Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa: mica
Categoria de activitate: Educatie pentru stiinta - Activitate matematica
Tipul de activitate: Consolidare de cunostinte
Forma de organizare: Joc logico-matematic
Tema: "Aseaza-ma la culoarea mea "
Scopuri:
Obiective specifice:
Elemente de joc: surpriza; aplauze; miscarea; aprinderea si stingerea beculetului; manuirea materialului: a pieselor geometrice, a florilor si papusilor; participarea la jocul lor al unui personaj dintr-o poveste (Scufita Rosie); inchiderea si deschiderea ochilor.
Sarcina didactica:
Regulile jocului:
Metode si procedee: jocul, exercitiul, explicatia, demonstratia, conversatia, observatia, povestirea, elemente de problematizare.
Mijloace de invatamant: Piesele trusei Dienes (12 piese) in forma de cerc si patrat, toate avand aceeasi grosime; ecusoane cu imagini ale pieselor geometrice cunoscute, pentru toti copiii (12 X 2); 3 casute ( una rosie, una galbena si una albastra); 3 papusi ( o papusa imbracata cu rochita rosie, una imbracata cu rochita galbena, una cu rochita albastra); flori cu suport: rosii, galbene si albastre; flori fara suport: rosii, galbene si albastre; costum de Scufita Rosie: rochita, sortulet, cosulet; casetofon, caseta audio cu "vocea" papusilor inregistrata.
Material bibliografic:
Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, Activitati matematice in gradinita, Editura POLIROM, Iasi, 1997.
Gheorghe Iftime, Jocuri logice pentru prescolari si scolari mici, EDP, Bucuresti, 1977.
Durata:
SCENARIUL DIDACTIC
SECVENTELE ACTIVITATII |
OBIECTIVE OPERATIO- NALE |
CONTINUTUL INFORMATIONAL |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
Momentul organizatoric |
Aerisirea clasei Aranjarea mobilierului Aranjarea materialului didactic. | |||
Captarea atentiei |
Este realizata prin prezentarea sub forma de "surpriza" cercurilor si patratelor desenate pe covor, de culori diferite(rosu, galben si albastru) si de marimi diferite (mare, mic). |
Observatia Conversatia | ||
Reactualizarea cunostintelor |
O1 |
Se va realiza printr-un joc prin care se vor verifica cunostintele copiilor referitoare la atributele pieselor. Copiii care au ecusonul respectiv se aseaza la casuta corespunzatoare. "Toti atenti acum sa fiti/ Ecusonul sa-l priviti!/ De-aveti cerc, sa-l cautati/ Si pe el sa va asezati. Cu patratul, tot la fel./ Cine-l are, fugi la el! Toti, acum aici veniti/ Si atenti din nou sa fiti./ Uita-te la piesa ta/ Ce culoare are ea./ Imediat cum ai afla/ Cauta casuta ta./ Iar la mine v-adunati/ Si atenti sa m-ascultati./ Piesa-i mica sau e mare/ O priveste fiecare/ Si cand sigur esti cum este/ Vezi unde se gaseste! Se va face aprecierea. |
Conversatia Explicatia Demonstratia Exercitiul Jocul |
Frontala |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se descopera piesele geometrice si copiii sunt anuntati ca folosind aceste "jucarii" se vor juca un joc care se numeste "Aseaza-ma la culoarea mea",care-i va ajuta sa recunoasca mai usor si mai repede culorile. |
Conversatia Explicatia | ||
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
O2, 3 |
Se prezinta copiilor sub forma de surpriza, cele 3 casute si vor fi intrebati ce culoare au. Se spune ca cei care au construit casutele ii roaga pe copii sa-i ajute sa construiasca gardul celor 3 casute folosind "sipci" (se explica termenul) de aceeasi culoare cu cea a casutelor. Se explica si demonstreaza, in acelasi timp, regulile de joc. Se subliniaza faptul ca "sipcile" trebuie sa fie asezate in functie de culoarea casutelor. De exemplu, pentru casuta rosie se vor folosi "sipci" rosii. |
Povestirea Explicatia Demonstratia Observatia Jocul Exercitiul |
Individuala |
Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse |
O2, 3 |
Se cere copiilor sa construiasca mai intai gardul uneia dintre casute, de exemplu, gardul casutei rosii. Dupa construirea primului gard, copiii sunt intrebati; "Cu ce sipci ati construit gardul?", "Ce sipci au mai ramas?" Permanent se cere copiilor sa verbalizeze si sa motiveze actiunea intreprinsa ( ex. "Aceasta este o sipca rosie si o asez la casuta rosie.") Daca raspunsul dat este corect, se aprinde beculetul din casuta respectiva si copiii aplauda. |
Jocul Exercitiul |
Individuala |
Asigurarea retentiei si a transferului |
O2, 3 O2, 3 |
Complicarea jocului Varianta1 In clasa va intra Scufita Rosie. Ea povesteste copiilor ca in drum spre bunica a adunat floricele rosii, galbene si albastre. Ea a auzit ca ei i-au ajutat pe constructori si de aceea ea s-a gandit ca ar fi bine sa planteze in curtile celor trei casute, flori de aceeasi culoare. Scufita Rosie, ajutata de educatoare, imparte copiilor flori cu suport.(Copiii denumesc culoarea florii primite) Sarcina: Copiii care au primit flori rosii sa le planteze in curtea casutei rosii. La fel se va proceda si cu florile celorlalte casute. Copii rezolva sarcina si un copil verbalizeaza actiunea intreprinsa. ("Am primit o floare rosie si am plantat-o in curtea casutei rosii") Varianta 2: Scufita Rosie prezinta copiilor 3 papusi, avand fiecare cate o rochita in culoarea casutelor. Copiii asculta la casetofon vocile papusilor care spun ca au ratacit drumul si doresc sa ajunga fiecare la casuta de aceeasi culoare cu rochita lor. Copiii aseaza papusile la locul potrivit si verbalizeaza actiunea intreprinsa. Varianta 3: La semnalul educatoarei, copiii inchid ochii. Se verifica daca papusile au inteles care este drumul lor spre casuta potrivita. De exemplu, se aseaza papusa cu rochita galbena la casuta albastra, iar papusa cu rochita albastra la casuta galbena. Copiii sesizeaza si corecteaza greseala, verbalizeaza si motiveaza actiunile. |
Povestirea Explicatie Joc Exercitiu Explicatie Exercitiu Elemente de problemati-zare Explicatie Exercitiu Elemente de problemati-zare |
Pe grupuri Individuala Individuala |
Evaluarea performantei |
Papusile multumesc copiilor ca le-au aratat drumul catre casa potrivita si o roaga pe Scufita Rosie sa dea fiecarui copil cate o floare, pentru ca au raspuns corect. (Copiii multumesc si denumesc culoarea florii primite) |
Conversatie Explicatie Exercitiu |
Individuala |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||