Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» DE ACTIVITATE ,,Eu si lumea mea" Mare ,,ALBINUTELE"


DE ACTIVITATE ,,Eu si lumea mea" Mare ,,ALBINUTELE"


Educatoare:

Gradinita: ,,RAZA DE SOARE" BISTRITA

Data: 9.10.2009

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anuala de studiu: ,,Cine sunt/suntem?"

Proiect tematic: ,,Eu si lumea mea"



Tema saptamanii: ,,Tu si eu"

Grupa: Mare ,,ALBINUTELE"

Categorii de activitati:

Activitati liber alese (etapa I si etapa a III-a)

Activitati pe domenii experientiale: Domeniul limba si comunicare (Educarea limbajului) si Domeniul om si societate (Activitate practica)

Tema: ,,Cuvinte fermecate"

Forma de realizare: Activitate integrata

Tipul activitatii: verificare si consolidare

Scopul activitatii:

  • Exersarea/aprofundarea unor cunostinte legate de tema propusa (indeosebi legate de formulele de politete)
  • Dezvoltarea capacitatii de a opta, de a lua decizii.
  • Cresterea abilitatii de a relationa cu ceilalti.

Durata: 1 h si jumatate

Bibliografie:

  • ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar, 3-6/7 ani", MECT, 2008
  • ,,Revista Invatamantului prescolar" nr.1-2/2008 si nr.3- 4/2008"
  • " Texte pentru educatia limbajului la prescolari", M. Bizduna si A. Neagu, Editura PROGNOSIS
  • "Introducere in pedagogia prescolara , A.Glava, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002

Scenariul zilei

Intalnirea de dmineata: Salutul, completarea panoului de prezenta si a calendarului zilei. Se poarta o scurta discutie despre formulele de politete (salutul, rugamintea, multumirea); apoi, se citeste poezia ,,Cuvinte fermecate" din revista ,,Draga mea", ca mesaj al zilei , facandu-se astfel introducerea in tema activitatii.

Dupa intalnirea de dimineata, educatoarea indruma copiii la centre, unde se vor desfasura, pe grupuri, jocurile si activitatile alese: Arta - ,,Coloram margele" (copii vor colora cu acuarela pastele fainoase care vor fi folosite ca material la activitatea practica), Joc de rol - ,,Facem prajituri" (gospodinele ,,gatesc" prajiturele care vor fi ,,servite" in finalul activitatii ca recompensa celor mai activi, atenti si cuminti copii), Biblioteca - ,,Hansel si Gretel" ( copiii vor ,,citi" imaginile din povestea ,,Hansel si Gretel", apoi le vor aseza la panoul cu exemple pozitive ,,ASA DA").

Tranzitiile intre activitati se va realza prin jocurile cu text si cant ,,Ceata lui Pitigoi" si ,,Misca vantul frunzele".

La revenirea in sala de grupa, se anunta si se desfasoara povestea ducatoarei ,,Ce a uitat Fanuca sa spuna?". Povestirea va solicita atentia copiilor prin interactivitate, solicitandu-i sa intervina, pentru a sublinia absenta ,,cuvintelor fermecate" din comportamentul copiilor. Pentru atingerea feed-backului, educatoarea va solicita copiii sa adauge o continuare povestii, cum a realizat Fanuca ce a uitat, isi cere scuze de la fiecare si devine un copil politicos. Si pentru ca Fanuca a devenit un baiat politicos, noi, ,,albinutele" ii vom face o surpriza: vom realiza ,,Siraguri de margele si bratari" , pe care el (Fanuca), sa le ofere tuturor celor pe care i-a suparat.

Dupa insirarea margelelor (colorate) pe ata, acestea vor fi asezate la panou, iar ,,gospodinele" vor oferi, copiilor care au fost cuminti si activi, ,,prajiturele".

In finalul activitatii copiii vor juca jocul distractiv ,, Ocupa scaunelul".

Copiii se pregatesc pentru servirea mesei de pranz; ei parasesc sala de grupa cantand ,,Ceata lui Pitigoi"/ ,,Misca vantul frunzele" (rutina si tranzitie).

Activitate integrata - Domeniul limba si comunicare (Educarea limbajului) si Domeniul om si societate (Activitate practica)

Tema: "Cuvinte fermecate"

Forma de realizare: povestea educatoarei/ insirare de margele

Tipul activitatii: consolidare de cunostinte si deprinderi

Scopul activitatii:

- Verificarea si reactualizarea cunostintelor copiilor referitoare la formulele de politete;

- Consolidarea deprinderii de a raspunde corect si complet la intrebarile adresate;

- Educarea atentiei, perspicacitatii, a spiritului de observatie si a promptitudinii in gandire.

