Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa:mijlocie
Categoria activitatii:Dezvoltarea vorbirii
Mijloc de realizare:Lectura educatoarei
Tema activitatii:,,Scufita rosie"
Scopul:Consolidarea deprinderilor si priceperilor de comportare precum si
dezvoltarea capacitatilor intelectuale cu valoare operational-
formativa
Obiective operationale:
sa cunoasca efectele neascultarii de parinti;
sa urmareasca succesiunea evenimentelor;
sa sa dezaprobe comportamentul personajului negativ;
sa sa-si reviziuasca comportamentul ;
sa-si dezvolte procesele psihice;
Tipul activitatii:Consolidare
Strategia didactica:
a)Modalitati de invatare:mixta
b)Metode si procedeeSlecturarea.problematizarea
c)Mijloace de invatamant:planse ilustrate
Conditii initiale:Nivelul grupei este corespunzator,copiii au mai desfasurat
astfel de activitati;.
Elemente de continut:Elaborarea raspunsului adecvat rolului asumat.
Organizarea activitatii:Frontal.
Evaluare:frontala
Locul desfasurarii:Sala de grupa.
Durata:15-20 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII:
Etapele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
|
||
1 |
2 |
3 |
|
||
I.Captarea atentiei |
Introducerea in activitate o voi face printr-o scurta conversatie cu copiii: ,,Copii am auzit ca voi acasa nu-i ascultati intotdeauna pe parintii vostri,de aceea in activitatea care urmeaza o sa auziti ce a patit o fetita care a facut ca voi." |
Copiii asculta si raspund. |
|
||
II.Reactualizarea cunostiintelor |
Inainte de a trece la povestea noastra vreau sa va amintiti o poveste despre copii,personaje care nu au ascultat pe mama lor. |
Copiii asculta ti raspund: ,,Iezosorii din Capra cu trei iezi" |
|
||
III.Anuntarea temei |
Copii,astazi vom asculta povestea , ,,Scufita Rosie" |
Copiii asculta cu atentie. |
|
||
IV.Desfasurarea actiunii. |
Citesc clar cu intonatie lectura si intre timp le explic si cuvintele pe care ei nu le cunosc.Intorc apoi pe panou plansele cu imagini din textul lecturii. |
Copiii asculta cu atentie lectura. | |||
V.Atingerea performantei |
Dupa terminarea lecturii voi pune un set de intrebari: Ce a gresit Scufita Rosie? Cu cine sa intalnit in padure? Cum este lupul si cine ar mai putea fi ca el? Ce a patit bunicuta si de ce? Cine le-a salvat? Ce a promis Scufita Rosie? Acestea coincid si cu imaginile prezentate pe panou. |
Copiii raspund: Scufita a gresit ca nu a ascultat-o pe mama ei. Ea sa intalnit cu lupul. Lupul este rau. Scufita a promis ca o va asculta memeu pe mama sa. |
|
||
VI.Evaluarea |
In evaluare voi nominaliza cativa copii care vor veni la panou sa descrie imaginile prezentate utilizand propozitii corecte din punct de vedere gramatical |
Copiii descriu imaginile prezentate. |
|
||
VII Incheierea activitatii |
Apreciez modul in care s-a desfasurat activitatea:ordinea si disciplina vor iesi din sala de grupa. |
Copiii ies din sala de clasa |
|
||
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||