Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA: MARE
DENUMIREA ACTIVITATII: EDUCAREA LIMBAJULUI
TEMA: "AL (A) CUI ESTE?"
MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC
SCOP: Formarea deprinderii de a folosi corect terminatia substantivului in cazul genitiv, in cadrul propozitiilor, verificarea cunostintelor despre glasul, puiii, hrana, adapostul animalelor si a pasarilor.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: Sa utilizeze in exprimarea orala cazul genitiv respectand genul si numarul.
O2: Sa identifice corect animalele si pasarile tinand cont de glasul, puiii, hrana si adapostul acestora.
O3: Sa execute cerintele formulate de educatoare.
SARCINA DIDACTICA: Recunoasterea glasului, puilor, hranei, adapostului animalelor si pasarilor si formularea unui raspuns corespunzator intrebarilor.
ELEMENTE DE JOC: - surpriza
- aplauze
- plimbarea cosuletului
- hora copiilor
- aplauze
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCESE: - conversatia
- explicatia
- exercitiul
- munca independenta
- problematizarea
MIJLOACE DE INVATAMANT: caseta, cos, imagini cu animale si pasari, mulaje, hrana animalelor, puzzle, jocuri de masa, fise.
MOMENTELE ACTIVITATII |
CONTINUTUL INVATARII |
I. ORGANIZAREA ACTIVITATII |
Pregatirea materialului si a celor trei centre in care se desfasoara activitatea: ALFABETIZARE, STIINTA, MANIPULATIVE |
II. INTRODUCEREA IN ACTIVITATE |
Se va purta o scurta convorbire despre animalele domestice si salbatice si pasprile de curte |
III. CAPTAREA ATENTIEI |
Folosind surpriza apare Ursuletul Martinel cu o caseta. El spune: "Eu sunt Ursul cel PatatStiu ca multe-ati invatatSi-am venit astazi aici La o grua de pitici Sa ma invatati si pe mine Sa ma exprim foarte bine Sa stiu sa raspund: a cui este aceasta? Si sa-mi invat si ursoaica Am adus si o caseta Folosind o exprimare corecta Sa puteti sa-mi spuneti Al cui glas voi il retineti." |
IV. ANUNTAREA TEMEI |
Se anunta tema activitatii: Al (a) cui este? si se fac cunoscute obiectivele pentru fiecare centru |
V. DESFASURAREA ACTIVITATII |
In centrul STIINTA copiii vor avea de completat fise unind mama si puiul sau animalul si hrana corespunzatoare printr-o linie si vor colora animalele. Astfel vor rezolva sarcinil de lucru: "Al cui pui este?"; "A cui hrana este?" In centrul MANIPULATIVE copiii realizeaza puzzle descoperind: "A cui imagine este?" si vor juca jocul de masa: "Al cui pui este?" In centrul ALFABETIZARE se va desfasura jocul propriu-zis sub indrumarea directa a educatoarei si cu participarea URSULETULUI MARTINEL. REGULILE JOCULUI: Educatoarea va imita glasul unui animal iar un copil va trebui sa recunoasca al cui glas este si sa aleaga de pe masa mulajul animalului respectiv. Se va efectua un JOC DE PROBA apoi educatoarea va da drumul la casetofon iar copiii trebuie sa descopere: "al cui glas est" si sa aleaga de pe masa mulajul animalului respectiv. In continuare, educatoarea descopera un cosulet ce contine imagini ale animalelor. La semnalul educatoarei cosuletul porneste si ea spune: "COSULETUL VA PORNISI LA . SE VA OPRI" Copilul in dreptul caruia s-a oprit cosuletul, va scoate o imagine, va denumi animalul desenat pe acesta si va spune "A cui mama este?" Dupa ce copiii vor scoate toate imaginile din cosulet se vor prinde intr-o hora si vor incepe sa cante: "De-nvartit, ne-nvartimAnimalele hranim." La semnalul educatoarei un copil se va desprinde din hora, va merge la masa unde este asezata hrana animalelor, va alege hrana unui animal, o va denumi si va spune: "A cui hrana este?"Vor dansa hora pana se va termina toata hrana. In COMPLICAREA JOCULUI copiii vor raspunde la intrebarile educatoarei: Al cui adapost este: cotetul, vizuina, culcusul, grajdul, barlogul. Al cui corp este acoperit cu pene? Al cui corp este acoperit cu blana? Al cui picior se termina cu ghiare? Al cui picior se termina cu copite? Pentru raspunsurile corecte copiii vor fi aplaudati de Ursuletul Martinel ti de catre ceilalti copii. |
EVALUAREA ACTIVITATII |
Ursuletul Martinel, educatoarea si copiii care au lucrat in centrul ALFABETIZARE vor merge si vor face aprecieri asupra modului in care au lucrat copiii in celelalte centre. Apoi educatoarea le vaa canta copiilor cateva fragmente din cantecele cunoscute de ei din povesti iar acestia vor recunoaste al cui cantec este si din ce poveste face parte personajul respectiv: cantecul Scufitei Rosii, al cocosului, al caprei, al lupului, al ursului. In incheierea activitatii copiii ii vor canta ursuletului cantecul. Iar acesta le va darui cate o inimioara ca sa nu-l uite: "Si va dau la despartireUn dar simplu, amintire Este inimioara mea Semn ca nu va voi uita." |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||