Obiective operationale: La sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:

- sa utilizeze formulele de politete in contexte diferite;

- sa redea un fragment dintr-o poveste despre copii;

- sa redea tema data utilizand tehnici diferite (colorare, insirare);

- sa utilizeze creativ diferite materiale precum: pastele fainoase, lana, imagini, jetoane, jucarii etc. ;

- sa exprime impresii, trairi afective si idei proprii legate de tema data, in timpul si/sau la sfarsitul activitatii (la evaluare);

- sa manifeste creativitate in realizarea lucrarilor practice;

- sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup, comunicand cu partenerii de joc pentru realizarea sarcinii comune.

Metode si procedee: Explicatia, conversatia, jocul, problematizarea, competitia, exercitiul.

Material didactic: Jetoane reprezentand formule de politete, imagini, CD, carticica ,,Draga mea", calendarul naturii, oglinda grupei, panourile: ,,ASA DA"-,,ASA NU", trusele de creatie: ,,Gospodina" si ,,Bucatarul", margele, acuarele si pensoane, lana, joc de masa, carte de povesti. .

Durata: 1 h si jumatate

DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele activitatii

Continutul activitatii

Strategii didactice

Evaluare

1. Moment organizatoric

- Pregatirea materialului didactic;

- Aranjarea mobilierului;

- Intrarea copiilor in clasa.

Conversatia

Exercitiul

Aprecieri verbale

2. Captarea atentiei

Se va realiza prin citirea poeziei ,,Cuvinte fermecate" in care sunt prezentate formule de politete: salutul, rugamintea, multumirea).

Lectura educatoarei

Conversatia

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

Se anunta copiii ca vor desfasura o activitate complexa de realizare a unor lucrari in cadrul jocurilor pe centre, care vor fi folosite in urmatoarele etape ale zilei: povestea "Ce a uitat Fanuca sa spuna?" in care vom afla despre comportamentul unui baietel de varsta lor si caruia ii vor pregati daruri.

Explicatia

4. Desfasurarea activitatii

Se explica copiilor modul de desfasurare a activitatilor pe sectoare, sarcinile pe care le au fiecare si motivatia lucrului (gasirea utilitatilor in mediul ambiental).

Povestea educatoarei ,,Ce a uitat Fanuca sa spuna?" va fi animata de interventiile copiilor la solicitarile educatoarei si, mai ales, de gasire a altui final care sa demonstrze schimbarea in bine a comportamentului lui Fanuca.

Explicatia

Jocul

Povestirea

Problema-tizarea

Aprecieri verbale

5. Obtinerea performantei

Copiii sunt invitati la mese unde sunt pregatite materialele necesare desfasurarii activitatii practice.

,,Siragurile de margele si bratari" realizate de prescolari, vor fi recompensa-surpriza pentru eroul povestirii, care a fost ajutat sa-si corecteze comportamentul.

Educatoarea urmareste indeaproape fiecare copil, discuta cu el, ii da indicatii sau il va ajuta sa rezolve sarcina, dupa caz.

Lucrarile se expun in ordinea finalizarii lor, alcatuindu-se o mini-expozitie la ,,Oglinda grupei".

Copiii sunt anuntati ca pot merge la baie in ritmul jocului cu text si cant: ,,Ceata lui Pitigoi" si ca, la intoarcere, vor juca un joc indragit. (rutina si tranzitie)

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Jocul cu text si cant

Aprecieri verbale

Autoevalu-are

Expozitie

6. Asigurarea retentiei si a transferului

La final, copiii se impart in doua grupe: Grupa albinutelor politicoase si Grupa albinutelor vesele, si se desfasoara un joc distractiv: ,,Ocupa scaunelul".

Sarcina jocului este urmatoarea: copiii danseaza pe ritmul cantecelor de pe cd, iar la semnal, ocupa scaunelele. Cel care a ramas fara scaun este scos din joc. Castiga echipa care ramane cu mai multi membri.

Jocul

Competitia

Aplauze

Recompen-sa

7. Fixarea cunostintelor si aprecierea activitatii copiilor

Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a intregii activitati, implicand cat se poate de mult copiii.

Copiii se pregatesc pentru servirea mesei de pranz. (rutina si tranzitie)

Conversatia

Aprecieri verbale

Autoevalu-are

Educatoare,





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate