Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» de activitate grupa: mare, educarea limbajului - casuta povestilor"


de activitate grupa: mare, educarea limbajului - casuta povestilor"


PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: MARE

DENUMIREA ACTIVITATII: EDUCAREA LIMBAJULUI

TEMA ACTIVITATII: "Casuta Povestilor"

MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC



SCOP: Evoluarea cunostintelor privind comunicarea orala, elemente de limbaj citit-scris.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa alcatuiasca propozitii si fraze respectand normele literare;

sa desparta propozitia in cuvinte, cuvintele in silabe, si silabele in sunete;

sa dramatizeze scurte fragmente dinn povestile invatate, utilizand vorbirea dialogata;

sa recunoasca semne ale limbajului scris;

SARCINA DIDACTICA: Evoluarea capacitatii de a reactiona la toate tipurile de limbaj (verbal, nonverbal, scris).

REGULILE JOCULUI: Copiii raspund prompt cerintelor formulate de educatoare, indeplinesc rolul de "crainic" si rolul diferitelor personaje din povesti, caracterizeaza personajele, vor reda dialogul dintre personaje, exprimandu-se corect in propozitii.

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, intrecerea, aplauze, inchiderea si deschiderea ochilor.

STRATEGIA DIDACTICA:

Metode: Explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul, algoritmizarea, problematizarea.

Mijloace didactice: Costume ale personajelor din povesti, papusi de la teatrul de papusi, trapa, ( . ), personaje, imagini din povesti, un microfon.

I.        ORGANIZAREA JOCULUI: Frontal, individual

II.     DESFASURAREA JOCULUI:

a)     Captarea atentiei: Se sesizeaza absenta unor colegi din grupa. Acestia sunt costumati "in taina" in personaje din povesti. Ei apar, impreuna cu un "crainic" si colegii ramasi in grupa ii recunosc dupa costume.

b)    Anuntarea activitatii si enuntarea obiectivelor.

DIRIJAREA INVATARII

a) Explicarea jocului: La inceputul jocului educatoarea va avea rol de crainic. Apoi copiii vor prelua rolul crainicului. Se va purta o scurta convorbire referitoare la personajele ( . ) din "casuta povestilor". Educatoarea-crainic va adresa intrebari copiilor:

- Cine este acesta (aceasta)?

Copiii raspund: "Acesta (aceasta) este . " (denumesc personajele)

In caracterizarea personajelor copiii vor formula propozitii enuntiative, exclimative si interogative.

b)    Jocul de proba: Se va alege un personaj care va fi caracterizat de catre copii.

c)     Jocul propriu-zis: Se aleg cat mai multe personaje din povesti urmarindu-se exprimarea corecta in propozitii, folosirea acordului intre partile principale si secundare ale propozitiei.

d)    Variante de joc:

"A cui pereche este?" (folosirea corecta a substantivelor la cazurile N, D, G, Ac). Din spatele trapei, alti copii, manuiesc papusi de la teatrul de papusi, punand intrebari:

"- Cine este?"

"- A cui preche este . ?"

"- Cui ii place . ?"

"- Pe cine . ?"

Copiii costumati in personaje isi primesc papusile perechi si poarta o scurta conversatie cu acestea.

Inlocuiti numele personajului cu cuvintele: el, ea, ei, ele, acestia, acestea, etc. si alcatuiti propozitii. Se folosesc imagini din diferite povesti sau siluete ale personajelor. Exemplu: "El este printul Albei ca Zapada . "; "El este Praslea cel voinic . "; "Ea este Eliza din povestea Lebedele . "; "Ei sunt piticii . "; "Acestea sunt fiicele imparatului . ".

"Unde merge?" si "Cand merge?"- verificarea relatiilorde timp si de loc.

Exemplu: "- Unde este Cenusareasa?"; "- Cate cuvinte are propozitia alcatuita de tine?". Copiii numara cuvintele si precizeaza ordinea lor in propozitie. "- Cand merge Cenusareasa la bal?" . seara. Se pun intrebari si despre alte personaje, despre locul pe care acestea il ocupa intr-o imagine prezentata (langa, pe, sub, in fata, in spatele, la dreapta, la stanga).

"Cum este personajul preferat?". Folosirea cuvintelor care caracterizeaza trasaturile de vointa si de caracter ale personajelor: harnic, vesel, curajos, voinic, bun, etc. Copiii despart in silabe cuvintele care denumec calitatile personajelor si numara silabele.

"Spune un personaj care incepe cu sunetul . ".

Dialog dintre personaje, urmarindu-se expresivitatea si creativitatea copiilor, sub forma unor dramatizari scurte.

Incheierea jocului: Aprecierea modului in care s-a desfasurat jocul, si asupra comportamentului copiilor in timpul jocului. Se acorda stimulente.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate