Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA Mare
UNITATEA DE INVATAMANT G.P.P NR.10 BUZAU
CATEGORIA DE ACTIVITATE Domeniul "Om si societate"
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate practica
TEMA: "Palaria Zanei Primavara"
TIPUL DE ACTIVITATE Consolidare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE Lucrare colectiva
SCOPUL ACTIVITATII Consolidarea deprinderii de a realiza o lucrare practica inspirata de natura.
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 - Sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior:lipire, rasucire, , taiere, indoire, asamblare;
O2 - Sa combine materialul didactic distribuit pe masute potrivit temei;
O3 - Sa respecte indicattile educatoarei privind ordinea fazelor realizarii lucrarii colective;
O4 - Sa coopereze cu ceilalti copii pentru a finaliza lucrarea colectiva
O5 - Sa gaseasca utilitate obiectelor realizate in cadrul activitatii practice.
METODE SI PROCEDEE
Povestirea, conversatia, explicatia, observarea, demonstratia, exercitiul, munca independenta.
MATERIAL DIDACTIC
- o palarie din carton de culoare verde, cosulete , simboluri pentru masute (ghiocei, snur de martisor, crengute inflorite, randunele, fluturi), modelele educatoarei, hartie creponata de culoare verde, alba, roz si galbena, lipici, lana de culoare rosie si alba, crengute de copac, , foarfece, C.D.-player, C.D. ("Anotimpurile" de Vivaldi), prosopele umede, stimulente.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
"Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul preprimar", Editura Didactica Nova, Craiova, 2005.
"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Editura V&Integral Bucuresti, 2005.
RESURSE TEMPORALE 30 - 35 minute
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CON|INUTUL }TIIN|IFIC |
STRATEGIA DIDACTIC~ |
EVALUARE |
||
RESURSE PROCED. |
RESURSE MATERIALE |
FORMA DE REALIZARE |
|||
1. Captarea atentiei 2. Anuntarea temei si a obiectivelor 3. Intuirea materialului didactic 4. Explicarea si demonstrarea modului de lucru 5. Incalzirea muschilor mici ai mainilor 6. Executarea temei de catre copii 7. Obtinerea performantei 8. Incheierea activitatii |
In clasa intra Zana Primavara, care este foarte suparata deoarece palaria cu care dorea sa mearga la balul din poiana nu este gata si nici nu are timp pentru a o decora. Asa ca ii roaga pe copii sa o ajute pentru a fi cea mai frumoasa si pentru a fi aleasa regina balului. Astazi, la activitatea practica, vom realiza impreuna «Palaria Zanei Primavara». Voi va trebui sa realizati respectand indrumarile mele, ghiocei si alte flori de primavara, snur de martisor, crengute inflorite si fluturi. Cu toate aceste elemente realizate de voi, vom impodobi palaria zanei, astfel o putem ajuta. Fiecare echipa ocupa masa la care doreste sa lucreze. Cer fiecarui grup de copii sa identifice si sa denumeasca materialele distribuite pe masuta lor. "Ce-ati gasit voi pe masuta?" I atelier: Ghiocei si alte flori de primavara Al II-lea atelier: snur de martisor Al III-lea atelier: crengute inflorite Al IV-lea atelier: fluturasi Rand pe rand, voi trece pe la fiecare colectiv si voi analiza sumar, impreuna cu copiii, modelul si materialele din care este alcatuit. Voi explica tehnica de lucru, iar copiii retin ordinea efectuarii operatiilor. I atelier: Pentru a realiza ghiocei, veti bobina o bucata de hartie creponata de culoare verde pe o bucata de sarma in partea de sus, veti aseza floarea de culoare alba,. La sfarsit veti lipi frunzele din hartie glasč. Al II-lea atelier: Pentru a realiza snurul de martisor, veti rasuci in acelasi timp cele doua fire de lana (rosie si alba). Al III-lea atelier: Pentru a realiza pomii infloriti, veti mototoli bucatile de hartie creponata (verde, roz, galbena, alba) si apoi acele bobite le veti lipi pe crengue. Al IV-lea atelier: Pentru a realiza randunele, veti taia hartia primita pe liniile trasate. Al V-lea atelier: Pentru a reali fluturasi, veti taia pe contur un dreptunghi din hartie glasč si apoi vetii lipi pe acest sul din carton. La fel veti proceda si cu aripile, iar pe acestea veti lipi cercuri din hartie glasč. La urma, veti lipi aripile pe abdomen si veti fixa antene "Vom face cateva exercitii pentru a putea lucra mai bine." "Primavara ploua usor. Sa auzim! Cu varf de degete masuta lovim. Ploua mai tare. Ploaia tot vine, lovim cu degetele bine. Tuna departe, tuna` acum. Batem cu pumnii: bum, bum. Vreme frumoasa s-a facut. Un curcubeu a aparut. Noi cu bratele usor rotim si norii ii gonim." Se va lucra pe ateliere si pe fondul muzical al lui Vivaldi -"Anotimpurile". Le voi reactualiza copiilor cerinte privind corectitudinea si acuratetea lucrarilor, cooperarea intre copii, utilizarea materialelor. Ii voi indruma pe copii in timpul executarii temei si voi trece pe la fiecare colectiv, stimulandu-le copiilor increderea in fortele proprii si incurajandu-i. Reiau explicatiile daca nu au fost intelese si ii voi ajuta pe copiii care intampina dificultati, dar si acolo unde este nevoie de ajutorul meu. Anunt incetarea lucrului. Vom asambla macheta. Ii voi ajuta pe copii sa aseze elementele realizate de ei pe palarie. Evaluez lucrarile pe colectiv, urmarind aprecierea critica si autocritica privind acuratetea, corectitudinea lucrarilor, respectarea ordinii operatiilor. Realizez evaluarea lucrarii colective. Evidentiez efortul colectiv pentru realizarea machetei si cer copiilor sa-si exprime opinii personale fata de lucrare. Fac aprecieri generale si individuale asupra modului de participare a copiilor si de desfasurare a activitatiii. Fixez tema activitatii: "Ce am realizat astazi?" Acord copiilor stimulente si, apoi, ei vor interpreta un cantec de primavara. Zana Primavara este multumita de palaria realizata de ei, si la plecare le multumeste pentru munca depusa in realizarea ei. |
Povestirea Conversatia Explicatia Conversatia Explicatia Demonstratia Explicatia Demonstratia Exercitiul Exercitiul Munca independenta Conversatia Observarea Conversatia Exercitiul |
Zana Primavara Palaria din carton de culoare verde Palaria din carton de culoare verde Simboluri pe masute Cosulete Prosopele umede Hartie creponata(verde roz si alba) lipici, Lana de culoare rosie si alba Crengute de copac Foarfece Material didactic distribuit pe masute Material didactic distribuit pe masute Palarie din carton Lucrarea colectiva CD -player CD Elemente realizate de copii |
Frontal Frontal Microgrupal Microgrupal Microgrupal Microgrupal Microgrupal Frontal |
Formativa Analizez oral raspunsurile copiilor Apreciez oral executarea exercitiilor de catre copii Formativa Formativa Sumativa |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||