Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
CUNOASTEREA MEDIULUI
- grupa mijlocie -
NIVEL grupa mijlocie
DOMENIUL STIINTA: Cunoasterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic
TEMA: "Cine stie mai bine"
TIPUL ACTIVITATII :Consolidare
SCOPUL:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:
a) cognitive:
O1 - sa recunoasca diferite animale domestice si salbatice din enuntul ghicitorilor;
O2 - sa aseze figurinele reprezentand animale(domestice sau salbatice) in mediul corespunzator, dupa ce au spus ce stiu despre ele;
O3 - sa descopere greseala si apoi sa aseze animalele la locul potrivit;
O4-sa enumere activitatile desfasurate de om pentru ingrijirea si ocrotirea animalelor;
O5 - sa se exprime in propozitii corecte din punct de vedere gramatical;
O6 - sa formuleze logic propozitiile;
b) afective:
O7 - sa participe activ la joc, respectand regulile acestuia
c) psihomotorii:
O8 - sa se orienteze corect in spatiul de joc dupa cerintele enuntate;
SARCINA DIDACTICA:
REGULILE JOCULUI:
Pentru fiecare raspuns corect echipa respectiva va primi o bulina rosie.
Castiga echipa care a acumulat cel mai mare numar de buline rosii.
ELEMENTE DE JOC: intrecerea, asteptarea, surpriza, ghicirea , aplauze, miscarea, manuirea materialului.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea.
MIJLOACE DE INVATAMANT: o macheta reprezentand padurea, o macheta reprezentand gospodaria unei familii, animale domestice si salbatice realizate din duplex, bagheta fermecata, ghicitori, buline rosii, un iepuras si un catel din plus - mascote ale celor doua echipe, fise si carioca, clopotel.
FORME DE REALIZARE: frontala, pe grupuri(echipe), individuala.
DURATA ACTIVITATII: 30 - 35 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
SECVENTELE ACTIVITATII Descrierea situatiilor de instruire |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
CONTINUT STIINTIFIC |
I.MOMENT ORGANIZATORIC (1 min) -interactiune prin metoda instructajului verbal; |
Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea activitatii. |
|
II.CAPTAREA ATENTIEI (2 min) -interactiune printr-un joc de atentie, antrenant; |
Copiii sunt anuntati ca la aceasta activitate vor avea ca partener de joc un personaj foarte indragit de ei, care a mai participat si la alte activitati, si anume Zdreanta. Personajul saluta copiii si pentru a-i antrena incerca sa-si aminteasca numele lor, iar pe unii ii va "boteza" intentionat pentru a-i bine dispune. |
|
III. ANUNTAREA TEMEI (1 min) interactiune prin metoda explicatiei; |
Zdreanta motiveaza participarea lui la activitate. Le propune copiilor sa joace jocul "Cine stie mai bine". Prin acest joc isi vor aminti despre animalele domestice si salbatice,despre adaposturile si hrana lor preferata. |
|
IV. INTRODUCEREA IN ACTIVITATE (2 min) -conversatia; -mijloace: cele doua machete, mascotele, bagheta fermecata, clopotel(vezi anexa 1); |
Se prezinta copiilor materialul didactic. Animalele sunt prezentate astfel: "Mai multe animale s-au ivit, Asaza-le la locul potrivit, Spune apoi cu glas tare Ce stii despre fiecare!" |
|
V. DIRIJAREA INVATARII ( 20 min) -interactiune dialogata; -metode: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic; EXPLICAREA JOCULUI |
O1 - sa recunoasca diferite animale domesti-ce si salbatice din enuntul ghicitorilor; O2 - sa aseze figurinele reprezentand animale (domestice sau salbatice) in mediul corespunzator, dupa ce au spus ce stiu despre ele; O5 - sa se exprime in propozitii corecte din punct de vedere gramatical; O7 - sa participe activ la joc, respectand regulile acestuia; O3 - sa descopere greseala si apoi sa aseze animalele la locul potrivit; O4-sa enumere activi-tatile desfasurate de om pentru ingrijirea si ocrotirea animalelor; O6 - sa formuleze logic propozitiile; |
Concursul se va desfasura pe echipe: echipa catelusilor(care il va avea mascota pe "Grivei") si una a iepurasilor (pe "Urechila"). Zdreanta va recompensa fiecare raspuns corect cu cate o bulina rosie. Echipa care strange mai multe buline va fi castigatoare. Se prezinta sarcina didactica si regulile jocului. VARIANTA I "GHICI GHICITOAREA MEA" Cate un copil de la fiecare echipa va veni pe rand la masa educatoarei, va lua un biletel(cu ghicitoarea) si il va da acesteia pentru a-l citi. Copilul atins de educatoare cu bagheta fermecata ( "Cu bagheta fermecata/ De te-ating, raspunzi indata"), ghiceste despre ce animal este vorba, apoi il alege dintre animalele de pe masa, spune ce stie despre el si il aseaza la locul potrivit. Se executa jocul de proba. Jocul va continua pana la terminarea ghicitorilor. Se vor nota pe suport raspunsurile corecte ale fiecarui membru al echipelor. ( GHICITORI- vezi anexa 2) VARIANTA II "GHICI CE S-A SCHIMBAT?" Copiii vor inchide ochii in timp ce voi schimba locul unor animale in alta zona decat cea in care traiesc. La sunetul clopotelului deschid ochii si descopera greseala, apoi aseaza animalul la locul potrivit. Fiecare raspuns corect va fi punctat cu o bulina rosie. Pentru a se verifica daca copiii iubesc animalele se va utiliza un set de intrebari de tipul: "-Cum ne comportam cu animalele domestice?( le construim adaposturi, le hranim, le periem blanita, le mangaiem). -Dar cu cele salbatice? (la gradina zoologica le adapostim si hranim; in padure le oferim conditii de viata). VARIANTA III "CUM E CORECT?"
Zdreanta se bucura la raspunsurile corecte si adauga cate o bulina rosie. |
VI. EVALUARE SI APRECIERI (5 min) -activitate independenta; -metode: exercitiul, problematizarea; -mijloace: fise de evaluare. |
Se realizeaza cu ajutorul fiselor de evaluare: "Ajut-o pe furnicuta sa completeze tabelul". (anexa 3) "Ajuta animalele sa-si gaseasca hrana preferata".(anexa 4) Voi face aprecieri pentru modul in care au raspuns la activitate si cum au rezolvat fisele. Zdreanta impreuna cu copiii numara bulinele si stabilesc echipa castigatoare. |
|
VII. INCHEIEREA ACTIVITATII ( 2-4 min) |
Se acorda recompense si se recita poezii despre animale. |
ANEXA 1
- macheta reprezentand padurea: - macheta reprezentand gospodaria unei familii:
-mascotele celor doua echipe:
GRIVEI si URECHILA
bagheta fermecata clopotel
ANEXA 2
(GHICITORI)
Gat semet Are coarne si barbita Mult e harnica. Voi stiti
Picioare zvelte Parul aspru si codita De la ea ce dobanditi?
Poarta saua pe spinare Ea pe pom se catara Lapte, carne, blana, lana
Si duce omul calare. Iedul drag il apara. Si traieste sus la stana.
(calul) (capra) (oaie)
Nu-i bolnav Doua coarne mari ea are
Dar se preface Si da carne de mancare
Si-n noroi Da lapte si vitei
El baie-si face. Cine-i frate, dumneaei?
(porcul) (vaca)
Face sluj si da din coada Blana roscata frumoasa O sportiva de renume
Stie oasele sa roada Coda lunga si stufoasa, Umbla-n pomi dupa alune.
Te si latra, te si musca Vine noaptea prin gradina
Sta in curte doarme-n cusca. Fura rate si gaini.
(cainele) (vulpea) (veverita)
Cu pernute la labute, La cojocul lui cel gros
Cine calca- ncetisor Mormaind morocanos
Parca-ar merge pe un covor? Umbla mosul prin gradina
Nepoftitii soricei Dupa miere, dupa mure.
Se feresc din calea ei. Vara merge la padure
Iarna sta-n barlog culcat.
(pisica) (ursul)
ANEXA 3
Ajut-o pe furnicuta sa completeze tabelul, dupa model!
|
|
|
|
X | |
|
X |
|
| ||
| ||
| ||
|
ANEXA 4
Ajuta animalele sa-si gaseasca hrana preferata.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||