Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» DE ACTIVITATE DIDACTICA ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI GRUPA PREGATITOARE CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA? SOSESC PASARILE CALATOARE


DE ACTIVITATE DIDACTICA ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI GRUPA PREGATITOARE CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA? SOSESC PASARILE CALATOARE


PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI



DATA:

GRADINITA :

EDUCATOARE:

NIVELUL II - GRUPA PREGATITOARE

TEMA: CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?

SUBIECTUL: ,,SOSESC PASARILE CALATOARE''

TIPUL DE ACTIVITATE :CONSOLIDARE, SISTEMATIZARE DE CUNOSTINTE,

PRICEPERI SI DEPRINDERI

FORMA DE ORGANIZARE:FRONTALA SI PE GRUPE

SCOPUL : - Antrenarea si perfectionarea priceperilor si deprinderilor

copiilor de a actiona cu obiectele potrivit cerintelor formulate;

-Stimularea si dezvoltarea la copii a proceselor psihice,de

cunoastere si a unor calitati ale acestora spirit de observatie,

memorie, analiza si sinteza, comparatie,limbaj, atentie ;

- Consolidarea, sistematizarea cunostintelor despre animalele salbatice

priceperilor de lucru in echipa.

-Formarea de priceperi si deprinderiT

DOMENII EXPERIENTIALE Domeniul stiinta,

-Domeniul limba si comunicare,

- Domeniul om si societate-

OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIVE : *Sa identifice si sa denumeasca pasarile domestice si salbatice,aspectul

exterior foloase ,hrana;

*sa recunoasca titlurile povestilor, poezilor sugerate de

imagini,ghicitori

*sa utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical

PSIHOMOTORII sa manuiasca cu grija materialul didactic;

*sa se orienteze corect in spatiul de lucru;

AFECTIVE :*Sa ocroteasca natura

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE : conversatia euristica,exercitiul, demonstratia, l lotusul , diamantul

BIBLIOGRAFIE :-Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7ani),MEC ,18 septembrie 2008

-Florica Grama,Stefania Antonovici-Metodica activitatilor in invatamantul

prescolar, editura Humanitas ,Bucuresti,2005

-Ioan Cerghit,Metode de invatamant ,Polirom,2006

-Laurentia Culea si colectiv,Activitatea integrata din gradinita,DPH,2008

MIJLOACE DE INVATAMANT:planse, panou, ecusoane, flori de lotus , diamantul

Jetoane,carti de colorat, carti cu povesti , recompense- buline.

DOMENIUL EXPERIENTIAL

DOMENIUL STIINTA-,,SOSESC PASARILE CALATOARE''-OBSERVARE

EDUCAREA LIMBAJULUI- ,,LEGENDA RANDUNICII'' -POVESTEA EDUCATOAREI

DOMENIUL OM SI SOCIETATE -,,DECUPARE DUPA CONTUR-,,RANDUNICA''

-MOTOTOLIRE SI LIPIRE-,,CUIBUL RANDUNICI''

OBIECTIVE URMARITE IN CADRUL DOMENIILOR EXPERIENTIALE :

I.Cunoasterea mediului :

* Sa identifice componentele din imagine ;

*Sa descrie imaginea sisa o interpreteze folosind un limbaj propiu

* Sa dea un titlu semnificativ ilustratiei.

II.Educarea limbajului :

* Sa asculte cu atentie textul ;

*Sa redea continutul povestirii pe baza imaginilor,in succesiunea desfasurarii

evenimentelor ;

*Sa desprinda mesajul povestirii cu ajutorul intrebarilor ;

*Sa manifeste interes pentru literaturaa adresata copiilor si pentru

activitatea desfasurata.

III.DOMENIUL OM SI SOCIETATE :ACTIVITATE PRACTICA

DECUPARE

*Sa mamuiasca cu grija foarfecele primite ;

*Sa taie dupa contur .

MOTOTOLIRE SI LIPIRE :

*Sa rupa bucatele de hartie pe care sa le mototoleasca ;

*Sa lipeasca ghemotoacele de hartie .

EXEMPLE DE ACTIVITATI INTEGRATE :

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES :

*BIBLIOTECA -,,SOSESC PASARILE CALATOARE''- Sarcini de lucru :

* Sa citeasca imagini cu pasari domestice si salbatice ;

*Sa se exprime corect din punct de vedere gramatical ;

Materiale :imagini cu pasari,carti cu imagini cu animale domestice si

Salbatice .

* ARTA -,,CE A UITAT PICTORUL?''-Sarcini de lucru :

* Sa completeze desenele neterminate de pictor ;

*Sa deseneze motul pupezei ;

*Sa deseneze ciocul berzei;

*Sa deseneze ciocul:randunicii, cucului ,ciocarliei;

*Sa coloreze fisele primate.

CONSTRUCTII  CONSTRUIM CUIBURI PENTRU PASARELE''- Sarcini de lucru :

* Sa construiasca cuiburi pentru pasarele ;

*Sa indice numarul si culoarea cuburilor.

STIINTA :    Puzzle-pasari calatoare .Sarcini de lucru :

* Sa reconstituie imaginile propuse.

* Sa gaseasca cuiburile pasarilor din imaginile primite.

SCENARIUL ZILEI 

Ziua incepe cu salutul de dimineata. In sala de grupa sunt expuse imagini cu anotimpul

primavara, cu pasari calatoare . Copiii sunt invitati sa le observe. Se initiaza un dialog pentru

a reactualiza cunostintele dobandite.Se aude o bataie in usa si in sala de grupa intra TIC-PITIC

POSTASUL care aduce o scrisoare . In plic se gasesc sarcinile temelor din ziua respectiva.

Se deschide scrisoarea si se citeste continutul ei. Astfel copiii vor fi anuntati ce,

vor invata in ziua respectiva.

Se va urmari ca activitatile sa fie realizate in concordanta cu obiectivele raportate La

comportamentele prevazute ,in acelasi timp avandu-se in vedere cunostintele acumulate, cat si

abilitatile deaplicare a lor.

Ordinea activitatilor este diferita.Intai -pana in gustarea de la ora 10-se va desfasura o

activitate de la domeniul experiential STIINTA si anume o activitate de cunoasterea mediului,

iar in partea a doua dupa ce se canta un cantec din repertoriul prescolarilor pentru a inviora

atmosfera se va trece la desfasurarea celei de a doua activitati.

SECVENTA

DIDACTICA

CONTINUT   

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

(forme si indicatori

1.CAPTAREA

ATENTIEI

*Se deschide plicul.mare unde este poezia ,,Scrisoare de la randunele''de Elena Dragos:

,,Cocostircul astazi

S-a intors acasa

Toata pasarimea

L-a primit voioasa.

Vin sa-l vada vrabii,

Bun venit sa-i zica.

Iar drumetul spune:

,,De la randunele

V-am adus scrisoare.

Va e dor de ele?''

,,S.o citim!-strigara

Vrabiile toate .

,,Scumpe surioare

Noi suntem departe,

Dar vaslim spre tara,

Zilele-s senine,

Nu e ca acasa

Nicaieri mai bine''.

-frontala

2.ANUNTAREA TEMEI

SI A OBIECTIVELOR

Astazi vom invata despre . ,,PASARILE CALATOARE''

*Se va descoperii imaginea cu ,, Sosesc pasarile calatoare''.

*Vom ,,citi'' tabloul.

*Copiii trebuie sa citeasca tabloul si

sa verbalizeze ceea ce vad cu propriile

  cuvinte.

-explicatia

-conversatia

*Sa inteleaga

sarcina didactica

3.PREZEAREA

NOULUI

CONTINUT

*Se va realiza prin metoda ,, Mozaic'':

*Se stabileste tema ,,SOSESC PASARILE

CALATOARE''.

*Se imparte tema in subteme mai mici:

Barza si cuibul ei'', ,,Randunica si cuibul ei''

,,Cucul si cuibul ei'', ,,Pupaza si cuibul ei''

,,Pitpalacul si cuibul lui''.

*Se organizeaza grupele de invatare- se grupeaza

copiii in 5 echipe.

*Se repartizeaza fiecarui copil un simbol( barza ,randunica, cuc,pupaza, pitpalac) ce corespunde unei

teme.

*Fiecare grup are un expert.

*Subtema este studiata independent in cadrul

fiecarei echipe.

*Dupa ce vor investiga tema data, constituie grupele de experti, cu acelasi simbol in scopul dezbaterii si aprofundarii , clarificarii, ordonarii cunostintelor insusite independent.

#Discutii in grupul de experti.

Sunt prezentate de copii rezultatele studiului individual, prezentandu-se o sinteza in fata intregii grupe.

fiecarui tablou se va face evaluarea (demonstratia rezultarelor):

*Fiecare grup prezinta ceea ce au invatat prin povestire.

*Observarea e baza unui plan de intrebari :

Cum are picioarele?

-Cum are aripile?

- Ce pasare ai tu in imagine?

- Ce fel de pasare este?

-Cu ce are ea corpul acoperit?

- Ce culoare au penele ei?

-Unde isi face ea cuibul?

- Care este cantecul ei?

-Cu ce se hraneste ea?

-metoda

grupala

,,Mozaic''

-tablouri

mici

-conversatia

-explicatia

-tablouri

mici

-demonstratia

Formativa

Orala

I-Realizeaza

sarcinile de lucru din

cadrul grupului;

I-Isi sustine parerile in

grupului;

I-sintetizeaza opiniile

grupului

I-formuleaza o opinie

finala

formativa orala

I.1-Sa inteleaga

Informatiille descoperite

I.2-Sa retina informatiile

I.3-Sa asculte expunerea

Colegilor;

I.4-Sa adreseze intrebari.

4.ASIGURAREA

INVATARII SI OBTINEREA PERFORMANTEI

*In activitate sunt antrenati aproape toti

copiii.

*Educatoarea urmareste ca imaginile sa fie percepute de toti copiii, sa identifice

toate componentele.

-exercitiul

-metoda interactiva

,,Mozaic''

-problematizarea

-5 imagini

-grupala

Formativa

Orala

I.1-sa retina

Informatiile

I.2-sa

Identifice

Componentele

I.3-Sa gaseasca

Particularitatile

Fiecaruia

I.4-Sa se exprime

Corect in propozitii

I.5-Sa raporteze

In echipa

I.6-Sa prezinte

,Rezultatele cat mai original

5.OBTINEREA

PERFORMANTEI

*Se va realiza un puzzle

*Cei 5 experti iti prezinta cat mai original rezultatele tabloului observat, dupa ce asaza tabloul in fata grupei.

*Sinteza finala va fi realizata de educatoare cu ajutorul grupei.

-exercitiul

-imagini

-grupala

-tablou mare

-individuala

Formativa

Orala

I.1-Sa asambleze din bucati intregul

I.2-Sa coopereze

lentru finalizarea

lucrarii

6.FEED-BACK-UL SI

EVALUAREA PERFORMANTELOR

Se fac aprecieri.

*Se trece la activitatea pe centre de

activitate:,,Arta ,'',,STIINTA'',

,,BIBLIOTECA'',,, CONSTRUCTII''

*Copiii se vor aseza dupa preferinta.

*Se precizeaza pentru fiecare centru sarcinile de lucru.

*Membrii echipei isi vor stabili reguli

si responsabilitati precum si criterii de apreciere: realizarea sarcinilor, finalizarea lor , prin colaborare.

*Centrul ,,BIBLIOTECA''ca sarcina de lucru sortarea si citirea imaginilor cu

pasari salbatice, incercuieste litera care

corespunde sunetului cu care incep cuvintele: barza, rata, randunica.

*Centrul ,,ARTA'' are ca tema ,, sa completeze ceea ce a uitat pictorul sa

deseneze'' sau sa coloreze randunicile de pe fise.

*La centrul ,,BIBLIOTECA'' copiii au de construit cuiburile pasarilor

calatoare.

*Centrul de interes ,,STIINTA'' ii asteapta pe copii cu puzzle-trebuie sa

reconstituie imagi : barza, randunica

cucul, pupaza si sa gaseasca cuibul

pasarilor reconstituite.

*Dupa realizarea sarcinilor, fiecare

echipa va raporta activitatea depusa.

