Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa : Mijlocie
TEMA ,,CAND CUM SI DE CE SE INTAMPLA
SUBTEMA: ,,Animale mari si mici in ograda la bunici"
DOMENII EXPERENTIALE VIZATE Domeniul limba si comunicare
TEMA ACTIVITATII In ograda la bunici " -memorizare
SCOPUL ACTIVITATII ● Dezvoltarea expresivitatii limbajului oral.
● Formarea deprinderii de a recita poezii cu respectarea intonatiei, ritmului,pauzei,in concordanta cu mesajul transmis.
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 -sa recunoasca animalele din poezie;
O2 -sa retina titlul si textul poeziei ;
O3- sa recite poezia cu respectarea intonatiei,ritmului,
pauzei,in concordanta cu mesajul transmis;
O4- sa se exprime corect din punct de vedere fonetic;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE DIDACTICE expunerea,conversatia, memorizarea , explicatia, , exercitiul , piramida,
MATERIALE DIDACTICE textul poeziei; cifrele 1,2,3 si 4,piramida;siluete-vaci,cai, caini si pisici ; panouri pentru realizarea piramidei
BIBLIOGRAFIE: ,, Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani),2008"
"Metode interactive de grup ",Silvia Breben,Elena Gongea,G eorgeta
Ruiu,Mihaela Fulgu,Editura Arves
www.didactic.ro
EVENIMENTE DIDACTICE |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE |
1.MOMENT ORGANIZATORIC |
-aerisirea salii de grupa; - - pregatirea materialelor necesare pentru desfasurarea a activitatii; -aranjarea mobilierului sub forma de careu deschis; -intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa; | |
2.CAPTAREA ATENTIEI |
-se va face prin prezentarea unei cutii cu surprize in care se afla cateva animale | |
3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
- se vor enumera animalele din cutie dupa care le voi spune ca azi vom invata poezia care se numeste ,,IN OGRADA LA BUNICI",iar dupa ce vom invata aceasta poezie vom face o piramida a animalelor Familiarizarea cu continutului poeziei cu ajutorul animalelor aflate in cutia cu surprize -vom descoperi fiecare animal domestic care se afla in cutia cu surprize pentru a se putea retine mai ussor textul poeziei ; |
- recunosc animalele din poezie; |
RECITAREA MODEL Vi conversa cu copiii despre continutul poeziei -voi face recita inca 1 data IN OGRADA LA BUNICI In ograda la bunici, Am prieteni mari si mici: O vacuta cu laptic Ca sa beau sa cresc voinic! Doi cai eleganti ,frumosi, Ce ma plimba bucurosi. Mai sunt si vreo trei catei Mai mereu ma joc cu ei! Si sunt patru pisicute Cu blanita si gherute. Toti sunt prietenii mei Si am mare grija de ei Invatarea poeziei o vom face pe trei fragmente. |
-asculta cu atentie poezia; |
|
5. DIRIJAREA INVATARII |
-dupa ce am recitat model poezia vom intui continutului poeziei cu ajutorul animalelor aflate in cutia cu surprize Invatarea poeziei se va face pe fragmente logice. Se va invata prima parte a poeziei , se repeta impreuna cu copii de 2 ori, apoi se trece la invatarea celei ultimei parti reluandu-se si prima parte - se repeta impreuna cu copiii si se trece la invatarea intregii poezii - se verifica corectitudinea versurilor recitate de copii. - se repeta poezia individual si pe grupuri. Se explica cuvintele si expresiile noi si se introduc in noi contexte. -voi pune copiii sa repete titlul poeziei; |
-repeta poezia; -respecta indicatiile educatoarei; |
6.OBTINEREA OERFORMANTEI: EVALUAREA PERFORMANTEI |
- pentru a vedea daca si-au insusit continutul poeziei le voi propune sa facem o piramida cu animalele din poezie -Ii voi intreba ce poezie am invatat azi (In ograda la bunici) -voi face aprecieri asupra desfasurarii acestei activitatii. |
-raspund la intrebari Frontal si individual |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||