Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA: mare
ACTIVITATEA: Educarea limbajului
TIPUL ACTIVITATII: predare - receptare
FORMA DE REALIZARE: Memorizare
TEMA: Balada lui Tudor Vladimirescu
SCOP: memorarea versurilor poeziei; imbogatirea reprezentarilor copiilor despre T. Vladimirescu si revolutia condusa de el; dezvoltarea atentiei voluntare, a memoriei si a auzului fonematic.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) Cognitive: - sa cunoasca aspecte din viata si lupta pentru dreptate a
revolutionarului Tudor Vladimirescu ;
- sa inteleaga mesajul poeziei;
- sa inteleaga semnificatia cuvintelor si a expresiilor
literare;
- sa memoreze versurile;
- sa stie ca Tudor Vladimirescu este un personaj literar
intalnit in multe creatii populare si culte;
b) Psihomotorii: - sa manuiasca la flanelograf siluetele, in functie de
mesajul versurilor;
c) Afective: - sa recite expresiv, nuantat, respectand semnele de
punctuatie;
- sa-si exprime sentimentele de admiratie fata de frumuse-
tea textului si a mesajului;
METODE SI PROCEDEE: observarea, explicarea, demonstrarea, povestirea, conversatia, ,,explozia stelara".
MATERIAL DIDACTIC: DVD-ul, album cu imagini din viata si activitatea lui Tudor Vladimirescu, plansa infatisand continutul poeziei, setul de stele pentru folosirea metodei ,, Explozia stelara", siluete si flanelograf.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, editia 2005;
-Ani Gogalniceanu, In lumea ta, copilarie, Editura ,,Scrisul Romanesc", Craiova, 2006
- Vasile Carabis, Tudor Vladimirescu, Editura Spicon, Tg-Jiu, 1996
DURATA: 20 min.
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE |
I. Momentul organizatoric |
-amenajarea salii de grupa si asezarea la loc vizibil a imaginilor pregatite; - familiarizarea prescolarilor cu oaspetii sositi la noi, elevii clasei a III-a de la Scoala ,,Constantin Brancusi". |
Conversatia | |
II. Captarea atentiei |
Prezint copiilor imagini filmate la Vladimiri, prilej pentru a-si reaminti de excursia facuta acolo cu cateva zile inainte. |
Problematizarea | |
III. Reactualizarea cunostintelor |
Port cu copiii o scurta conversatie: -De ce am mers noi la Vladimiri? -Unde se afla satul Vladimiri? -Cum se numeste marele erou care s-a nascut in acel sat? -Ce ne-a povestit muzeograful despre el? - Cum se numeau ostenii din armata sa? -Ce fel de oameni erau pandurii? -Unde a plecat Tudor cu pandurii sai? - Pe cine voiau sa alunge din tara? - Ce s-a intamplat cu marele erou? - Ce credeti ca au simtit romanii dupa uciderea lui Tudor? Anunt copiii ca |
Conversatia Problematizarea |
Chestionare orala |
IV. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Anunt copiii ca vom invata poezia ,,Balada pentru Tudor Vladimirescu", poezie scrisa de mine si publicata intr-o carte de poezii pentru copii. La sfarsitul activitatii ei vor trebui sa invete cat mai multe versuri, sa recite expresiv poezia si sa faca dovada ca au inteles expresiile din text si mesajul poeziei. Prezint cartea si cer copiilor sa descrie imaginea ce insoteste poezia. |
Conversatia Explicatia | |
V. Dirijarea invatarii |
Recit model poezia, concomitent cu asezarea siluetelor pe flanelograf. Balada lui Tudor Vladimirescu A.Gogalniceanu Tudor, Tudor, Tudorel, Mandrul muichii voinicel, Oaste tu ti-ai adunat Si la lupta ai plecat. Oaste de panduri alesi, Flacaii cei mai viteji. Ai plecat la Bucuresti Pe ciocoi sa-i izgonesti Si sa faci dreptate-n tara, Pe ciocoi sa-i dai afara. Dar strainii mi te-au prins, Te-au legat si te-au ucis, In fintana te-au zvirlit, Pe panduri i-au prigonit. Plange apa-n jos pe Jiu, Numai pietrele o stiu. Plange frunza codrului, De dorul voinicului, De dorul pandurului. Reiau de 2 ori poezia, insistand asupra expresiilor frumoase: metafore, epitete, comparatii. Antrenez copiii pentru a recita mai intai pe fragmente, apoi intreaga poezie. Insist asupra modului de a recita expresiv, cu intonatie. Selectez cateva expresii literare (,,mandrul muichii voinicel", ,,sa faci dreptate-n tara", ,,plange apa", ,,plange frunza") si cer copiilor sa le explice, folosindu-se de vocabularul pe care il au si apoi sa formuleze propozitii cu ele. |
Explicatia Demonstratia Exercitiul | |
VI. Asigurarea feed-back-ului |
Folosesc metoda interactiva de grup ,,Explozia stelara", cu care prescolarii sunt familiarizati din activitatile precedente. Asez in mijlocul salii de grupa o stea mare pe care scriu cu litere de tipar, tema activitatii: ,,BALADA LUI TUDOR VLADIMIRESCU". La fiecare colt al stelei asez cinci stelute mai mici, inscriptionate cu intrebarile: CINE?", CE?", ,,DE CE?", ,,CAND?", ,,UNDE?". Impart prescolarii in 5 echipe, fiecare avand in ,,stapanire" cate o stea. Echipele isi adreseaza reciproc intrebari legate de continutul poeziei, in functie de intrebarea de pe steluta: 1. - Cine este personajul principal din poezie? - Cine l-a insotit pe Tudor in drumul spre Bucuresti? - Cine l-a ucis pe Tudor? 2. -Ce doreau Tudor si ai lui sa faca la Bucuresti? - Ce spune poeta despre sfarsitul luptei pandurilor? -Ce cuvinte frumoase intalnim in poezie? 3. - De ce au plecat pandurii la lupta? - De ce voiau sa-i izgoneasca pe ciocoi? - De ce plange apa si frunza codrului? 4. - Cand au plecat la lupta pandurii? - Cand au fost prigoniti pandurii? 5. -Unde a fost zvarlit trupul lui Tudor Vladimirescu? - Unde a plecat oastea pandurilor? -Unde mai intalnim cuvintele: codru, voinic? Fac sinteza finala, subliniind latura educativa: in poezia pe care am invatat-o, Tudor Vladimirescu este un erou pozitiv, iar versurile care il descriu sunt frumoase, usor de memorat, poeta folosind nenumarate cuvinte si expresii frumoase. Vom cunoaste acest personaj si din alte opere literare: povestiri, legende, poezii populare, scenete. |
Conversatia Problematizarea Explozia stelara Povestirea |
Chestionare orala Lucrul la flanelograf |
VII: Incheierea activitatii |
Scolarii veniti in vizita vor sustine un recital de poezie, versuri din creatia populara,care-l descriu pe Tudor Vladimirescu. Activitatea se incheie prin audierea cantecului ,,Marsul lui Tudor". Fac aprecieri generale. |
Conversatia |
INSTITUTOR,
ANA GOGALNICEANU
Gradinita cu Program Normal Nr. 28, Tg-Jiu
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||