-Conversatia

-explicatia

-activitate individuala

-exercitiul

Formativa

orala

-Asculta cu atentie

sarcina de lucru

si o executa.

7.INCHEIEREA ACTIVITATII

Se fac aprecieri asupra participarii la activitate.

ACTIVITATEA a II-A

EVENIMENT DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Organizarea

activitatii

Aerisirea salii de grupa.

Aranjarea mobilierului pentru munca pe grupe.

Pregatirea materialului didactic.

Observarea comportamentului

copiilor

CAPTAREA ATENTIEI

Din plicul mare este scos un plic colorat in care se gasesc fise si si o poveste.

- Ce poveste?

-RANDUNICA.''- POVESTEA EI.

OBSERVATIA

CONVERSATIA

SURPRIZA

REACTUALIZAREA

CUNOSTITELOR

CU PRIVIRE LA

ANOTIMPUL

PRIMAVARA

LI se adreseaza copiilor un set de intrebari

De genul :

-In ce anotimp suntem ?

-Care sunt vestitorii primaverii ?

-Ce pasari se intorc din tarile calde ?

*Se vor stimula curiozitati si dorinta de a povesti si de a arata si altora cele invatate.

PREZENTAREA NOULUI

CONTINUT.

CONDUCEREA

INVATARII

*Se va reda continutul povestirii cat mai expresiv , folosind mimica si gestica corespunzatoare. Continutul povestirii va fi expus urmarindu-se succesiunea momentelor principale.Simultan cu cu povestirea , se vor prezenta imagini sugestive . Se vor explica cuvintele si expresiile necunoscute.

*Se povesteste lectura folosindu-se imagini.

Povestirea

Explicatia

Copiii dovedesc

interes si se

concentreza

asupra

derularii

intamplarilor.

ASIGURAREA

FEED-BACK-ULUI

Grupa de copii este impartita in doua subgrupe. O subgrupa va colora si va decupa dupa contur randunici, iar cealalta va mototolii si va lipi cuiburile randunicilor.

*Copiii isi aleg locurile unde doresc sa lucreze.

  Materialele necesare se gasesc in cosuletele aflate pe masa. Cosuletele sunt acoperite cu servetele.

*Cand descopera cosuletele fiecare copil gaseste cele necesare pentru lucru.

*Dupa o scurta pauza , educatoarea prezinta sarcinile de lucru pentru fiecare subgrupa.

.conversatia

-explicatia

-exercitiul

Evaluare

Formativa frontala

I.1- O subgrupa    va decupa dupa contur randunicile colorate in prima parte a zilei;

I.2-Cealalta subgrupa

va mototoli bucati mici de hartie, pe care apoi le lipi cu aracet pe carton.

INCHEIEREA

ACTIVITATII

Se fac aprecieri asupra modului de participare a copiilor

conversatia

Anexa 1

LEGENDA RANDUNICII

Odata , e mult de atunci,pe cand erau multe povesti , in lume traia un

imparatul care avea o fata pe nume Randunica.Ea ramase fara mama inca de mica,

iar tatal ei era un om suparacios si tacut. Biata fata traia singurica , fara mangaiere

Avea ochii mari ,albastri la culoare, parul mai auriu ca spicul graului copt

si fata mai alba ca laptele, iar trupul ei-atat de subtire, ca-l puteai cuprinde cu

mana.

Cand fata se facu mare, tatal ei a vrut s-o marite cu un fecior de imparat.

Randunica insa nu vroia in nici un chip. Ca sa scape cicalelile tatalui sau,

Ea se ruga lui Dumnezeu s-o schimbe intr-o pasare, ca sa zboare de la curtea

parinteasca.Cand tocmai se impodobea cu pene , iata ca intra pe usa si parintele

ei. Ea isi lua zborul pe fereastra .Atunci, imparatul repede a apucat-o de coada sa

o tina in loc. Dar Randunica se arunca asa de tare, ca imparatul ramae cu penele

de la mijlocul cozii in mana.

De aceea randunica are coada in doua parti, ca o foarfece deschisa.In

odaia ei i-a ramas doar rochia , care indata s-a prefacut intr-o floare alba in forma

unei rochite de papusa, caruia lumea ii spune ,,Rochita randunicii''.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate