Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
Popunator :
Grupa : mijlocie
Categoria de activitate : Educarea limbajului
Denumirea activitatii : Povestirea educatoarei
Subiectul: "Scufita Rosie" de Ch. Perrault
Tip de activitate : predare-invatare
Obiectivul fundamental : dezvoltarea capacitatii de a asculta o poveste
Obiective operationale:
a) cognitive :
o1 : sa retina titlul si autorul;
o2 : sa redea continutul povestirii pe baza imaginilor, in ordinea desfasurarii momentelor principale;
o3 : sa gaseasca mesajul povestirii;
o4 : sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte si expresii noi : "zapuseala", "siret", "a se repezi glont";
b) psihmotorii : sa imite lupul;
b) afective - sa-si exprime atitudinea fata de faptele personajelor.
Strategii didactice : mixta
Metode si procedee : povestirea, explicatia, problematizarea, conversatia, jocul.
Mijloace de invatamant : planse reprezentand momentele principale din poveste, papusa reprezentand personajul principal
Forme de activitate : individuala si frontala.
Evaluarea : aprecieri verbale, chestionarea orala, ecusoane cu imaginea personajului principal;
Resurse :
Temporale : 20 minute;
Bibliografie : . ..
Etapele activitatii |
|
Activitatea educatoarei |
Activitatea prescolarilor |
Strategii didactice |
Evaluarea |
1. Moment organizatoric |
Aerisirea salii de grupa, verificarea prezentei si a tinutei, aranjarea scaunelelor in forma de semicerc , asezarea materialului ilustrativ. | ||||
2. Captarea atentiei. |
Se aude un ciocanit la |
Copiii sunt curiosi. |
Conversatia | ||
3. Anuntarea temei si a obiectivelor. |
Se vor anunta titlul povestii, autorul si sarcinile copiilor de a asculta povestea pentru a putea sa o repovesteasca. |
Copiii sunt atenti la educatoare. |
Conversatia Explicatia | ||
4. Desfasurarea activitatii. |
O4 |
Inainte de a incepe povestea voi prezenta personajele principale si cadrul in care se va expune textul prelucrat al povestii.In timp ce voi citi povestea voi descopei plansele reprezentant momentele principale ale povestii : 1. Scufita Rosie isi ia ramas bun de la mama ei; 2. Scufita Rosie se intalneste cu lupul in padure; 3. Scufita Rosie discuta cu lupul travestit in bunica. 4. Bunica si Scufita Rosie multumesc vanatorului ca le-a salvat de lup. Pe parcursul povestirii voi explica cuvintele si expresiile necunoscute : "zglobie", "zapuseala", "siret", "se repezi glont", "o cuprinse nelinistea", "sforaia de se cutremurau peretii." |
Copiii sunt atenti la povestire. |
Povestirea Explicatia Jocul Planse Activitate frontala |
Aprecieri verbale |
5. Fixarea cunostintelor. |
O1 O2 O3 |
Verific daca copiii au retinut titlul si numele autorului . Voi cere copiilor sa recunoasca in ilustratii momentele principale si sa redea in cateva propozitii continutul acestora. Voi cere copiilor sa precizeze mesajul povestii ("sa asculte de parinti") si de asemenea ii voi incuraja sa-si exprime atitudinea fata de comportamentul personajelor. |
Conversatia Povestirea Problematizarea Imagini din poveste |
Chestionare orala Aprecieri verbale |
|
6. Evaluarea. |
Voi pune copiii sa-si aleaga personajul preferat si sa motiveze de ce l-a ales. -Care este personajul vostru preferat ? |
Exercitiu | |||
7. Incheirea activitatii |
Voi face aprecieri si voi da stimulente.Copiii vor audia cantecul Scufitei Rosii din piesa de treatru radiofonic cu acelasi nume., dupa care vor parasi sala de grupa imitand lupul. |
Copiii asculta cu atentie Copiii imita lupul. |
Auditie |
Fac aprecieri asupra modului de desfasurarea a activitatii. Dau ecusoane cu imaginea Scufitei Rosii. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||