Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa: mare-pregatitoare
Denu mirea activitatii:activitate matematica
Tipul activitatii:verificare si sistematizare a cunostintelor
Tema: Tot atatea elemente
Forma de realizare: Exercitiu cu material individual
Scopul Sistematizarea cunostintelor privind relatiile cantitative ale grupelor de obiecte :' tot atatea', 'mai multe',' mai putine'.
Obiective operationale
a)cognitiv informationale:
-sa compare grupele pe baza aprecierii globale ;
-sa realizeze punerea in corespondenta pentru compararea grupelor;
-sa construiasca grupe prin punerea in corespondenta de unu la unu;
-sa sesizeze diferentele cantitative cu 1-2 obiecte intre grupe;
b)psiho- motorii
-sa redea grafic relatii cantitative intre grupele de obiecte;
-sa-si coordoneze oculo-motor miscarile;
-sa manuiasca organizat grupele ;
-sa
realizeze corect sarcinile fisei;
c)afective:
-sa se angajeze constient in activitate;
-sa valideze valori ( aprecieri - autoaprecieri).
Strategia didactica
a)Metode: Observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, algoritmizarea.
b)Procedee: frontal, individual.
c)Mijloace didactice: Jetoane reprezentand meseriasi, unelte, produse ale muncii, tabla magnetica, panou, fise,carioci, jucarii.
Material bibliografic: -Dumitrana,M., Preda,V., ,,Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Editura V&I Integral, Bucuresti, 2000.
Durata: 30 min
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE (instumente si indicatori) |
1. Organizarea activitatii 2. Captarea atentiei 3. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor 4.Reactualizarea cunostintelor 5.Desfasurarea activitatii propriu-zise 6. Incheierea activitatii |
pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii; -aranjarea masutelor si a scaunelelor pe colective -asigurarea ordinii si disciplinei. Captarea atentiei se realizeaza prin prezentarea materialului demonstrativ cat si a materialului individual. Anuntarea temei Tot atatea elemente si a obiectivelor se face pe intelesul copiilor:'sa aprecieze ei in care grupa sunt ' mai multe', 'mai putine', 'tot atatea' elemente (obiecte)". Pentru ca sa 'apreciem corect' trebuie 'sa formam perechi'. Reactualizarea cunostintelor se realizeaza printr-o conversatie purtata de educatoare cu prescolarii pe baza materialului didactic prezentat anterior. -Ce putem observa la materialele de pe masuta? -Sunt multe de acelasi fel. -Se pot forma mai multe multimi. -Dupa ce criterii? La inceput se lucreaza la panou cu materialul demonstrativ: Ex : 'Grupa bucatarilor si grupa polonicelor pentru supa '. Copiii vor pune in corespondenta de 1-1 elementele celor doua grupe, apoi vor aprecia grupa cu ' mai multe',' mai putine',' tot atatea' obiecte. ,,Grupa tamplarilor si grupa ciocanelor ". Se compara grupele prin punere in corespondenta, indiferent de modul de aranjare in spatiu, sistem liniar, vertical. Se lucreaza pe perechi. Un copil va avea ' mai multe ', altul' mai putine ' elemente (obiecte). .Grupele de obiecte sunt disper-sate. Cu creta, printr-o sageata, se va trasa corespondenta de la fiecare element al grupei A, la fiecare element al grupei B . .Educatoarea insista pe determi-narea corecta a grupelor ,,cu tot atatea elemente', 'mai multe elemente', 'mai putine cu 1-2 elemente', cat si pe denumirea corecta a unor multimi: Ex:' Mai multi muncitori = o grupa = o echipa de muncitori'. Mai multi cai = o herghelie; Mai multe albine = un roi; Mai multi copaci = o padure; Mai multe flori = un buchet; Mai multe oi = o turma; Gasirea unor similitudini ale notiunii de pereche cu exemple din natura inconjuratoare". Ex : in familie : mama si tata alcatuiesc o pereche ; bunicul si bunica alcatuiesc o pereche - echivalente intotdeauna, in gradinita (scoala): o fetita si un baiat alcatuiesc o pereche . O pereche de cercei, de pantofi, de manusi etc. Recunoasterea unor elemente care sunt mereu perechi:' ochii', 'urechile', 'aripile', comparativ cu unele care sunt intotdeauna singure:'Luna', 'Soarele" , etc. Se lucreaza apoi la masute cu materialul individual. Copiii formeaza multimile si stabilesc care este grupa cu 'mai multe', 'mai putine', ' tot atatea ' elemente ( obiecte). Obtinerea performantei: Copiii vor rezolva fisa de evaluare. Evaluarea fiselor :Copiii vor fi antrenati in evaluarea fiselor personale si ale colegilor. Aprecieri asupra modului cum s-a desfasurat jocul. |
explicatia explicatia conversatia panou cu material demonstrativ exercitiul algoritmizarea exercitiul cosulete cu material marunt problematizarea |
frontal frontal pe perechi individual frontal Evaluare finala |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||