Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
Educatoare:
Gradinita cu P.P nr. 3 ,,Tara Piticilor"Vaslui
GRUPA: mare ,,Fluturasii"
TEMA: Cand,cum si de ce se intampla?
SUBTEMA: "In lumea insectelor"
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi;
I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP)
Intalnirea de dimineata
- Salutul ,,Buna dimineata, fluturasilor"
- Gimnastica de inviorare
- Calendarul zilei
- Impartasirea cu ceilalti ,,Daca as fi o insecta ,as vrea sa fiu"
- Noutatile zilei: Dialogul cu Albinuta si Bondarel - musafirii copiilor
2. Rutine - Micul dejun - deprinderi de igiena si de comportare specifice)
3. Tranzitie - joc cu text si cant ,,Albinita mea"
II. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE (ALA)
TEMELE ACTIVITATII
,,Zborul albinutei" - exercitiu grafic
OBIECTIVE OPERATIONALE :
ARTA:
O1. - sǎ picteze insectele respectand conturul dat;
O2. - sa utilizeze in mod creativ spatiul plastic, folosind elementele de limbaj plastic: punctul, linia;
O3. - sa combine culorile pentru a obtine efecte plastice;
BIBLIOTECA:
O4. - sa citeasca imaginile cu insecte, formuland propozitii simple sau dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;
O5.- sa reprezinte grafic silabele corespunzatoare cuvintelor date;
06. - sa recunoasca sunetul initial al cuvantului dat;
O7. - sa traseze semnul grafic(bucla) prin redarea zborului albinutei de pe fisa;
JOC DE ROL:
STRATEGIA DIDACTICA :
a. metode si procedee: exercitiul, conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, jocul, , munca independenta, lucrul in perechi, metoda ,,Deplasati-va, opriti-va, ascultati" , Turul galeriei.
b. material didactic: - antene albinute; fete zambitoare.
Biblioteca:fisa cu imagini insecte- fise de lucru - fisa exercitiu grafic cuprinse intr-o carte ,carioci;
Arta: foi pictura cu imagini insecte(contur) insecte, acuarele, pensoane, apa, servetele, sortulete mov;
Joc de rol: biscuiti, miere de albine, sortulete albe, foaie prajituri(blat de tort), forme prajituri,bomboane, farfurii, platouri, castronele, lingurite,cutite plastic,cantar de bucatarie;
c. forme de organizare: frontal, pe grupe , individual, in perechi.
RESURSE:
umane: - educatoarea si grupa de copiii;
temporale - 30 minute
bibliografice:
- ,,Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 67ani", 2008
- ,,Activitatea integrata din gradinita" , ghid metodic, Editura DPH, 2008
- ,,Jocuri si activitati alese", Editura Aramis, 2008
Evenimentul didactic |
Ob. |
Continutul instructiv-educativ |
Strategia didactica |
Evaluare |
||
Metode |
Material |
Forme de organizare |
||||
Moment organizatoric |
Se asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a activitatii: ▪ aerisirea salii de grupa; ▪ pregatirea materialelor pe centre de interes; ▪ introducerea copiilor in sala de grupa, in mod disciplinat. | |||||
Captarea atentiei |
Se realizeaza prin aparitia neasteptata a albinutei si bondarelului care prin dialog explica copiilor ca Zana Primavara le-a impartit materiale si sarcini la toate gazele din gradina, dar cum ei sunt mici si nu vor reusi sa termine pana la sosirea ei, ii roaga pe copii sa-i ajute. Astfel, copiii devin ajutoarele insectelor deghizandu-se in albinute si bondarei - antene pe cap. Impreuna cu Albinuta si Bondarel ne deplasam la centre pentru a intui materialele si sarcinile de lucru. |
Conversatia |
Costum de albinuta si bondar Antene albinute pe cap |
Frontal |
Copiii sunt incantati de venirea celor doi musafiri |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
O1 O4 O9 |
La centrul Arta: Se intuiesc materialele puse la dispozitie. Se precizeaza ca vor picta diferite insecte, avand grija sa respecte conturul dat, sa imbine in mod armonios culorile pentru a realiza o lucrare frumoasa . La centrul Biblioteca: Veti deschide cartile si veti citi fiecare pagina , veti descrie imaginea, formulati propozitii cu cuvintele descoperite , despartiti in silabe si scrieti atatea liniute cate silabe are cuvantul rostit . Apoi veti trasa zborul albinutei printre floricele.La sfarsit veti decora coperta cu insecte indragite de voi. La centrul Joc de rol: Se intuiesc materialele aduse de cei doi musafiri. Se citeste ,,reteta zilei" si se precizeaza modul de preparare al prajiturii . |
Observatia Explicatia demonstratia |
Foi desen, Acuarele, pensoane, apa. fise de lucru individuale, carioci miere, biscuiti, foi prajitura, ustensile de plastic. |
Frontal |
Copii denumesc materialele de la fiecare centru. Asculta cu atentie sarcinile si regulile de lucru. |
Desfasurarea activitatilor |
O2 O8 O2 O6 O9 O10 |
Le cere copiilor sa se aseze la centrul de lucru pe care si-l doresc. Inainte de a incepe lucrul educatoarea spune cateva versuri: "Dar sa-ncepem lucrul Si s-avem mult spor Azi lucreaza fiecare Cu ce are la Sector." 1. Arta Copiii picteaza insecte ,respectand indicatiile si regulile date. "2. Biblioteca Copiii deschid cartea, descriu imaginile, formeaza propozitii, despart cuvintele in silabe si traseaza in spatiul dat atatea liniute cate silabe are cuvantul, se recunoaste sunetul initial si se coloreaza. Se traseaza semnele grafice din spatiul dat - bucla continua.. La sfarsit deseneaza pe coperta insecte indragite. 3. Joc de rol: ,,Albinutele harnice" pregatesc prajitura dupa reteta data, dupa ce se iau masuri igienice de protectie: sortulete albe, batic alb,spalarea pe maini. Doi-trei copii rup biscuitii in bucati mici. Altii ii amesteca cu miere de albine obtinand o crema. Doua- trei fete taie prajiturile cu forme diferite; Pun crema si orneaza cu bomboane; La In timp ce copiii lucreaza, educatoarea ii va indruma si urmari indeaproape. Va da explicatiile necesare, va pune intrebari ajutatoare, acolo unde exista dificultati, va monitoriza activitatea la fiecare centru si va interveni daca e cazul. |
Conversatia Lucru in perechi Exercitiul |
Pe grupe Individual Grup |
Aprecieri individuale, frontale si de grup |
|
Asigurarea feed-back-ului |
Dupa terminarea activitatilor pe centre, educatoarea, impreuna cu Albinuta si Bondarel, va organiza Turul galeriei pentru evaluarea modului de lucru din fiecare centru, aprecieri asupra intregii activitati, a modului de participare a copiilor la activitate si a comportamentului acestora. |
Conversatia Turul galeriei |
Fete zambitoare |
Frontal |
Aprecieri individuale, frontale si de grup |
|
Incheierea |
Albinuta si Bondarelul multumesc copiilor pentru ajutor si impreuna intoneaza jocul cu text si cant ,,Albinita mea" |
Stimulente prajituri |
Aprecieri individuale, |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||