Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» DE ACTIVITATE INTEGRATA Grupa: MIJLOCIE- Nivel I Cand, cum si de ce se intampla?


DE ACTIVITATE INTEGRATA Grupa: MIJLOCIE- Nivel I Cand, cum si de ce se intampla?


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Unitatea de invatamant: GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 8 TG JIU

Data

Institutor:



Grupa: MIJLOCIE- Nivel I

Categorii de activitati pe domenii experientiale

D.S - Activitate matematica

D.O .S - Activitate practica

Tema: "Cand, cum si de ce se intampla?"   

Subtema: ,,Parfum de toamna"

Mijloc de realizare: Activitate integrata

Tipul activitatii: Formare de priceperi si deprinderi

Mod de realizare: Joc exercitiu: ,,Ne jucam cu crizanteme"

Lipire in contur fire de ata - ,,Crizanteme"

Durata: 1 zi

Scopul

P    Formarea deprinderii de a separa crizanteme dupa anumite criterii;

P    Formarea deprinderii de a aplica pe anumite suprafete fire de ata;

P    Dezvoltarea vitezei de executie si a indemanarii;

Obiective cadru pe domenii experientiale:

Domeniul stiinta

Dezvoltarea operatiilor intelectuale prematematice;

Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia;

Domeniul om si societate

Imbogatirea cunostintelor despre materiale si caracteristicile lor, precum si despre utilizarea de tehnici de lucru necesare prelucrarii acestora in scopul realizarii unor produse simple;

Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica;

Obiective de referinta pe domenii experientiale:

Domeniul stiinta

Sa efectueze operatii cu grupele de crizanteme constituite in functie de diferite criterii date ori gasite de ei insisi: triere, grupare, comparare, clasificare, ordonare, apreciere a cantitatii prin punere in corespondenta;

Sa-si imbogateasca experienta senzoriala, ca baza a cunostintelor matematice referitoare la recunoasterea, denumirea florilor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/multimi, pe baza unor insusiri comune (forma, marime, culoare) luate in considerare separat sau mai multe simultan;

Sa numere de la 1 la 4 recunoscand grupele cu 1-4 crizanteme.

Domeniul om si societate

Sa selecteze adecvat uneltele si materialele, conform activitatii;

Sa efectueze operatii simple de lucru cu materiale din natura si sintetice;

Sa fie capabil sa realizeze lucrari practice inspirate din natura si viata cotidiana, valorificand deprinderile de lucru insusite.

Obiective operationale pe domenii experientiale:   

Domeniul stiinta

Selecteaza si ordoneaza crizantemele dupa culoare, marime, forma;

Alcatuiesc grupe cu 1,2, 3 crizanteme (cei de 3 ani) si cu 1, 2, 3, 4, crizanteme (cei peste 3 ani), numarandu-le corect.

Domeniul om si societate

Selecteaza si denumesc obiectele specifice activitatilor practice.

Realizeaza lucrari practice inspirate din natura si din viata cotidiana, valorificand deprinderile de lucru insusite;

Strategii didactice pe domenii experientiale:

Metode si procedee: brainstormingul, munca in perechi, problematizarea, jocul, exercitiul, explicatia, conversatia, turul galeriei.

Mijloace de invatare: crizanteme, vaze colorate, panglici, cosulete, pensule subtiri si groase, lipici, hartie A4, capacele, fire de ata taiate, tablou model.

II. ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE   

JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE

Stiinta: Joc intelectual ,,Sortam seminte de flori"

Obiective operationale:

sa observe si sa separe semintele de flori, dintr-un amestec de materiale marunte;

sa interactioneze cu partenerii de joc;

sa recunoasca culorile semintelor ;

sa colaboreze si coopereze cu partenerii de grup, pentru finalizarea cu succes a sarcinii primite.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, munca in grup.

Mijloace de invatare boluri, seminte de flori de diverse culori, boabe fasole, paste fainoase, bilute colorate.

Constructie: ,,Gradinita de flori"

Obiective operationale:

Sa selecteze adecvat uneltele si materialele, conform activitatii.

sa participe activ la activitate, venind cu idei si propuneri;

sa respecte ideile si propunerile membrilor grupului;

sa gaseasca utilitate produselor realizate.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, munca in grup.

Mijloace de invatare: betisoare colorate, lipici cu aplicator, panglici carton, fire de sarma, tavite, servetele.

