Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita ,, Prichindelul Istet"
DATA:23.10.2008
GRUPA:pregatitoare
INSTITUTOR:
OBIECTUL: Activitate practica
SUBIECTUL: Frumusetile si bogatiile toamnei
SCOP: Perfectionarea deprinderilor de a asambla, de a decupa dupa contur, de a lipi,
si de a integra prin lipire elementele intr-o compozitie unitara.
Dezvoltarea si intarirea relatiilor de grup, deprinderea de a actiona in grup, de a-si
coordona propriile actiuni cu cele ale colegilor din grupa.
TIPUL ACTIVITATII:- formare de priceperi si deprinderi;
OBIECTIVE OPERATIONALE:- sa decupeze dupa contur forma fructelor de toamna;
- sa lipeasca, sa trateze suprafete realizand colaje estetice si functionale;
- sa
lipeasca obiecte din natura ( cochilii de melci,
- sa lipeasca hartie creponata mototolita;
- sa verbalizeze actiunile intreprinse, folosind un limbaj adecvat;
- sa execute individual sau in grup, tema data;
- sa manifeste spirit cooperant in activitatile de grup;
METODE SI PROCEDEE : metoda lotus de grup, conversatia, explicatia, exercitiul
RESURSE MATERIALE SI UMANE: polistiren, tabla magnetica, fructe si legume confectionate de dimensiuni mici, casute din carton, copaci din carton, forme de fructe si legume din carton colorat, frunze naturale presate, petale de flori presate, cochilii de melci, plastilina, foarfeci, aracet, betisoare pentru lipit, hartie creponata, pausa-Toamna, carte confectinata in activitatea precedenta, magneti;
DURATA: 35-40'
BIBLIOGRAFIE: 1.Ministerul Educatiei ti Cercetarii, Programa Activitatilor Instructiv- Educative in Gradinita de Copii, Editia a II-a revizuiaa si adaugtia si L,egislatie si Documente Reglatoare, Bucuresti, 2005
2.Petre, Maria, Petricica, Maria, Metodica predarii activitatilor manuale in gradinita de copii, manual pentru liceele pedagogice de educatoare, Editura didactica si pedagogica, Bucuresti.
3. Flueras, Vasile, Teoria si practica invatarii prin cooperare, Editura Casa Cartii de Stiinta, Cluj- Napoca, 2007.
ETAPE/CONTINUT |
OBIECTVE OPERATIONALE |
CONCEPEREA, ORGANIZAREA SI DESFASURAREA ACTIVITATII |
MODALITATI DE EVALUARE |
1.Momentul organizatoric |
- sa identifice elementul de pe coronita; - sa gaseasca corespondentul potrivit si sa se aseze corespunzator pe grupe; |
- se aranjeaza mobilierul pentru a asigura spatiul necesar pentru cele 7 grupe de lucru si materialele necesare in realizarea lucrarilor practice: grupa casutelor de toamna, grupa copacilor, grupa fructelor vesele, grupa legumelor vesele,grupa frunzelor, grupa cosurilor cu legume, grupa fructelor; pe cele 7 mese vor fi asezate simboluri care denumesc grupele de lucru; - copiii vor primi coronite care au ca si element central simboluri similare cu cele de pe mese; pe baza acestor simboluri , copiii vor constitui grupele de lucru; |
-observarea comportamentului verbal si nonverbal; |
2. Introducerea in activitate |
- sa observe si sa analizeze elementele surpriza; |
- se va realiza ca o forma
de continuitate a activitatii precedente, Poveste de toamna, in urma careia am realizat o carte a
prichindeilor. In jurul cartii se afla prinse 7 |
-obsrvarea comportamentului verbal si nonverbal; |
3. Anuntarea temei |
- sa recepteze tema noua; |
-copiii vor fi anuntati ca vor lucra pe grupe si ca vor realiza lucrari care sa evidentieze: Frumusetile si bogatiile toamnei; lucrari care vor fi expuse la finalul activitatii in jurul cartii realizate de ei; | |
4.Intuirea materialului |
- sa intuiasca materialul de lucru; |
-intuirea materialului se va face pe grupe, cerandu-li-se copiilor sa-l denumeasca si sa precizeze unele caracteristici; |
- prin evaluare frontala; |
5.Explicarea sistemului de lucru |
- sa lipeasca petale de flori presate; - sa lipeasca frnze presate; - sa lucreze in perechi; - sa lipeasca bucati de plastilina urmaaind formele date; -sa lipeasca cochilii de melci si hartie creponata mototolita; - sa lipeasca fructe si legume mici; - sa decupeze dupa contur; - sa lipeasca elemente corespunzatoare; - sa constituie intregul prin lipire; |
- se vor oferi eplicatii pe grupe, in ordinea dificultatii redarii elementelor temei; Grupa frunzelor - fiecare copil va primi cate o frunza pe care va trebui sa lipeasca petale de flori presate.( se va prezenta un model) Grupa copacilor - copiii vor lucra in perechi - cate doi copii din grupa
vor lipi Grupa cosurilor cu legume - fiecare copil din grupa va lipi plastilina pentru a realiza cosul cu legume de toamna;( se va prezenta modelul) Grupa fructelor de toamna - copii din aceasta grupa vor lucra in perechi; - cate doi copii vor realiza strugurele (din cochilii de melci si hartie creponata mototolita) si gutuia din hartie creponata mototolita, iar ceilalti doi vor realiza pruna si marul prin lipirea hartiei mototolite; Grupa casutelor - copiii vor lucra in perechi; doi copii vor realiza casuta fructelor prin lipirea fructelor mici, iar ceilalti doi, vor realiza casuta legumelor prin lipirea legumelor marunte; acestea vor fi aplicate pe forme de casute realizate din carton( se va prezenta modelul) Grupa fructelor vesele - fiecare copil din acesta grupa va primi cate o forma de fruct de toamna pe care va trebui sa o decupeze si sa lipeasca elemente necesare personificarii fructului: ochii si gura; - se va prezenta modelul ( pot sa primeasca si carioca sau creioane colorate, in cazul in care doresc sa mai aduca completari personale) Grupa legumelor vesele - se lucreaza in perechi; - cate doi copii vor realiza puzzel-ul cu legume,(prin lipirea a patru bucati), iar din confetii vor realiza elementele necesare personificarii legumelor; ( se va prezenta modelul) |
-observarea comportamentului nonverbal; |
6. Executarea lucrarii de catre copii |
- sa se incadreze in timp; - sa respecte cerintele si sfaturile educatoarei; - sa lucreze ordonat si ingrijit; |
-in timpul realizarii lucrarilor, potrivit sarcinilor stabilite, se vor supraveghea concomitent toate grupele acordandu-se atentie deosebita copiilor care intampina greutati. -se va atrage atentia copiilor asupra timpului pe care il mai au la dispozitie pentru a se asigura finalizarea lucrarilor comune in aceeasi perioada. -pe rand, copiii din fiecare grupa isi vor preznta lucrarile si le vor fixa pe cate o frunza confectionata din polistiren. |
-evaluare frontala si individuals; |
7.Incheierea activitatii |
- sa recepteze apecierile verbale |
Se va aprecia activitatea , ca rezultat al muncii tuturor copiilor. Elementele temei vor fi apreciate in functie de dificultatea redarii lor. Se vor aprecia lucrarile sub aspect estetic, scotandu-se in evidenta corecitudinea executarii taieturilor, asamblarilor si a modalitatii de lipire. Toi copiii vor forma un cerc si vor intona cantecul Toamna. -ca si recompensa,copiii isi vor pastra coronitele primite la inceputul activitatii |
-aprecieri globale si individuale; |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||