Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
GRADINITA
GEMENELE,JUDETUL
NIVELUL GRUPEI: NIVEL I
EDUCATOARE:
PROIECT DE ACTIVITATE
DOMENIUL EXPERENTIAL:Domeniul estetic si creativ
DENUMIREA ACTVITATII: Educatia artistico-plastica TEMA PLASTICA:punctul plastic elaborat
SUBIECTUL PLASTIC: ,, Frunzele toamnei"
TEHNICA DE LUCRU: Dactilopictura
TIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi si deprinderi
SCOPUL ACTIVITATII:
S1 - Formarea priceperii si deprinderii de a realiza punctul plastic;
S2 - Stimularea creativitatii, sensibilitatii si a gustului pentru frumos;
S3 - Educarea vointei, a atentiei, a spiritului de ordine si disciplina;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:
* Cognitive:
OC1 - sa precizeze cateva caracteristici ale anotimpului toamna;
OC2 - sa descrie plansele demonstrative, frunzele naturale indentificand culorile toamnei si elementele de limbaj plastic;
OC3 - sa denumeasca culorile pe care le vor folosi in realizarea subiectului plastic;
OC4 - sa elaboreze punctul prin atingerea indexului pe foaie;
OC5 - sa realizeze armonia cromatica in mod creativ;
* Afective
OA1- sa aprecieze frumosul din mediul inconjurator;
OA2 - sa manifeste incredere in fortele proprii;
OA3- sa participle la aprecierea lucrarilor colegilor sau a lucrarii proprii;
* Motrice
OM1- sa efectueze exercitii de incalzire a musculaturii fine a mainilor;
OM2 - sa respecte pozitia corecta a corpului fata de masa de lucru pentru o buna coordonare oculo-motorie.
STRATEGIA DIDACTICA METODE DIDACTICE:exercitiul,observatia,conversatia, explicatia, demonstratia.
MIJLOACE SI MATERIALE DE LUCRU:
Distributive: frunze decupate din hartie, acuarele, apa, servetele, stimulente;
Demonstrativ:costum pentru ,, Zana Toamna", planse demonstrative, frunze uscate,imaginea unui copac personalizat( fara frunze).
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Cristea,M., Nitescu,V., Panait,D., H., Surdu, Stanescu,E. - ,,Ghid metodic de educatie plastica", Editura Petrion, Bucuresti, 1997.
- Mihalache, V., Rusescu, A. - ,, Educatia plastica", Editura Aramis, 2001
- ,, Caietul profesional al educatoarei", Editura OMFAL Esential, Bucuresti, 2006.
-Preda, V., Dumitrana,M.-,,Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii"Editura V&I Integral,Bucuresti,2005.
OBIECTIVE OPERATIONALE |
SECVENTE DIDACTICE CONTINUT ESENTIALIZAT |
DESCRIEREA SITUATIILOR DE INSTRUIRE METODE SI MODALITATI DE EVALUARE |
MOMENT ORGANIZATORIC |
- Pregatirea celor necesare desfasurarii activitatii in conditii optime - Asezarea mobilierului sub forma de clasa; - Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa; - Distribuirea materialului; |
|
OA1 |
CAPTAREA ATENTIEI |
-Se va realiza printr-o ghicitoare: ,, Stiti voi oare copilasi Cine lasa pomi golasi Si aduce ploi marunte Si nespus de multe fructe!" Seda raspunsul la ghicitoare dupa care apare Zana Toamna, o fetita costumata adecvat care va recita versurile: ,, Eu sunt Toamna, dragi copii, Aduc multe bogatii, Dar aduc vanturi si ploi, Si las toti copacii goi, Frunzele le-ngalbenesc, Din pom toate le golesc Pomu-acesta-i suparat De frunze l-am dezbracat. Voi, copii, sa-l ajutati Frunzele sa ii pictati Si pe loc sa-l bucurati!" Se va face referire la imaginea copacului desfrunzit. Zana Toamna va distribui copiilor frunze decupate din carton. CONVERSATIA; EXPLICATIA OBSERVAREA COMPORTAMENTULUI COPIILOR |
OC1 |
REACTUALIZARA CUNOSTINTELOR ANUNTAREA SUBIECTULUI SI ATEMEI PLASTICE DIRIJAREA INVATARII ! |
Copiii numesc cateva caracteristici ale anotimpului toamna si denumesc materialele necesare realizarii temei. Ne vom reaminti culorile toamnei CONVERSATIA; EXPLICATIA; EXERCITIUL. EVALUAREA FRONTALA SI INDIVIDUALA Voi motiva alegerea temei astfel: ,, Deorece copacul nostrum este foarte trist, noi il vom ajuta sa se mai inveseleasca asezandu-i la loc cateva frunze. Asadar, astazi veti picta ,, Frunzele toamnei" Se numesc 2-3 copii pentru a repeta tema CONVERSATIA; EXPLICATIA OBSERVAREA COMPORTAMENTULUI COPIILOR. |
OC2 OC3 OA1 |
Prezentarea planselor demonstrative si a materialului din natura |
Copiii vor observa frunzele uscate dar si plansele demonstrative pe care le vor descrie, evidentiindu-se culorile folosite, imbinarea acestora , modul in care se executa punctul plastic(cu degetul aratator), asezarea in spatiu, acuratetea si finalizarea lucrarii. Acestea vor fi criteriile de evaluare a lucrarilor copiilor. OBSERVATIA; CONVERSATIA; EXPLICATIA EVALUAREA INDIVIDUALA PRIN ANALIZA RASPUNSURILOR DATE |
OA2 |
Explicarea si demonstrarea modului de lucru |
Voi explica modul in care vor realiza punctul plastic cu degetul aratator(se inmoaie degetul in apa apoi in culoarea dorita,se realizeaza puncte cu varful degetului,distribuite pe suprafata dupa propria dorinta) culorile pe care le vor folosi, modul in care isi vor organiza spatiul. In timpul explicatiilor se demonstreaza modul de lucru. EXPLICATIA; DEMONSTRATIA EVALUAREA FRONTALA PRIN OBSERVAREA COMPORTAMENTULUI COPIILOR |
OM1 |
Icalzirea muschilor mici ai mainilor |
Se executa cateva exercitii specifice: -,, Inchidem si deschidem pumnii"; - Gimnastica degetelor ; ,,Boboc-Floare" EXERCITIUL |
OC4 OC5 OA2 OM2 |
OBTINEREA PERFORMANTEI |
Se recomanda copiilor inceperea lucrului.Pe parcursul executarii temei de catre copii, educatoarea urmareste si indruma copiii ori de cate ori este nevoie. EXERCITIUL EVALUAREA FRONTALA SI INDIVIDUALA PRIN URMARIREA MODULUI IN CARE LUCREAZA COPIII |
OA3 |
EVALUAREA LUCRARILOR |
Lucrarile finalizate vor fi asezate pe panoul pe care este desenat copacul desfrunzit, se creeza cadrul pentru aprecierea lucrarilor, cu raportare la criteriile prezentate la inceputul activiatii. OBSERVATIA; CONVERSATIA; EXPLICATIA EVALUAREA FRONTALA SI INDIVIDUALA |
INCHEIEREA ACTIVITATII |
Se fac scurte aprecieri referitoare la modul in care s-a desfasurat activitatea si la comportamentul copiilor; se acorda stimulente. Lucrarile vor fi lasate la panou pentru a fi apreciate si de ,,Zana Toamna". Prescolarii vor iesi din clasa, intonand cantecul: ,, Galbene si rosii frunze" CONVERSATIA; EVALUAREA FRONTALA SI INDIVIDUALA |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||