Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE EXTRACURRICULARA
GRUPA PREGATITOARE
TEMA ACTIVITATII: Plante si animale pe cale de disparitie
TIPUL ACTIVITATII: Activitate extracurriculara
SCOPUL ACTIVITATII: Formarea unei atitudini pozitive fata de plantele si animalele pe cale de disparitie prin stimularea interesului fata de modul/mediul lor de viata si identificarea cailor prin care se poate contribui la mentinerea unei vieti sanatoase a acestora;
OBIECTIVELE PROIECTULUI
O1 - sa descrie, in urma observarii, plantele si animalele pe cale de
disparitie;
O2 - sa sintetizeze informatiile descoperite in investigatiile proprii;
O3 - sa explice exemplificand rolul plantelor si animalelor in natura;
O4 - sa identifice cai prin care pot contribui la mentinerea unei vieti
sanatoase a plantelor si animalelor;
O5 - sa se transpuna in rolul unor personaje, reprezentand animale.
SUBTEME:
Ce reprezinta o rezervatie naturala?
Zone protejate de lege din zona Iasi - colaborare profesor geografie Realizarea si prezentarea protofoliilor concepute de elevi (concurs)
"A fost odata intr-o rezervatie" (sceneta)
Miting "Implica-te si tu!"
RESURSE UMANE: copiii, profesori, consilieri in probleme de mediu, parinti
RESURSE SPATIALE : sala de clasa si rezervatiile vizitate
RESURSE TEMPORALE: 2 saptamani
STRATEGII DIDACTICE
. METODE SI PROCEDEE: observatia, conversatia, demonstratia, problematizarea, munca in echipa si individuala, investigatia, proiectul;
. MIJLOACE DIDACTICE: materiale naturale, retroproiector, dvdplayer, bannere, recuzita sceneta
. MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Animalele - enciclopedie pentru copii, Editura All, Iasi, 2006
Suport de curs Invatarea activa, coord. Prof. Constantin Petrovici
MOTIVATIA PROIECTULUI:
Atragerea atentiei asupra plantelor si animalelor pe cale de disparitie si cunoasterea pericolului in care sunt acestea. De ce au ajuns in aceasta stare? Cum pot fi ele salvate? Acestea au fost intrebarile la care copiii au cautat raspunsuri. Constientizarea faptului ca omul este cauza decimarii multor plante si animale si ca tot el este capabil sa puna capat acestor situatii critice.
I. Ce reprezinta o rezervatie naturala? (excursie tematica)
cunoasterea cadrului natural: raurile (Siret, Moldova), Carpatii Orientali, Depresiunea Neamtului, orasele Targu Frumos, Targu Neamt, Bicaz, Piatra Neamt, Roman;
capacitatea de observare si descriere a unor plante si animale aflate pe cale de disparitie;
dezvoltarea unei atitudini pozitive active fata de mediul inconjurator.
II. Zone protejate de lege din zona Iasi - colaborare profesor geografie
Obiective operationale:
sa localizeze in spatiu cele doua zone protejate din zona Iasi;
sa identifice plantele si animalele protejate din zonele respective;
sa constientizeze ca si ei pot contribui la protejarea mediului inconjurator.
Desfasurarea activitatii:
Se poarta o discutie pregatitoare cu referiri la importanta protectiei mediului, rezervatii naturale, tipuri de zone, plante si animale protejate. Se precizeaza ca in apropierea localitatii Letcani, exista "colturi de natura" in care omul a intervenit foarte putin. Este vorba de doua rezervatii naturale, din cele cateva din judetul Iasi:
Se stabileste ca, dupa aceasta prezentare generala a celor doua zone protejate de
pe teritoriul comunei Letcani, sa se obtina informatii de la fata locului printr-o vizita ulterioara, care se va desfasura in luna mai a acestui an.
III. Realizarea si prezentarea portofoliilor concepute de copii (concurs)
Obiective operationale:
sa prezinte caracteristici privitoare la aspectul , mediul modul de viata al unor plante si animale protejate de lege;
sa formuleze solutii plauzibile pentru protectia florii de colt, a zimbrilor, a caprelor negre;
sa sistematizeze corect informatiile obtinute prin investigatiile desfasurate in echipa intr-un portofoliu.
Desfasurarea activitatii:
Se formeaza grupe de cate 5 copii. Fiecare copil isi va asuma un rol in functie de ceea ce stie sa faca cel mai bine. Li se vor trasa urmatoarele sarcini:
a) cautarea catorva exemple de animale pe cale de disparitie;
b) alegerea unuia dintre acestea;
c) detalierea cautarilor pentru animalul ales:
. imagini;
. detalii stiintifice: numele latinesc al speciei, eventual incadrarea in familie;
. habitat;
. descrierea fizica;
. mod de viata: hranire, reproducere;
. istoric, cauze care au dus la amenintarea speciei.
Atat prin investigatii proprii, cat si prin indrumarea coordonatoarelor, copiii vor realiza un portofoliu despre o planta sau animal ocrotit de lege.
Temele grupelor (alese de copii) au fost: floarea-de-colt, zimbrul si capra neagra.
In urmatoarea etapa, elevii au prezentat continutul portofoliilor in fata colegilor, sub forma unui concurs, urmarindu-se atat detaliile stiintifice, cat si calitatea prezentarii. S-au punctat, de asemenea, identificarea cauzelor care au condus la amenintarea speciei, precum si originalitatea sugestiilor practice pentru salvarea acesteia.
In evaluarea activitatii, coordonatoarele activitatii au colaborat cu doamna profesoara de biologie Mihaela Cojocaru (cu rol de referent stiintific). Deoarece nu s-a putut spune ca o anumita specie este mai importanta decat alta, toate echipele au fost desemnate castigatoare, fiecarui membru inmanandu-i-se cate o diploma de participare.
IV. "A fost odata ca niciodata" (sceneta)
Obiective operationale:
sa se transpuna in rolul unor animale protejate de lege aflate intr-o rezervatie;
sa se sincronizeze in interpretarea replicilor;
sa intoneze corect un cantec cu tema ecologica.
Sceneta se realizeaza cu participarea scenaristului de la teatrul Luceafarul din Iasi,
doamna Viorica Perju, care prin metoda body-painting, va realiza pe chipul fiecarui copil un desen specific personajului interpretat.
V. Miting "Implica-te si tu!!!"
Obiectiv:
sa transmita mesajul ca protectia mediului trebuie sa fie o prioritate a noastra, a tuturor locuitorilor planetei.
In continuarea scenetei, un grup de copii rosteste mesaje de atentionare asupra pericolului in care se afla mediul inconjurator:
a) Protectia mediului sa fie o prioritate!
b) Viitorul este in mainile noastre!
c) Nu poluati mediul!
d) Ocrotiti natura! Saditi flori! Plantati copaci!
e) Ocrotiti plantele si animalele declarate monumente ale naturii!
f) Mai multa curatenie, inseamna mai multa sanatate!
g) Trebuie sa iubim si sa ocrotim natura inainte ca ea sa moara!
h) Facandu-i rau ei, ne facem rau noua insine!
i) 5 iunie - Ziua Mondiala a Mediului
j) Ocrotiti cuiburile pasarilor, asa cum voi sunteti ocrotiti de parinti!
k) Aprindeti focul in padure numai in locurile autorizate!
l) Strangeti gunoaiele si resturile menajere din locurile unde ati poposit!
m) Natura este o mostenire care trebuie transmisa intacta de la o generatie la alta!
n) Nu fiti indiferenti viitorul nostru depinde de atitudinea noastra fata de mediu!
Mitingul este realizat in colaborare cu copiii din toate grupele de gradinita si se va incheia cu urmatorul mesaj rostit de copii:
Vremea si vremurile ne incearca cel mai des fiinta si modul de viata. Cat nu e prea tarziu sa gasim impreuna drumul si relatiile optime de convietuire pe felia noastra de pamant! Oaspetii sunt rugati sa transmita mesajul rostit tuturor celor care pot lua masuri in acest sens.
Aprecieri finale - activitate extracurriculara
Scopul acestei serii de activitati a fost de a atrage atentia asupra speciilor pe cale de disparitie si de a cunoaste pericolul in care sunt acestea. De ce au ajuns in aceasta stare? Cum pot fi salvate? Acestea au fost intrebarile la care elevii au cautat raspunsuri, dar datorita varstei la care se afla, s-a simtit nevoia interventiei unor specialisti in domeniul ecologiei, geografiei, biologiei, care le-au explicat copiilor importanta si necesitatea protejarii mediului in care traiesc.Copiii au inceput sa inteleaga ca omul este cauza decimarii multor specii de plante si animale, dar tot acesta este capabil sa puna capat acestor situatii critice.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||