Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRADINITA: Nr. 40 -
ACTIVITATEA: Educarea limbajului
TIPUL ACTIVITATII: Evaluare
GRUPA: Pregatitoare.
SCOPUL:
evaluarea cunostintelor privind comunicarea orala, expresivitatea si creativitatea limbajului
reactualizarea cunostintelor copiilor despre copilaria si povestile lui Ion Creanga
evaluarea cunostintelor despre propozitie, cuvant, silaba, sunet si reprezentarea lor grafica
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa fie capabil sa descrie intamplari din viata lui Ion Creanga
sa recunoasca din descrieri despre ce personaje sau povesti este vorba
sa aleaga jetonul adecvat si sa raspunda corect la intrebari dovedind o buna stapanire a cunostintelor insusite pe parcursul intregului an scolar
sa alcatuiasca propozitii dupa cerintele formulate
sa desparta cuvintele in silabe, silabele in sunete si sa recunoasca conventiile limbajului scris
METODE SI PROCEDEE:
povestirea, conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea
MATERIAL DIDACTIC:
imagini video, inregistrari audio, jetoane pentru copii, fise de lucru
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii
jocuri didactice pentru educarea limbajului
cartea "Lumea povestilor" in jocul exercitiu
"Povesti, Povestiri, Amintiri din copilarie" - Ion Creanga
DURATA: 35-40 minute
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE INSTRUMENTE SI INDICATORI |
MOMENTUL ORGANIZATORIC |
Se vor realiza: - aerisirea salii de clasa - aranjarea materialului demon-strativ, distributiv si a mobilie-rului - introducerea copiilor in sala de clasa salutarea oaspetilor | ||
CAPTAREA ATENTIEI |
Deschiderea cortinei si prezen-tarea unui interior de casa tara-neasca in mijlocul caruia se afla portretul lui Ion Creanga |
Observarea Explicatia Conversatia |
Orala, frontala Itemi: - recunoasteti personajul - cine a fost Ion Creanga |
3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
In acest cadru ne vom desfasura activitatea de astazi care are ca tema"Lumea povestilor lui Ion Creanga". Activitatea este un joc cu jetoane prin care ne reamintim povestile lui Ion Creanga si pe care le-am invatat incepand de la grupa mica. |
Conversatia Explicatia | |
4. EXPLICAREA SARCINILOR SI FIXAREA REGULILOR |
Pe fiecare masuta se afla un plic in care se afla jetoane. Vom aseza jetoanele la mijlocul masutei. Raspunsurile la intrebarile puse de mine vor fi date numai dupa ce au ales jetonul corespunzator. Dupa fiecare raspuns corect jetonul este pus in plic incat pe masa sa ramana doar jetoanele despre care urmeaza sa vorbim. | ||
5. DEMONSTRA-REA JOCULUI |
Raspunsurile voastre vor fi legate doar de descrierea jetonului, insotite dupa caz de expresii din text. |
Explicatia Demonstratia |
Actionala, frontala Itemi - alege jetonul potrivit |
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
6. EXECUTAREA JOCULUI DE CATRE COPII |
SECVENTA IIn prima parte a jocului isi vor reaminti intamplari din viata lui Nica. Cantecul "Pupaza din tei" le va aminti copiilor una din nazdravaniile facute de Nica. - De ce Nica vrea sa se razbune pe pupaza? - Ce inseamna pupaza pentru intreg satul? - Reuseste Nica sa vanda pupaza? De ce? Aceasta intamplare se termina cu bine, in altele insa Nica nu ramane nepedepsit. - Cunoasteti o intamplare cu un astfel de final? La cirese. SECVENTA IIPovestile lui Ion Creanga "Punguta cu doi bani" o vor recunoaste din versurile: "Fost-a fost un mos si-o baba Si avea Ce folos nadejde slaba Boabe geaba-i da din cos Baba cum povestea spune O gaina insa-avea, Doua oua-n zi oua Te si miri de-asa minune!" "Capra cu trei iezi" - vor audia un fragment din poveste - invitatia la parastas. "Fata mosului si fata babei" - vor descoperi tabla magnetica pe care sunt asezate: fantana, cuptorul, parul, catelusa. - Ce alte personaje mai intalnim in poveste? |
Explicatia Exercitiul Conversatia Explicatia Exercitiul Povestirea |
Actionala individuala Itemi: - descrie momentul prezentat pe jeton - asaza jetonul in plic - argumentati tentatia lui Nica de a fura cirese Orala individuala Itemi: - recunoaste povestea - descrie momentul de pe jetonul tau - ce urmareste capra prin invitarea lupului la ea acasa - recunoasteti povestea in care ati intalnit aceste elemente - caracterizeaza cele doua fete asa cum sunt prezentate pe jeton. |
7. PARTEA A DOUA A ACTIVITATII JOCUL - EXERCITIU "IN LUMEA POVESTILOR" |
Copiii vor veni, isi vor alege cate o imagine din povestile lui Ion Creanga, vor alcatui propozitii si le vor prezenta grafic la tabla. Vor pune semnul respectiv la sfarsitul propozitiei. Vor incepe cu propozitia enuntiativa si vor continua cu propozitia interogativa. Vor reprezenta grafic cuvintele in propozitie cu ajutorul liniilor orizontale, vor desparti apoi cuvintele in silabe si vor preciza numarul lor. Se va preciza si numarul sunetelor. Vor da exemple de alte cuvinte care incep cu acelasi sunet. |
Conversatia Explicatia Exercitiul Explicatia Exercitiul |
Orala, frontala Orala, frontala |
8. OBTINEREA PERFORMANTEI, ASIGURAREA RETINERII SI A TRANSFERULUI DE CUNOSTINTE |
Vor lucra pe album cu fise individuale. Voi citi pe rand fiecare sarcina didactica, iar copii vor lucra. Vor descoperi singuri titlul povestii. Vor denumi imaginile. Vor incercui imaginile ale caror cuvinte incep cu sunetul "A". Vor scrie in casuta litera A dupa model. Vor cauta litere care compun cuvantul din imaginea data, le vor uni si vor scrie apoi, in casute cuvantul dupa model |
Explicatia Exercitiul Problematizarea Explicatia Exercitiul Problematizarea |
Actionala- individuala Itemi: - cunostintele insusite vor fi folosite in realiza-rea sarcinilor didactice. |
9. INCHEIEREA ACTIVITATII |
Copiii vor primi stimulente - masti vesele - pentru ca au raspuns corect si aceasta inseamna ca sunt pregatiti sa mearga la scoala. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||