Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA PREGATITOARE
GRADINITA: P.P.17 Arad
EDUCATOARE:
DENUMIREA ACTIVITATII: Scoala ne asteapta
TIPUL DE ACTIVITATE : evalurea cunostintelor prin activitati integrate;
SECVENTE DE ACTIVITATE:matematica, cunoasterea mediului, educarea limbajului, educatie muzicala, educatie pentru societate;
TEMA ACTIVITATII:Campionii
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:
Evaluarea cunostintelor insusite in gradinita
OBIECTIVE OPERATIONALE:
In timpul sau la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili sa:
-MATEMATICA:
1-sa numere in limitele 0-10 din
2-sa recunoasca cifrele si vecinii lor;
3-sa compuna probleme, dupa ilustratii si sa le rezolve;
4-sa rezolve operatii de adunare si scadere , cu 1-2 unitati oral si la tabla magnetica;
5-sa recunoasca figurile geometrice din trusa Dienes si atributele lor;
CUNOASTEREA MEDIULUI:
1-sa cunoasca numarul anotimpurilor anului, ordinea acestora si cateva aspecte importante ale lor, inclusiv sarbatori de interes general, specifice fiecarui anotimp;
2- sa defineasca notiunea de animale domestice si salbatice si sa dea exemple la fiecare categorie;
3- sa dea exemple de mijloace de locomotie si transport, in functie de locul pe unde circula, si sa denumeasca meseriile celor care le conduc;
EDUCAREA LIMBAJULUI (oral si scris):
1-sa recite cu intonatie poezii;
2-sa recunoasca o poveste dupa o imagine sau dupa ghicitori si sa repovesteasca un fragment;
3-sa recunoasca personaje din povesti dupa imagini si dupa ghicitori si sa spuna povestile in care le intalnim;
4-sa alcatuiasca propozitii dupa o imagine, sa distinga cuvintele si sunetele initiale, sa desparta in silabe;
5-sa recunoasca litere si sa le afiseze pe tabla magnetica sau sa le scrie pe tabla;
EDUCATIE MUZICALA:
1-sa interpreteze cantece specifice fiecarui anotimp, individual si in grup;
2-sa joace jocuri muzicale;
EDUCATIE PENTRU SOCIETATE:
1-sa cunoasca numele tarii noastre, a poporului si a capitalei tarii; a comunei si a judetului nostru;
2-sa explice semnificatia culorilor din steagul tarii noastre;
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:
- conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, discutia colectiva, exercitiul, invatarea prin descoperire;
MIJLOACE DIDACTICE:
- jetoane, imagini si personaje din povesti, doua table magnetice cu litere si cu cifre, baloane, probleme ilustrate, trusa Dienes, plansa mare cu traseul copilului pana la scoala ,foi cu ghicitori, fise, creioane, culori, plicuri mari care contin sarcinile de rezolvat,stimulente( medalii cu o cupa desenata si diplome)
DURATA: ~50 minute
ETAPELE/CONTINUTUL LECTIEI |
OBIECTIVE |
PROIECTAREA ACTIVITATII |
EVALUARE (feed-back) |
ORGANIZAREA ACTIVITATII - pregatirea salii si a materialului didactic |
- se pregateste mobilierul si materialul didactic necesar activitatii |
Asigurarea unor conditii optime de desfasurare a activitatii |
|
CAPTAREA ATENTIEI/INTRODUCEREA ÎN ACTIVITATE |
-sa localizeze obstacolele (probele) de pe traseu |
- se prezinta copiilor o plansa surpriza care va indica drumul ce duce spre scoala, dupa ce s-a auzit clinchetul unui clopotel ai se face o discutie despre scoala; - pe harta vor fi baloane care au cate un numar, corespunzator cu plicul in care se afla scrise sarcinile pe care trebuie sa le rezolve copiii; pentru a ajunge la scoala copilul trebuie sa treaca acele probe (obstacole). |
