Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
DATA: 7 decembrie 2010
UNITATEA DE INVATAMANT: Gadinita cu orar prelungit nr 45,CONSTANTA
GRUPA: pregatitoare
DURATA
DOMENIUL EXPERENTIAL:Limba si comunicare
CAREGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA: "IARNA'',Lidia Constantinescu(memorizare)
TIPUL DE ACTIVITATE: Mixt
FORMA DE REALIZARE: frontal;
OBIECTIVE SPECIFICE:
Exersarea functiilor memoriei si educarea calitatilor ei prin memorarea poeziei;
Intelegerea sensului cuvintelor noi si utilizarea lor in enunturi proprii;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1-sa precizeze cateva caracteristici ale anotimpului iarna;
O2-sa-si insuseasca textul poeziei;
O3-sa recite expresiv, respectand intonatia, accentul, pauza, ritmul, tonul si nuantarea vocii;
O4-sa respecte regulile jocului "Continua tu" in functie de explicatiile date anterior.
Obiectiv afectiv:
Cultivarea sensibilitatii artistice si a dragostei pentru creatiile literare.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:
M.1.expunerea
M.2. Explicatia;
M.3. conversatia
M.4. exercitiul
MIJLOACE DE INVATAMANT:
m.1.textele poeziilor(anexa1)
m.2.planse cu tema''iarna''
m3. stimulente
BIBLIOGRAFIE:
"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii" editura V&Integral 2005
"Antologie de texte literare''
PROIECT DE ACTIVITATE
Coordonator de practica pedagogica:
Mentor de practica pedagogica:
Toamna
Veronica Porumbacu
- Unde este albul,
dulce miez de vara?
- S-a ascuns in miezul
nucii, in camara.
-Unde este jocul
auriu al verii?
-A brodat cu rosu
in livada merii.
-Unde-i stralucirea
din amiaza vie?
Toata au sorbit-o
Strugurii din vie.
-Unde-i violetul
inserarii, spune!
-Il primi livada,
iata-l azi pe prune
- Unde-i stravezia
Panza de dogoare?
Au luat-o-n aripi
Stoluri de cocoare
-Unde e al mierlei
Dulce tril subtire?
A ramas ecoul doar in amintire.
Iarna
Lidia Constantinescu
Vine zgribulita, dar inveselita
Lasa-n jur sa-i cada
Fulgii de zapada.
Si de cum soseste
Sania porneste
Frunzele din ramuri
Se astern pe geamuri.
Casele-si innoada
Ciucuri de broboada
Iacu-n dimineata
Poarta pod de gheata.
Pomii-si pun botine
Ghetele patine
Si-n obraji la mine
Se aprind rubine.
MOMENTELE ACTIVITATII |
OB. |
ELEMENTE DE CONTINUT |
STRATEGII DIDACTICE |
|
met |
mij |
|||
1.Activitatea Introductiva 2. Anuntarea temei si a obiectivelor 3.Dirijarea invatarii 4.Fixarea cunostintelor noi 5.Reactualizarea cunostintelor 6.Incheierea activitatii |
O1 O2 O3 O4 |
A. Moment organizatoric Organizarea clasei pentru buna desfasurare a activitatii de educarea limbajului -aerisirea salii de grupa; -scaunelele asezate in semicerc; -pregatirea materialului didactic necesar. Captarea atentiei o voi realiza prin descoperirea sub forma de surpriza plansei pe fondul careia se va purta o scurta conversatie despre anotimpul"Iarna'' Copii, despre ce anotimp vorbim noi in aceasta saptamana? -voi adresa cateva intrebari pentru a exersa aparatul fono-articulator. Voi incepe printr-o activitate ludica,cerandu-le copiilor sa enumere cuvinte care au legatura cu iarna .intr-un ritm alert. Pentru ca vorbim despre anotimpul iarna, eu va propn sa invatam o poezie frumoasa despre acest anotimp. Poezia se numeste "Iarna", a fost scrisa de Lidia Constantinescu. Voi prezenta continutul poeziei cu ajutorul unor imagini sugestive,incluzand in prezentare cuvinte si expresii din poezie:''zgribulita'', ''ciucuri de broboada'',''pod de gheata'',''rubine''. Voi recita model poezia in intregime dupa care voi explica cuvintele pe care nu le inteleg. Sa invatam acum poezia impreuna! - voi mai recita o data poezia cu tonul, mimica si intonatia adecvata; - voi relua prima strofa: Cine doreste sa recite prima strofa? -voi solicita 2-3 copii - voi continua memorarea strofei a doua reluandu-se cea anterioara. - voi continua memorarea strofelor urmatoare in acelasi fel. Voi propune un joc: "Continua tu!" in care copiii numiti vor recita poezia de unde a ramas copilul solicitat inaintea lui. explic regulile jocului -alcatuim propozitii cu noile cuvinte. Vom repeta ultima poezie invatata''Toamna'' .de Veronica Porumbacu'' (2 copii). Voi face aprecieri finale globale si individuale.Voi imparti stimulente. |
M1 M3 M2 M3 M4 M4 |
m2 m1 m2 m1 m3 |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||