIVITATII: "Alba ca Zapada si cei sapte pitici"
TIPUL ACTIVITATII: evaluare
SCOPUL: consolidarea capacitatii de a imbina activitatea individuala cu cea colectiva pentru realizarea unei teme; descoperirea calitatilor Albei ca Zapada
OBIECTIVE:
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE: povestirea, conversatia, explicatia,metoda piramidei;
MIJLOACE DE INVATAMANT: papusa Alba ca Zapada, imagini cu fragmentele povestirii, coli de scris, carioca;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii, Bucuresti, 2005
Breben S., Goncea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic - Editura Arves, Craiova, 2002
Evenimentul didactic |
Continut stiintific |
Strategiile didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
Captarea atentiei |
- Trezirea interesului pentru activitate prin prezentarea unei papusi care seamana cu Alba ca zapada E-o frumusica E Alba ca Zapada Si-i tare nedumerita. Doar atat isi aminteste Ca vine dintr-o poveste. Un vant rau cand s-a strarnit Tot in jur a nimicit! Poate noi o ajutam Problema sa i-o rezolvam. |
conversatia |
Interesul pentru rezolvarea problemei |
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
-se anunta copiii ca astazi vor descoperii impreuna cu Alba ca Zapada calitatile acesteia |
frontal expunerea |
Observarea comportamentului |
Reactualizarea cunostintelor |
-cu ajutorul papusii Alba ca Zapada se prezinta imaginile cu momentele cheie ale povestii -copiii sunt solicitati sa intuiasca si sa verbalizeze imaginile cu fragmentele povestii |
conversatia imagini din povesti |
Aprecieri verbale |
Dirijarea invatarii Obtinerea performantei |
-se anunta sarcina de lucru :sa descopere cat mai multe trasaturi caracteristice Albei ca zapada mai intai individual si apoi in percehe si grup Lucrul individual -fiecare copil raspunde la intrebarea: -Spune ce stii despre Alba ca Zapada -Intrebati ce ati dori sa stiti despre Alba ca Zapada? (educatoarea inregistreaza intrebarile copiilor) Lucrul in perechi Copiii formeaza perechi si povestesc episoadele desenate din care descopera trasaturile caracteristice Albei ca Zapada -sunt provocati sa raspunda la intrebarile adresate individual -educatoarea inscrie intrebarile nou aparute in pereche; -se constituie doua grupe de lucru: grupa Albei ca zapada si grupa piticilor si au ca sarcina de lucru:discutarea trasaturilor Albei ca zapada descoperite in pereche, in imaginile prezentate. -copiii sau educatoarea raspund la intrebarile inca fara raspuns -grupele se reunesc in semicerc si analizeaza trasaturile caracteristice Albei ca zapada si concluzioneaza asupra descoperirilor obtinute prin rostogolire -se raspunde la intrebarile neelucidate despre Alba ca zapada care-I contureaza profilul in imagini |
explicatia, metoda piramidei conversatia |
frontala evaluare sumativa |
Evaluare |
-se decid aspectele caracteristice care evidentiaza calitatile Albei ca Zapada si se concluzioneaza modul prin care s-a realizat sarcina;aportul individual,in pereche si in grup la descoperirea calitatilor Albei ca zapada in desenele realizate de copii. -aceste concluzii decise in grup se inregisteaza pentru a fi scrise si alaturate imaginii |
conversatia povestirea |
evaluare finala |
Incheierea activitatii |
Papusa Alba ca Zapada le multumeste copiilor pentru vorbele frumoase adresate si este fericita ca a putut participa alaturi de ei la activitate,iar apoi ii invita la dans. |
conversatia |
Aprecieri frontale |
GRUPA: MARE
EDUCATOARE: Lengzel Claudia
Gradinita P.P. Mondiala Satu Mare
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||