Obiective operationale:

sa amenajeze o minigradina cu flori, folosind materialele puse la dispozitie;

sa realizeze ronduri de flori, folosindu-se de materialul marunt separat la sectorul stiinta;

sa aprecieze realizarile proprii, precum si pe ale colegilor.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, brainstormingul, munca in grup, turul galeriei.

Mijloace de invatare: seminte de flori, jardiniere, unelte gradina (din plastic), hartie creponata, staniol, ghivece, zapada artificiala.

III. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA

,,Carnavalul Toamnei" - concurs ,, Cel mai frumos costum".

Obiective operationale:

sa recite corect, clar si expresiv poezii invatate;

sa intoneze cantece pentru copii;

sa -si foloseasca imaginatia pentru a crea costume originale;

sa traiasca in relatiile cu cei din jur stari afective pozitive.

Strategii didactice:

Metode si procedee: explicatia, exercitiul, competitia, surpriza, premierea.

Mijloace de invatare: costume, carioca, diplome cu premii, diplome de participare, casetofon C.D, cutiuta muzicala nr. 4, coronite din flori, pelerine, baghete cu crizanteme , scena improvizata, aparat foto.

Bibliografie :

Breben S., Ruiu G., Gongea E., Fulga M., Metode interactive de grup, Ghid metodic, Ed. Arves 2002

Curriculum pentru invatamantul prescolar, Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009

Lespezeanu Monica, Traditional si modern in invatamantul prescolar, Ed. Omfal Esential, Bucuresti, 2007

Preda Viorica, Metoda proiectelor la varstele timpurii, Ed. Miniped, Bucuresti, 2002

Revista invatamantul prescolar, M.Ed.C, nr.

Revista invatamantul prescolar, M.Ed.C, nr.

Scenariul didactic

Anisia mergand in vizita la bunici a vazut multe flori de toamna aproape inghetate. A intrebat-o pe mama sa:

Cum rezista aceste flori frigului, brumei, inghetului, nu le putem lua in casa ,la caldura ?

Mama sa i-a luat cateva crizanteme , le-a plantat intrun ghiveci si i le-a dat Anisiei. Apoi i-a explicat acesteia ca florile de toamna sunt foarte rezistente la frig, bruma, inghet, ele fiind cele care infrumuseteaza toamna cu voiciunea si dragostea lor de viata.

Venind la gradinita Anisia, i le-a daruit d-nei educatoare propunandu-i acesteia sa le vorbeasca in acea saptamana despre aceste ,,flori de toamna".

Asadar, la activitatea desfasurata la grupa in acea zi, am consolidat cunostintele referitoare la bucuria pe care florile de toamna o sadesc in suflet oamenilor, promitandu-le copiilor ca vom realiza lucrari cu flori intr-o activitate viitoare, astfel realizand un proiect tematic intitulat ,,Toamna" si prezentul proiect de activitate integrata.

Programul va incepe cu intalnirea de dimineata, debutand cu salutul: ,,Buna dimineata, d-na educatoare!", ,,Buna dimineata, copii!", ,,Buna dimineata, crizantemelor!" si raspunsul: ,,Buna dimineata dragi flori /Locul sa vi- l luati / Hai la treaba nu mai stati!".

Dupa ce se grupeaza, educatoarea face prezenta copiilor, ii invita pe acestia sa completeze calendarul naturii si eventual jurnalul grupei, dupa care li se prezinta calendarul zilei:,, Astazi, ne vom juca in preajma florilor, le vom numara, vom forma multimi, vom lipi fire de ata in contur, vom selecta seminte de flori, vom construi garduri, vom sadi flori, vom face ronduri de flori si veti avea parte si de cateva surprize.

Mesajul zilei va fi: ,,Un cantec, un zambet, o floare, pentru fiecare"

Li se prezinta copiilor centrele la care urmeaza sa-si desfasoare activitatea, sarcinile de lucru, si se intuieste materialul aflat la fiecare sector. Bucuria copiilor si o surpriza placuta, va fi atunci cand in sala de grupa va intra o fetita, ,,Zana Toamnei", si va aduce un cosulet cu crizanteme. Astfel se va capta atentia copiilor, urmand sa se grupeze in functie de preferinta si de sectorul de activitate dorit, pentru a realiza sarcina primita.

La sectorul ,,Stiinta", copiii vor observa si separa semintele de flori, dintr-un amestec de materiale marunte, manifestand interes pentru activitatea desfasurata.

La sectorul ,,Constructii", vor asambla din materialele de pe masa, garduri , ronduri , floricele pentru a realiza o minigradina.

La finalul activitatilor liber alese, copiii vor trece pe la fiecare centru si vor aprecia realizarile proprii, dar si pe ale colegilor, intelegand acum mult mai bine ce simbolizeaza ,,Un cantec, un zambet, o floare, pentru fiecare"

Pentru a incepe activitatea matematica, ii voi invita pe copii sa se apropie de locul unde ,,Zana Toamnei" a asezat cosuletul cu flori, acesta fiind momentul ce va marca inceputul jocului exercitiu matematic: ,,Ne jucam cu crizanteme". Copiii vor denumi florile, le vor selecta si ordona dupa culoare, marime, forma, vor alcatui grupe cu 1,2, flori (cei de 3 ani), si cu 1, 2, 3, flori (cei peste 3 ani), numarandu-le corect. Vor forma buchete de crizanteme de acelasi fel, aceeasi culoare, le vor prinde cu panglici sau le vor infasura cozile in staniol, le vor aseza apoi in vaze dupa criteriul lungimii, pe cele cu cozi lungi in vaze inalte, iar pe cele cu cozi scurte in vaze mai scunde. Vazele cu flori vor fi asezate in diferite locuri din sala de grupa , pentru a se realiza complicarea jocului prin verificarea cunostiintelor legate de pozitiile spatiale(in fata, in spate, pe, dedesupt). Dupa ce se vor declara multumiti de rezultatele obtinute dar si de faptul ca sala de grupa este impodobita cu flori, copiii urmeaza sa lipesca fire de ata in conturul trasat de mine , pentru a realiza tablouri, cunoscut fiind faptul ca lucrarile realizate vor fi puse la expozitie si premiate.

Activitatea practica va incheia activitatile pe domenii experientiale, copiii vor denumi obiectele pecifice activitatiilor practice. Vor lipi in conturul trasat fire de ata avand grija sa nu depaseasca conturul. Copii isi vor exprima apoi opinia fata de lucrarea proprie si / sau fata de lucrarea celorlalti, motivandu-si parerile.,,Zana Toamnei" isi va exprima si ea opinia fata de lucrari impartind crizanteme galbene copiilor ale caror lucrari sunt foarte bine realizate .Lucrarile copiilor vor fi asezate la un panou in holul gradinitei unde vor fi admirate de catre toti copii si parintii din gradinita.

Dupa o scurta discutie referitoare la activitatile desfasurate in acea zi, copiii se vor relaxa participand la ,,Carnavalul Toamnei" desfasurat la activitatea de dezvoltare personala. Copiii din grupa MIJLOCIE se vor imbraca in costume specifice anotimpului,, Toamna "apoi vor canta si vor recita cantece si poezi despre toamna. Trei copii vor reprezenta juriul, care va premia cel mai frumos costum . Se va acorda si premiul pentru cea mai frumoasa fetita care va fii incoronata ,,Zana Crizantemelor"

MOMENTELE PROIECTARII DIDACTICE

Introducerea in activitate s-a realizat prin intalnirea de dimineata, debutand cu salutul.

Captarea atentiei a fost realizata prin intrarea in sala de grupa a unei fetite de la grupa mare, ,,Zana Toamna", care a adus un cos cu crizanteme . Aceasta le-a spus copiilor ca mai are o surpriza pentru ei, insa o va dezvalui mai tarziu, cand va veni sa vada ce au lucrat.

Anuntarea temei si a obiectivelor s-a realizat printr-o scurta convorbire educatoare-copii.

Prezentarea noului continut, in care li se prezinta copiilor centrele la care urmeaza sa-si desfasoare activitatea, sarcinile de lucru si se intuieste materialul aflat la fiecare sector.

Dirijarea invatarii a fost realizata in mod integrat, prin antrenarea copiilor in activitatile propuse si participarea activa atat la ariile de stimulare, cat si la activitatea de dezvoltare personala.

Obtinerea performantelor a fost vizibila dupa indeplinirea de catre copii a sarcinilor de lucru, demonstrand ca obiectivele propuse au fost atinse.

Incheierea activitatii s-a realizat prin reactualizarea momentelor activitatii, aprecieri asupra comportamentului copiilor pe parcursul activitatilor si asupra modului cum au participat la acestea. Copii au primit premii: cosulete cu crizanteme,coronita de flori pentru cea mai frumoasa fata,cosulet cu dulciuri pentru cel mai ingenios costum, flori de ciocolata pentru toti copii.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate