Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA
GRUPA: mare
CATEGORIA ACTIVITATII: cunoasterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE: observare
TEMA: "Bradul"
TIPUL LECTIEI: insusire de cunostinte
SCOPUL: insusirea unor cunostinte accesibile despre un arbore, respectiv bradul pe baza observarii acestuia; cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru natura, precum si ocrotirea acesteia.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa cunoasca partile componente ale unui arbore;
O2 - sa cunoasca functiile principale ale partilor componente;
O3 - sa precizeze insusirile semnificative ale bradului (culoare, marime etc);
O4 - sa cunoasca utilitatea bradului;
O5 - sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte: scoarta, trunchi, coroana;
O6 - sa manifeste interes pentru ocrotirea naturii;
O7 - sa participe activ la desfasurarea activitatii.
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Mod de abordare a invatarii: mixt
b) Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, invatarea prin descoperire
c) Material didactic: planse, brad natural, frunze si conuri de brad
d) Forma de evaluare: frontala si individuala
e) Evaluare: continua
f) Durata: 30 minute
g) Locul de desfasurare: sala de grupa
ETAPELE ACTIVITATII |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
I. Momentul organizatoric |
Organizarea grupeiAsigurarea linistii |
Voi asigura cadrul necesar desfasurarii activitatii in conditii optime si asigur linistea. Voi pregati materialul didactic necesar acestei activitati. | |
II. Captarea atentiei |
Elementul surpriza. |
Voi introduce elementul surpriza: in clasa va intra Mos Craciun care le va aduce copiilor doi braduti (unul cu radacina, pe care mi-l va da mie si unul impodobit, pe care nu-l arata copiilor spunandu-le ca este o surpriza pe care le-o va arata la sfarsitul activitatii daca vor raspunde corect). | |
III. Anuntarea temei. |
"BRADUL" |
Voi anunta copiii ca tema noastra este "Bradul". Voi intreba copiii ce sarbatori se apropie, iar dupa ce vor raspunde la aceasta intrebare ii voi intreba ce vor face cu bradutul adus de Mos Craciun. |
Continua |
IV. Dirijarea invatarii . |
Discutie despre brad. Locul unde creste bradul Structura exterioara a bradului (parti componente) Radacina bradului Trunchiul bradului Coroana bradului. Frunza bradului Floarea bradului Foloasele bradului |
Le voi spune copiilor ca inainte de a impodobi bradutul de Craciun vom purta o discutie despre brad. Voi aseza bradul in fata copiilor pentru a putea sa-l observe si pentru a putea discuta: Unde creste bradul? Bradul creste la munte; este o planta lemnoasa, care creste foarte mare. Voi discuta cu copiii despre partile componente ale bradului: Din ce parti este alcatuit bradul? Bradul este alcatuit din radacina, trunchi, coroana. Cum este radacina bradului? Radacina bradului este lunga si puternica. Care este rolul acestei radacini? Radacina fixeaza bradul in pamant; ea este adanc infipta in pamant. Cu ajutorul radacinii, bradul isi trage hrana din pamant. Cum este trunchiul bradului? Cu cat bradul este mai batran, cu atat trunchiul este mai gros. Cum este scoarta (coaja) lui? Bradul este acoperit cu o scoarta negricioasa. ( copiii pipaie scoarta). Putem sa indoim trunchiul? De ce? Trunchiul este din lemn rezistent si nu poate fi indoit. Cu ce se continua tulpina in partea de sus? Din partea de sus a trunchiului pornesc mai multe crengi groase care formeaza coroana. Cum sunt crengile bradului? Aceste crengi groase sunt alcatuite din alte crengi mai subtiri, apoi crengute din ce in ce mai scurte. Voi imparti copiilor crengute de brad si voi adresa noi intrebari: Ce puteti spune despre frunze? Seamana cu altele? De ce? Frunza de brad are forma unui ac, este scurta si subtire, ea nu seamana cu alte frunze. Ce culoare au frunzele bradului in anotimpul iarna? Iarna, frunzele au culoarea verde. Care este floarea bradului? Voi cere copiilor sa observe conul de brad Floarea bradului este conul. Ce culoare are conul? Conul are culoarea maro. La ce este folosit bradul? Lemnul de brad este folosit la constructii si la fabricarea mobilei. Crengile uscate se pun pe foc pentru caldura. Le voi spune copiilor ca mai sunt si alti arbori asemanatori cu bradul: pinul si molidul |
Continua |
V. Fixarea cunostintelor |
Asamblarea bradului. |
Voi cere copiilor sa asambleze un brad desenat, impartit in: radacina, tulpina si coroana. Dupa ce vom termina discutia, Mos Craciun va arata copiilor bradul impodobit. |
Finala. |
VI. Incheierea activitatii |
Aprecieri |
Voi face aprecieri individuale si generale asupra felului cum au raspuns si asupra comportamentului copiilor. Mos Craciun va imparti stimulente copiilor. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||