Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» de activitate grupa: mica activitate practica - marul


de activitate grupa: mica activitate practica - marul


PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA mica

DENUMIREA    ACTIVITATII ACTIVITATE PRACTICA

TEMA: Marul



TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE: APLICATIE

SCOPUL ACTIVITATII:

Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica;

OBIECTIVELE OPERATIONALE:

Copiii vor fi capabili sa:

Sa enumere legumele specifice anotimpului toamna;

Sa denumeasca leguma prezentata de educatoare;

Sa precizeze culoarea specifica morcovului;

Sa lipeasca dupa contur bomboanele de culoare rosie, respectiv cubuletele de morcov;

Sa utilizeze corect lipiciul;

Sa aprecieze critic si autocritic lucrarea realizata in functie de criteriile stabilite;

STRATEGII DIDACTICE:

Conversatia;

Exercitiul;

Aplicatia;

Demonstratia;

Activitatea independenta.

MATERIAL DIDACTIC

Mere, cosulete din hartie, foi de hartie pe care sunt desenate mere, buline mici din hartie rosie, lipici

DURATA 10-15 min.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Secventele activitatii

Continutul invatarii

Actiuni si operatii de invatare

Metode si procedee

1.Captarea atentiei

Copii intra in clasa cantand "Toamna"

Atentia copiilor se retine prin intrarea surpriza a zanei Toamna, care se prezinta in sala de grupa cu un cos incarcat cu fructe si legume.

Copiii canta

Conversatia

2.Reactualizarea cunostintelor anterioare

Vom cauta in cosul toamnei sa vedem ce ne-a adus;

Vom recita apoi cateva poezii

despre toamna (2-3) ;

Vom purta apoi o conversatie despre alte aspecte caracteristice toamnei, cu referire la fructele de toamna.

Recita poezii despre toamna.

Conversatia

3.Anuntarea temei si a obiectivelor propuse.

Astazi vom lipi pe conturul catorva fructe bulinele din hartie rosie pentru a realiza un mar.

La sfarsitul activitatii voi veti reusi sa realizati cele mai frumoase lucrari.

Asculta explicatiile educatoarei

Conversatia

Explicatia

4.Intuirea materialului

Ce ati primit pe masute? (coli pe care sunt desenate mere, lipici, hartie, cosulete.

Cu aceste materiale vom lucra astazi.

Se va cere unui numar de 2-3 copii, sa denumeasca materialul primit pe masute.

Enumera materialele primite pe masute.

Conversatia

Explicatia

5.Explicarea si demonstrarea modului de lucru

Educatoarea explica si demonstreaza tehnica de lucru.

Conversatia

Explicatia

demonstratia

6.Executarea temei

Se fac exercitii de incalzire a mainilor.

"Batem palmele usor

Batem palmele de zor

1,2 1,2 faceti toti la fel ca noi,

Inchid pumnii si-i desfac

Degetelor le fac pe plac

1,2 1,2 faceti toti la fel ca noi".

La pian acum cantam

Liniste sa ascultam.

Fructele realizate se asaza intr-o ladita ce a fost    confectionata de catre copii la activitatile alese.

Se ureaza "spor la lucru

Copiii lucreaza pe fond muzical: "Anotimpurile" de Vivaldi.

Copiii vor fi indrumati si controlati permanent de educatoare.

Se va aminti criteriile de evaluare:

- acuratete;

- originalitate;

- corectitudinea procedeelor de asezare si lipire (daca a fost respectata tehnica de lipire

Executa exercitiile de incalzire

Executa lucrarea

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Exercitiul

7.Incheierea activitatii

Lucrarile se vor expune la panou.

Se vor face aprecieri si se va sublinia valoarea muncii pentru a executa o lucrare curata si frumoasa.

Se va interpreta cantecul "Toamna".

Fac aprecieri

Conversatia

Explicatia





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate