Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRADINITA NR. 233
GRUPA: mare
EDUCATOARE:
PROIECT DIDACTIC
NIVEL : II
TEMA ANUALA : CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA ?
TEMA PROIECTULUI: Gradina primaverii
TEMA SAPTAMANALA :"Gradinar in gradina florilor de primavara "
CATEGORIA DE ACTIVITATE: jocuri si activitati alese , pe arii de stimulare (I)
TEMA ACTIVITATII:
ARTA-"Mugurasi de floare " - mototolire
JOC DE ROL - "La piata de flori "
JOC DE MASA - "Fiecare floare in gradina ei "
BIBLIOTECA-,,Coloram flori de primavara "
TIPUL DE ACTIVITATE : consolidare de cunostinte
FORMA DE REALIZARE: activitate pe grupuri mici
SCOPUL ACTIVITATII:
S1) formarea unor deprinderi de conduita civilizata care sa permita desfasurarea simultana a unor jocuri sau ocupatii preferate de copii fara sa se stinghereasca unii pe altii;
S2 ) consolidarea deprinderilor de ordine si curatenie la locul de joc, la alegere independenta a jucariilor sau materialelor necesare, de utilizare si intretinere corespunzatoare a acestora;
S3 ) stimularea gandirii creatoare, a imaginatiei, a gustului estetic prin realizarea temelor propuse.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
SECTORUL BIBLIOTECA
Ol ) sa mototoleasca bucatile de hartie
O2) sa aseze" mugurasii" in recipiente pe criteriu de coloare ;
O3) sa aprecieze munca proprie si ale colegilor, pe baza criteriilor de evaluare stabilite.
SECTORUL JOC DE ROL 01 ) sa selecteze florile pe criterii le spuse de colegi
02) sa aseze florile in buchete oferindu-le colegilor
O3) sa respecte reguli jocului de comportament corect in situatia data
SECTORUL "JOC DE MASA
sa selecteze o gradina din cele aflate pe masa si sa gaseasca florile corespunzatoare
sa descrie floarea specificand tipul si culoarea florii ]
Sa respecte cerintele jocului
STRATEGII DIDACTICE
♦METODE SI PROCEDEE: ■explicatia
■conversatia
■exercitiul
■demonstratia
♦MATERIAL DIDACTIC:
SECTORUL BIBLIOTECA - coli de hartie pe care sunt desenate flori de primavara
creioane colorate
SECTORUL JOC DE ROL -vaze , flori , bani de hartie ,sortulete . casa de marcat
SECTORUL JOC DE MASA _ jetoane fise cu gradini diferite cosulete
SECTORUL ARTA- hartie creponata de culori diferite , recipiente pentru bilutele realizate
Alte materiale folosite in timpul desfasurari activitati : animale de plus, ecusoane, coltul amenajat in concordanta cu tema zilei, imagini
DURATA : 25 min.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Barbu M., Popescu E., Serban F, (1994 ) Activitati de joc recreative - distractive EDP
Bucuresti;
CerghitI, Radu J, (1995 ) Didactica , Manual pentru clasa a X a pentru scoli Normale Bucuresti
XXX (2009 ) , Curriculum pentru invatamantul prescolar, prezentare si explicitari EDPH Bucuresti
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
3. ANUNTAREA | |||
TEMEI SI A |
Evaluare |
||
OBIECTIVELOR |
Frontala |
||
individuala |
|||
Exercitiul | |||
BIBLIOTECA | |||
■ aici copii ve-ti colora flori de primavara | |||
In culori cat mai vii dar in acelasi timp | |||
respectand culorile reale ale florilor existente | |||
DESFASURAREA |
Criterii de evaluare : | ||
ACTIVITATII |
- respectarea subiectului si a tehnicii de lucru; | ||
- originalitatea lucrarii; | |||
- finalizarea lucrarii; | |||
JOC DE ROL | |||
■ copii aici veti fi pe rand vanzatori si cumparatori de flori | |||
In cazul cumparatorilor veti cere buchete formate din florile preferate platind pentru ele In cazul vanzatorilor veti realiza buchetele cerute si le veti da cumparatorilor JOCDEMASA copii aici veti alege imaginea unei gradini alegand apoijetoanele cu florile ce se pot afla in gradina spunand cateva caracteristici ale florilor respective |
Explicatia |
Se vor executa exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii. inchidem si deschidem pumnii miscam degetelele rotim pumnii Copiii vor realiza tema specifica sectorului din care fac parte. Educatoarea ureaza copiilor Spor la lucru" In timpul afectat lucrarilor copii vor asculta un fragment muzical adecvat Pe tot parcursul activitatilor alese copii vor fi atent supravegheati, indrumati si ajutati, daca va fi cazul, de catre educatoare |
Evaluare |
||
- "Ce am lucrat noi in aceasta activitate?" |
conversatia |
Evaluare frontala |
|
Copiii repet tema de la fiecare sector. |
explicatia | ||
6. INCHEIERE | |||
ACTIVITATII |
Voi analiza impreuna cu copii lucrarile realizate si voi face aprecieri referitoare la implicarea copiilor in activitate, comportamentul acestora pe parcursul activitatii |
EVENIMENT 1 DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. MOMENT ORGANIZATORIC 2. CAPTAREA ATENTIEI 3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Asigurarea climatului educativ: aerisirea salii de grupa; pregatire materialelor didactice necesare; amenajarea ariilor de interes; intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa Se realizeaza prin intermediul poeziei Intalnirea de dimineata "Dimineata a sosit Dragi copii, bine ati venit! In cerc sa ne adunam Frumos sa ne salutam: Buna dimineata ,pici! Ma bucur ca sunt aici Sa incepem o noua zi Cu carti si cu jucarii" Astazi vom avea ca si in alte zile activitati ce ne vor ajuta sa intelegem tot ce ne inconjoara , in cazul saptamanii acestea florile de primavara . Ca in fiecare zi avem diferite centre in care vom avea activitati utile si diverse Am aici ecusoane pentru fiecare centru si va rog sa va alegeti ecusonul in functie de centrul la care vreti sa lucrati Puteti alege sa va jucati acolo unde doriti voi: La biblioteca, la joc de rol sa alegeti -joc de masa ARII DE STIMULARE |
Conversatia Explicatia Demonstratia |
Evaluare frontala |
|
SCOALA GIMNAZIALA NR.145 ( GRADINITA NR.129)
DATA: 16 februarie GRUPA: mare pregatitoare Iepurasii EDUCATOARE : DUMITRU CONSTANTA NIVEL: II
TEMA ANUALA : CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA ?
TEMA PROIECTULUI: Viata pe pamant TEMA SAPTAMANALA: Amimale domestice DOMENIUL EXPERENTIAL: LIMBA SI COMUNICARE CATEGORIA DE ACTIVITATE:Educarea limbajului TEMA ACTIVITATII: "Zdreanta" de Tudor Arghezi MIJLOC DE REALIZARE: memorizare
TIPUL DE ACTIVITATE: Transmiterea asimilare de noi cunostinte
SCOPUL ACTIVITATII:
SI- imbogatirea si activizarea vocabularului cu expresii si cuvinte noi;
- dezvoltarea formelor voluntare ale memoriei si atentiei;
- formarea deprinderilor de a recita expresiv, de a respecta pauzele gramaticale si logice marcate de sensul propozitiei sau al frazei ritmate.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele si expresiile noi" ochi de faianta","flocos si zdrenturos","stai nitel ca te dezvat lepadat " dupa ce acestea au fost explicate:
- sa memoreze in mod cat mai fidel continutul poeziei "Zdreanta de Tudor Arghezi
- sa recite poezia pronuntand corect cuvintele, respectand intonatia ,accentul, pauza, ritmul, tonul sinuantarea vocii.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversatia, demonstratia,explicatia, surpriza FORME DE ORGANIZARE: frontal,grupai,perechi,individual MATERIAL DIDACTIC: macheta cu ambianta in care se petrece actiunea
|
|
Copii alcatuiesc propozitii cu | |||
cuvintele si expresiile noi. | |||
Educatoarea recita din nou poezia | |||
iar dupa aceea doar primul |
o explicatia | ||
fragment. |
o conversatia |
Evaluare orala, |
|
Individual,3-4 copii vor reproduce |
frontala, |
||
|
primul fragment |
individuala |
|
Educatoarea recita primul | |||
fragment de cel de al doilea | |||
Educatoarea recita primul, al | |||
doilea si ultimul fragment | |||
Individual, 3-4 copii vor reproduce | |||
legat si al doilea fragment pentru | |||
fixarea in memorie a fragmentelor | |||
logice in succesiunea lor fireasca | |||
Individual, 3-4 copii vor reproduce | |||
legat cele trei fragmente. | |||
o demonstratia | |||
Realizarea |
Copii sunt stimularii sa recite | ||
feed-back-ului |
poezia cat mai expresiv, deoarece are loc o recitare pe roluri (povestitor, zdreanta ,gospodina,gaina). Copii recita poezia pe roluri | ||
Recitarea poeziei invatate cu | |||
Evaluarea |
intregul colectiv | ||
activitatii |
La activitatea de educarea a limbajului am invatat poezia "Zdreanta " de Tudor Arghezi Se fac aprecieri asupra modului in care au participat copii la | ||
activitate. | |||
incheierea |
"Ce am facut noi astazi la | ||
activitatii |
activitatea de educarea limbajului ? se canta cu negativ cantecul "Azi Grivei e manios" Gaina din poezie va fi una fermecata care va face oua de ciocolata. Ouale de ciocolata vor constitui recompensa. |
SCOALA GIMNAZIALA NR.145 ( GRADINITA NR.129 ) DATA: 16 februarie 2012 GRUPA: mare pregatitoare Iepurasii EDUCATOARE: DUMITRU CONSTANTA
PROIECT DIDACTIC
NIVEL: II
TEMA ANUALA: CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
TEMA PROIECTULUI: Viata pe pamant
TEMA SAPTAMANALA: Animale domestice
DOMENIUL EXPERIMENTIAL: OM SI SOCIETATE
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate Practica
TIPUL ACTIVITATII: consolidare de priceperi si deprinderi
SUBIECTUL: PISICA
MIJLOC DE REALIZARE: Lipire de fire sintetice si seminte in contur
SCOPUL ACTIVITATII:
.Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica
.Dezvoltarea atentiei voluntare si a imaginatiei creatoare , stimuland capacitatea de a combina original modele noi .Educarea gustului estetic si a capacitatii de a aprecia frumosul
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul activitatii, toti copiii vor fi capabili:
Oi- sa denumeasca ustensilele si materialele de lucru necesare realizarii lucrarii;
- sa lipeasca firele textile, semintele,respectand cerintele educatoarei;
- sa finalizeze lucrarea, aplicand in realizarea ei toate indicatiile primite;
- sa evalueze lucrarea proprie si lucrarile colegilor in functie de criteriile de evaluare stabilite.
STRATEGII DIDACTICE:
♦METODE SI PROCEDEE:«explicatia
■conversatia
■demonstratia
■exercitiul
♦MATERIAL DIDACTIC: fisa de lucru ilustrand pisica,fire textile, seminte, hartie glasata, lipici,hartie glacee
recompense
♦MIJLOACE DE INVATAMANT: CD - player.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
'Programa activitatilor instructiv-educative din gradinita de copii', MEN, 2005
Preda ,V. Dumitrana Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Editura V & I. Integral, Bucuresti, 2005.
E. Rafaila, L. Tugui - "Modele orientative de lucru cu prescolarii" , editura AII 2000
DURATA: 30 minute.
Loc de desfasurare: sala de grupa
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. MOMENT ORGANIZATORIC 2. CAPTAREA ATENTIEI 3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Se asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a activitatii: aerisirea salii de grupa; pregatirea materialului necesar desfasurarii activitatii; plasarea organizata a prescolarilor in spatiul educatinal,amenajat sugestiv. Captarea atentiei se va face printr-o scurta conversatie despre unul dintre animalele domestice pe care omul le creste pe langa casa lui, si anume despre pisica. Aceasta secventa a activitati se va realiza printr-o activitate practica . educatoarea prezinta plansa model, iar copiii intuiesc materialele primite. a) Prezentarea modelului: -Eu am facut o plansa.Ce reprezinta ea -Ce culoare are pisica? -Ce vedeti lipite pe hartie (fire textile) -Din ce are pisicuta ochii? ( seminte ) |
Conversatia Demonstratia |
Evaluarea Frontala |
b) Intuirea materialelor Fiecare ati primit pe masuta materialele necesare pentru realizarea pisicii. Ce aveti pe masuta? (foaie alba sau colorata cu contur, fire ,seminte,lipici)
Pe foaie vom lipi fire si seminte.
Acum va voi arata cum se realizeaza pisicuta. Voi sa Fiti foarte atenti! Pe foaie este desenata o pisica. In interiorul conturului punem lipici in strat subtire. Acum lipim firele cu mare atentie. Daca vrem sa avem pisicute frumoase, trebuie sa lipim seminte , pentru a realiza ochii si sa rupem hartia glace pentru ai face fundita pisicutei.
Pisica este gata !
Fiti atenti,sa nu va murdariti foile si sa realizati lucrari frumoase si curate ! De asemenea, trebuie sa finalizati lucrarea.
Stabilirea criteriilor de evaluare a lucrarilor
Exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii :
inchidem si deschidem pumnii:
Rotim pumnii:
Ne spalam pe maini:
Ploua,picura,tuna,apare soarele.
incepem sa lucram ! Spor la lucru !
Se va asculta un fragment muzical adecvat.
Copiii lucreaza individual la realizarea lucrarii.
Se supravegheaza copiii in timp ce lucreaza (pozitia corpului in timpul lucrului), se asigura explicatii suplimentare si sprijin celor care necesita.
Cand majoritatea copiilor au finalizat lucrarile, se anunta incheierea lucrului.
Voi aduna lucrarile.
Sa alegem o lucrare care ne place !
Se numeste un copil care alege o lucrare si motiveaza de ce ii place lucrarea. Apoi se aleg alti copii care sa aprecieze alte lucrari. Se acorda ajutor pentru realizarea aprecierilor si autoaprecierilor si se subliniaza inca o data cum ar trebui sa arate o lucrare corecta.(criterii de evaluare ) curat respectand etapele realizarii lucrarii.
-Ce am lucrat astazi la activitatea practica ?
-Astazi la activitatea practica, am lipit « Pisicuta ».
Voi aprecia pisicutele ca rezultat al muncii tuturor copiilor.
Elementele temei le voi aprecia in functie de dificultatea redarii lor, iar greselile constatate nu le voi atribui copilului ci intregului grup.
Voi aprecia sub aspectul estetic, scotand in evidenta corectitudinea lipiri.
Se face ordine la masa de lucru si se expun lucrarile cu ajutorul copiilor.
Se impart recompense copiilor.
SCOALA GIMNAZIALA NR.145 (GRADINITA NR. 129) DATA: 16 februarie 2012 GRUPA: mare pregatitoare Iepurasii EDUCATOARE: DUMITRU CONSTANTA
PROIECT DIDACTIC
NIVEL : II
TEMA ANUALA : CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA ?
TEMA PROIECTULUI :Viata pe pamant TEMA SAPTAMANALA : Animale domestice
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri si activitati la alegerea copiilor, recreativ-distractive DENUMIREA ACTIVITATII: Jocuri recreative SUBIECTUL: "Soarecele si pisica"
"Vrabiutele in cuib"
MIJLOC DE REALIZARE: Jocuri de miscare
TIPUL DE ACTIVITATE : consolidare de priceperi si deprinderi
SCOPUL ACTIVITATII:
Consolidarea deprinderilor motrice de baza (mers, alergare )
Dezvoltarea capacitatilor fizice (viteza, indemanarea agilitatea, coordonare)
Educarea unor trasaturi pozitive de caracter : curaj, fair-play, spirit competitiv si de cooperare;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul activitatii toti copiii vor fi capabili:
Ol -sa execute corect exercitiile de incalzire pe baza indicatiilor date de educatoare;
sa execute corect jocurile de miscare respectand regulile date ;
STRATEGII DIDACTICE
♦METODE SI PROCEDEE: «explicatia
■conversatia
■exercitiul
■demonstratia
♦MATERIAL DIDACTIC: demonstrativ : imagine cu un soarece alergat de o pisica
distributiv : masti de soarece si pisica , minge
♦MIJLOACE DE INVATAMANT:
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Barta A., Dragomir P., " Deprinderi motrice la prescolari", Editura V&I Integral, Bucuresti
Badiu G., BadiuT., "Exercitii si jocuri de miscare pentru caisele I - IV " Editura Imprimeria Alma, Galati, 1995
Barjoveanu M., BarjoveanuR., " Carte de invatatura pentru cei mici, parinti si bunici " voi.II, Editura Didactica si Pedagogica , R - A, Bucuresti 1997
FORMA DE REALIZARE: frontal, pe echipe
DURATA: 30 minute
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
MOMENT ORGANIZATORIC PREGATIREA ORGANISMULUI PENTRU EFORT CAPTAREA ATENTIEI |
Asigurarea climatului educativ: aerisirea salii de grupa; aranjarea mobilierului pe margine; pregatire materialului didactic necesar; Alinierea: Variante de mers: mers normal; mers pe varfuri cu bratele sus; mers pe calcaie cu mainile la spate; mersul piticului. Se realizeaza prin prezentatrea unei imagini cu o pisica, care alearga un soarece |
Conversatia Demonstratia Explicatia conversatia |
Evaluare frontala individuala |
"Astazi vom desfasura doua jocuri de miscare : pisica " , Vrabiutele in cuib"
ANUNTAREA TEMEI
DESFASURAREA
JOCULUI
Jocul: " Soarecele si pisicatotii copiii in afara de doi se prind de maini, formand un cerc. Cei doi reprezinta pisica si soarecele. Pisica urmareste soarecele care alearga in jurul cercului. Atunci cand pisica prinde soarecele , rolul lor este preluat de alti jucatori.
Se va executa un joc de proba.
Jocul se repeta de 4- 5 ori.
Joc Vrabiutele in cuib
Copiii sunt asezati in formatie de cerc in grupuri de cate 3 . in fiecare frup, doi copii stau fata in fata tinandu-se de maini, iar al treilea, care este vrabiuta sta in cuib, intre bratele lor.
In mijlocul cercului sta un copil care este vrabiuta fara cuib. La inceputul jocului, educatoarea striga " Vrabiutele zboara! ". Atunci copiii care sunt vrabiute imita zborul lor, alergand prin mijlocul terenului si isi shirnba cuiburile intre ele. "Vrabiuta " fara cuib incearca sa ocupe si ea un loc. Daca reuseste ramane o alta vrabiuta fara cuib , trece in mijlocul cercului si jocul continua.
Se va executa un joc de proba.
Jocul se repeta de 4 - 5 ori.
6.SCADEREA NIVELULUI EFORTULUI |
Joc linistitor: ..Minsea friee " Copiii stau in cerc , apropiati. Unul dintre ei tine o minge in mana. La semnalul educatoarei mingea trece din mana in mana cat mai |
Demonstratia | |
repede, fara a fi scapata jos. Cand educatoarea anunta " mingea frige " copilul in mana caruia se gaseste mingea trebuie sa-i dea drumul jos , astfel va fi sanctionat cu scoaterea lui cu un pas in afara cercului. Va reveni dupa ce un copil a fost penalizat. Se va executa un joc de proba . Jocul se repeta de 4 - 5 ori. |
Conversatia |
Evaluare frontala j individuala |
|
7. INCHEIERE |
"Cum s-au numit jocurile pe care le-am desfasurat astazi " | ||
ACTIVITATII |
Jocurile au fost urmatoarele : "Soarecele si pisica ", " Vrabiutele in cuib", " Mingea frige " Educatoarea face aprecieri asupra modului in care au participat copiii la activitate. Se impart recompensele copiilor. |
Conversatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||