Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
Gradinita cu P.P. ALESD
Grupa : pregatitoare
Domeniul: Om si societate
Categoria de activitate: Abilitati practice
Tema:" Semnul de carte"
Scopul: Exersarea si consolidarea deprinderii de a lucra pe subgrupe in mod diferentiat ,a capacitatii de a-si alege materialul de lucru utilizand materiale diferite ;
-dezvoltarea simtului practic si estetic;
-cultivarea sensibilitatii artistice,a spiritului de observatie,a perceptiilor vizuale,a imaginatiei creatoare ;
-respectarea normelor de protectie a muncii.
Obiective operationale:
Sa intuiasca materialul didactic cu care vor lucra
Sa perceapa etapele de lucru
Sa utilizeze corect uneltele de lucru
Sa-si consolideze deprinderile invatate
Strategii didactice: conversatia, explicatia, demonstratia,
Materiale didactice: hartie colorata , snur pentru snuruire, ac si ata pentru festonare
Durata: 30 min.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Momentul organizatoric |
La intrarea in grupa copiii vor avea pregatite pe masute toate materialele necesare desfasurarii activitatii. .Vor fi impartiti pe trei grupe, pentru cele trei tehnici cu care vom lucra.. | ||
Captarea atentiei |
Captarea atentiei se va realiza printr-o conversatie despre rechizite, ce facem atunci cand trebuie sa lasam un semn intr-o carte, ce folosim pentru a nu indoi paginile.Vreti sa realizam si noi un semn de carte? |
Conversatia |
|
Prezentarea modelului |
Se vor prezenta modelele care urmeaza sa il realizeze , lasand fiecare copil sa il treaca din mana in mana pentru a-l studia cu atentie |
Modelul |
|
Intuirea materialului |
Copiii vor fi dirijati fiecare spre un grup de masute, conform ecusonului din piept.Grupa 1 va confectiona semnul de carte prin tehnica festonarii, grupa 2 va confectiona prin tehnica snuruirii, iar grupa 3 va confectiona semnul de carte prin tehnica decuparii si indoirii. | ||
Explicarea faza cu faza a lucrarii si realizarea temei |
Vom face exercitiile de incalzire a muschilor mainii, dupa care explic fiecarui grup in parte ce are de facut. Prezint semnul de carte model, iar pentru grupul care va lucra cu tehnica festonarii le explic modul de lucru: tinem semnul in mana stanga, acul cu ata in mana dreapta , si avem grija sa nu ramana nici un orificiu gol.,Le explic in timp ce le demonstrez.Scoatem acul din interior in afara si strangem ata bine pe margina ca san e ajunga. Pentru grupul care va lucra cu tehnica snuruirii de asemenea voi explica tehnica de lucru:: tinem semnul in mana stanga, snurul in mana dreapta si la fel ca la festonare vom scoate snurul din interior in afara, si strangem bine pe margine. Pentru grupul 3, voi explica tehnica in timp ce voi demonstra. Semnul de carte va fi taiat in linii oblice pe mijloc, indoit pe lungime. Copiii vor trebui sa indoaie taietura spre partea de sus, alternative:una o indoim una o lasam, iar la sfarsit va iesi o ompletitura in mijlocul semnului. Voi urmari cu atentie ca fiecare grup in parte sa realizeze correct tehnica pe care o are. |
Explicatia Demonstratia |
|
Analiza si aprecierea lucrarilor |
La sfarsit, voi realize o expozitie cu lucrarile copiilor si vor observa fiecare tehnica pe care nu au realozat-o . Voi face aprecieri generale si individuale asupra lucrarilor, iar copiii cei mai indemanatici vor fi recompensati. |
Evaluarea |
BIBLIOGRAFIA: "Noul Curriculum", M.E.C., Bucuresti 2008
"Metodica predarii activitatilor practice in gradinita de copii, E.D.P., Bucuresti, 1970.
"Proiecte tematice orientative", Editura TEHNO ART', 2003.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||