Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
GRADINITA NR.
GRUPA PREGATITOARE 1
EDUCATOARE :
DATA : 23-10-
PROIECT DE ACTIVITATE
DOMENIUL : Estetic creativ
DISCIPLINA : Educatie muzicala- meloterapie
TEMA ACTIVITATII : a) Muzica e o minune ! -cantec
b) "Rock a bye baby" -cantec de leagan
MIJLOC DE REALIZARE : a) Repetare
b) Auditie
TIPUL DE ACTIVITATE: Activitate de consolidare -verificare
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata : - Activitate muzicala
- Activitate artistico-plastica (pictura )
- Activitate senzoriala(antrenarea tuturor organelor de simt : auz- sunete
din natura ,sunete muzicale; vaz- culoare; gust -fructe ,condimente ;
miros -aroma specifica fructelor.
- Activitate psiho-motorie (miscari ritmice ale mainilor pentru manuirea
instrumentelor de percutie ;
SCOPUL ACTIVITATII:
Trezirea celor mai puternice emotii benefice in adancul sufletelor copiilor ;
Descatusarea energiilor negative si transformarea lor in energii pozitive : bucuria de a canta vocal si cu instrumente de percutie ,de a dansa, de a experimenta domenii noi cum ar fi aromoterapia , cromoterapia .
Dezvoltarea limbajului muzical, care rezoneaza cupersonalitatea copiilor ,prin cele trei elemente ale naturii umane : viata psihologica,activa si mentala reflectate in plan atitudinal prin ritm melodie si armonie .
Imbunatatirea performantelor in domeniul motricitatii ,in special motricitatea fina prin folosirea instrumentelor de percutie (castanieta ,maracas, tamburina , clopotei si trianglu .)
Infrangerea fricii si agresivitatii in fata realitatii exterioare , prin stimulii sonoriceea ameliorand comportamentul socio- afectiv.
Formarea auzul fonematic prin cantarea de placere ,sesizand mai usor dupa auz elementele de ritm ,rima ,metru , simetrie, despartind mai usor in silabe invatand limba engleza cu usurinta prin repetarea cuvintelor din cantec.
OBIECTIVE DE REFERINTA :
sa interpreteze cantecul invatat , utilizand nuanta, tempoul corelandu-l cu continutul de idei al
cantecului ;
sa cante in grup sau individual cu acompaniamentul instrumental manuit de educatoare ,sau cu acompaniamentul instrumentelor de percutie liber si spontan
sa identifice specificul cantecul audiat (linistitor ,sau vesel )
sa creeze propriul univers imaginat (de melodia ascultata), cu ajutorul elementelor plastice : amprente colorate ;elementelor aromate si a pasilor de dans alesi in mod spontan ,original .
La sfarsitul activitatii didactice copiii vor fi capabili :
OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1 -sa traiasca placerea de a intona cantecul respectand cerintele elementare de cant : pozitie, respiratie,emisie si dictie corecta .
O2 -sa cante cu placere cantecul invatat intr-un dialog cor- solisti.
O3 -sa se bucure acompaniind cu instumentele de percutie cantecul invatat.
O4 -sa asculte un cantec nou ,lasand fantezia sa prinda aripi, apoi sa verbalizeze starile afective traite .
O5 -sa experimenteze trairile afective prin culoarea,mirosul , gustul si miscarea inspirata de cantecul ascultat .
TIPURI SI TEHNICI DE EVALUARE : oral , actional- practica
FORME DE ACTIVITATE : frontala, pe microgrupuri , in perechi si individuala .
STRATEGIE DIDACTICA :
1.METODE SI PROCEDEE :
de tip expozitiv : explicatia, instructajul;
de tip dialogat : conversatia , problematizarea ;
bazate pe activitatea independenta : exercitiul.
2.MATERIAL DIDACTIC :
decoruri si accesorii adecvate celor doua cantece;
CD ,cu cantecele alese ;
instrumente de percutie ,orga electronica;
panouri , stampile, tempera culori
mese cu cosulete cu fructe si plante aromatice ,ustensile pentru decojirea fructelor,castronele .
3.MIJLOACE DE INVATAMANT : combina muzicala ,calculator,video proiector;
BIBLIOGRAFIE :
DURATA :30' - 35'
Nr. Crt |
Momentele invatarii |
Ob. op. Timp |
CONTINUTUL INVATARII |
Strategii |
Evaluare |
Observatii |
MOMENT ORGANIZATORIC |
1' |
Pregatirea spatiului educational Introducerea copiilor in sala de activitate pe o melodie antrenanta Salutul | ||||
CAPTAREA ATENTIEI |
3' |
Orientarea atentiei copiilor spre zonele de interes ale activitatii . Scurta conversatie cu suport intuitiv despre minunata lume a sunetelor. |
Conversatia | |||
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE |
2' |
Enuntarea scopurilor si a obiectivelor in termeni accesibili . Precizarea clara a temei activitatii stabilirea echipelor si a modului de evaluare si recompensare. |
Expunerea |
Orala | ||
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR INSUSITE ANTERIOR |
2' |
Recunoasterea cantecului ce urmeaza a fi repetat dupa un scurt fragment audiat. Denumirea analizatorilor specifici fiecarui organ de simt Placerea de a canta reamintindu-si textul si melodia cantecului |
Dialog |
Orala | ||
Nr. Crt |
Momentele invatarii |
Ob. op. Timp |
CONTINUTUL INVATARII |
Strategii |
Evaluare |
Observatii |
EXERCITII DE RESPIRATIE |
1' |
"Suflam frunza! " Se reaminteste copiilor cum sa respire corect (inspiratie pe nas, expiratie pe gura) |
Explcatia Exercitiul |
Practic actionala | ||
EXERCITII DE INCALZIREA VOCILOR |
O1 2' |
2exercitii : a)"Ascultati apoi cantati ! " Copiii isi incalzesc vocile cantand incet fara a forta glasul . b) "Cantam razand ! " (hasurarea vocalelor ) |
Explcatia Exercitiul |
Practic actionala | ||
VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA CANTECULUI INVATAT |
O1 O2 O3 |
Dupa recunoasterea cantecului educatoarea alege 3 variante de repetarea cantecului. Varianta 1 : repetarea integrala a cantecului cu suport muzical CD. Strofa 1 si 2 vor fi cantate in piano, iar refrenul in forte,nuantele dand frumusete si stralucire cantecului ,copiii find pusi in situatia de a se concentra ,de a fi atenti si a nu gresi. Varianta 2 : repetarea cantecului in dialog : solistii cu grupul de copii.Aceasta varianta urmareste respectarea liniei melodice,pronuntarea clara si expresiva a cuvintelor si a nuantelor. Varianta 3 : repetarea cantecului cu instrumente de percutie .Ritmul ales pentru batai la instrumente este : "RAR" pentru acompanierea strofelor si silaba muzicala : "IU-TE" pentru refren. |
Explcatia Exercitiul |
Practic actionala | ||
AUDIEREA CANTECULUI DE LEAGAN: "ROK A BYE BABY" |
O4 3' |
Varianta 1 : Copiii vor asculta cu atentie cantecul de leagan , facand la sfarsitul audierii lui aprecieri asupra tempoului si a starii de liniste pe care o transmite cantecul . Pentru a se familiariza cu ritmul de vals al cantecului copiii vor tacta cateva masuri de ¾ cu ajutorul instrumentelor de percutie metalice (clopotei , tamburine ). |
Explcatia Exercitiul |
Practic actionala | ||
Nr. Crt |
Momentele invatarii |
Ob. op. Timp |
CONTINUTUL INVATARII |
Strategii |
Evaluare |
Observatii |
O4 3' |
Varianta 2 : La aceasta varianta copiii vor experimenta "cromoterapia" si "aromoterapia" alegandu-si locul unde vor sa lucreze sa descopere lucruri inedite In timp ce muzica se deruleaza copiii sunt invitati sa-si aleaga locul unde pot da frau liber imaginatiei , inspirati de muzica , Unii vor pune stampile colorate reprezentand frunze, stele, luna, ceilalti vor toca si razui condimente (scortisoara )si fructe pentru a umple atmosfera cu arome cat mai placute . Varianta 3 : Ultima varianta a auditiei se desfasoara in perechi lasandu-i pe copii sa danseze spontan. |
Explcatia Exercitiul |
Practic - actionala | |||
Incheierea activitatii |
2' |
Se vor face aprecieri globale si individuale asupra modului de desfasurare a activitatii a atingerii obiectivele propuse |
explicatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||