Observarea comportamentului verbal si non-verbal |
ANUNTAREA TEMEI |
Anuntarea titlului jocului |
-educatoarea va anunta copiii ca vor juca jocul CAMPIONII pntru a vedea cat sunt de pregatiti copiii pentru scoala |
Receptarea si repetarea numelui jocului |
REGULILE JOCULUI DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A JOCULUI PLICUL 1 - MATEMATICA PLICUL 2-CUNOASTEREA MEDIULUI PLICUL 3-EDUCAREA LIMBAJULUI(oral si scris) PLICUL 4- EDUCATIE PENTRU SOCIETATE PLICUL 5-EDUCATIE MUZICALA PLICUL 7-STIMULENTE INCHEIEREA ACTIVITATII |
Explicarea regulilor O1 O2 O3 O4 O5 O1 de la educatie muzicala O1 O2 O3 O1 de la educatie muzicala O1 O2 O3 O4 O5 O1 de la educatie muzicala O1 O2 O1 de la educatie muzicala O2 |
- Plansa va fi expusa la flanelograf, in fata copiilor si pe rand vor fi sparte baloanele de catre educatoare, un copil va recunoaste cifra din balon si va alege plicul corespunzator. Se vor citi sarcinile si se vor rezolva cu ajutorul copiilor. -numara, din -numara din -recunoaste cifrele si spune vecinii lor; -compune si rezolva probleme ilustrate; -rezolva oral ti la tabla magnetica exercitiile de adunare: 3+4 7+3 6+4 6+2 -Rezolva oral si la tabla magnetica exercitiile de scadere: 7-3 5-2 8-1 3-3 -inchide ochii, alege o figura geometrica si spune ce stii despre ea; -cantati cantecul NUMARATOAREA(1-10) -rezolva sarcinile din fisa -spuneti cate anotimpuri are un an si care sunt acestea; -cantati cate un cantec specific fiecarui anotimp; -in ce anotimp ne aflam, ce a fost inainte de primavara, ce anotimp urmeaza; -spuneti cateva caracteristici ale fiecarui anotimp; -spuneti care sunt sarbatorile importante ale fiecarui anotimp; -ce sunt animalele domestice? Dati exemple! -ce sunt animalele salbatice ?Dati exemple! -cu ce putem calatori pe:ape, pe sosele prin aer(denumiti si conducatorii acestor mijloace de transport) -rezolva sarcinile din fisa -Recitati cate o poezie specifica fiecarui anotimp; -recunoaste povestea din care este scena si povesteste fragmentul ilustrat; -recunoaste povestea dezlegand ghicitori; -recunoaste personaje din povesti dezlegand ghicitori; -alege un jeton si formuleaza o propozitie cu cuvantul ilustrat! -denumeste obiectul ilustrat, spune sunetul initial, desparte-l in silabe! -dati exemple de cuvinte cu 2,3 silabe si alcatuiti cu ele propozitii -alege literele corespunzatoare sunetelor spuse de educatoare si pune-le pe tabla magnetica -cine vrea sa scrie un cuvant,sau numele lui pe tabla magnetica? -recunoaste litera si spune cuvinte care au acest sunet initial; -canta cantecul Am o carte in culori -rezolva sarcinile din fisa -cum se numeste tara si poporul nostru? -Canta cantecul SUNT ROMÂN -ce oras este capitala tarii noastre? -Cum se numeste comuna si judetul nostru? -ce culori are steagul Romaniei? Dar al Europei? -Ce semnificatie au culorile tricolorului? - Sa cantam , sa ne jucam jocuri muzicale Surprizele activitatii: medalioane si diplome Se va repeta numele jocului si se va interpreta cantecul Ora-i de plecat la scoala |
Receptarea regulilor jocului - rezolvarea corecta a sarcinilor - rezolvarea corecta a sarcinilor - rezolvarea corecta a sarcinilor Rezolvarea corecta a sarcinilor Evaluarea modului de interpretare Aprecieri generale , individuale si acordarea stimulentelor |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||