Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
GRUPA PREGATITOARE
TEMA: "ZANA TOAMNA"
EDUCATOARE:
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL LESPEZI
PROIECT DIDACTIC
-activitate integrata-
GRADINITA: Gradinita cu Program Normal Lespezi
GRUPA: pregatitoare
EDUCATOARE:
TEMA: CULORILE TOAMNEI
SCOP: - consolidarea si aplicarea cunostintelor si deprinderilor insusite in legatura cu diferite aspecte ale anotimpului toamna
MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrata
TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi
CATEGORII DE ACTIVITATI: - Educarea Limbajului
- Activitate Practica
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa descrie succint muncile care se desfasoara in anotimpul toamna
- sa precizeze modul in care diferite vietuitoare se pregatesc pentru anotimpul rece
- sa formeze grupe de fructe si legume dupa anumite criterii (culoare, marime)
- sa coloreze florile care infloresc toamna
- sa aplice pete de culoare diferta pentru procedeele de fuzionare la margine si in masa
- sa obtina efecte plastice prin combinarea culorilor
- sa utilizeze corect instrumentele si materialele specifice picturii
ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE:
Comportamente urmarite:
BIBLIOTECA: - sa citeasca imagini cu fructe, legume si flori de toamnna
- sa realizeze o clasificare a fructelor,a legumelor si a florilor.
ARTA: - sa pregateasca materialul de modelat si sa modeleze prin combinarea culorilor si prin folosirea mai multor tehnici de modelare
STIINTA: - sa cerceteze, sa analizeze, sa descrie si sa compare frunzele, clasificandu-le dupa culoare, forma, marime
- sa puna frunze la presat pentru a alcatui un ierbar si pentru a decora sala de grupa
- sa descrie, sa compare si sa cantareasca fructe
CONSTRUCTII: - sa foloseasca piese din diferite truse pentru realizarea unor ladite in care sa aseze fructele modelate
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: - conversatia, explicatia, exercitiul, jocul de rol, demonstratia, munca independenta, discutia colectiva, povestirea, expunerea,
Mijloace didactice: imagini ilustrand anotimpul toamna, zana Toamna, piese lego, cuburi, bastoane, sabloane fructe si legume, fructe si legume naturale, hartie, frunze, cantar, recompense (mar vesel, para vesela), ruleta harniciei, zar, imagini animale, cos, fisa de lucru (flori de toamna), fisa de lucru (covor in culorile toamnei), acuarela, apa, servetele, auxiliar cu cantece si poezii despre toamna.
MOMENTELE ACTIVITATII |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOR DOBANDITE |
Copiii participa la intalnirea de dimineata: - salutul - prezenta - stabilirea coordonatelor temporale - completarea calendarului naturii - aspecte caracteristice toamnei (legume, fructe, flori, munci specifice) |
Intalnirea de dimineata Conversatia Discutia colectiva |
Evidentierea de catre copii a aspectelor specifice anotimpului toamna |
2. CAPTAREA ATENTIEI |
Copiii asculta o poveste care scoate in evidenta paleta larga de culori in care se imbraca natura si bogatia de fructe si legume care se coc toamna si frumusetea florilor care infloresc toamna. In grupa sunt expuse imaginile care ilustreaza continutul povestirii. Dupa terminarea povestirii apare o fetita costumata in Zana Toamna. In mana are un cosulet cu fructe si legume. Ea recita poezia: "Regina mandra in culoare, Aduc rugina in frunzare Rotunde, inrosite mere Si galben-parfumate pere, Brumate prune Si cat puii Sunt rotunjimile gutuii" |
Povestirea Jocul de rol |
Observarea comportamentului non-verbal |
3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Se poarta o discutie cu copiii referitoare la culorile costumului, la podoabele Toamnei si la continutul cosului adus de ea, anuntandu-se astfel tema activitatii. |
Conversatia |
Aprecierea raspunsurilor date de copii |
4. PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI |
Prezentarea centrelor de activitate cu materialele si sarcinile specifice. Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, asculta cerintele educatoarei si sarcinile ce trebuie indeplinite; fiecare copil isi alege semnul individual si il asaza in compartimentul corespunzator zonei in care vor sa lucreze. |
Explicatia Demonstratia |
Intuirea mateialelor cu care urmeaza sa opereze |
5. OBTINEREA PERFORMANTELOR |
Activitati pe arii de stimulare: BIBLIOTECA: - copiii vor citi imagini cu fructe,legume si flori de toamna. Tot aici realizeaza o clasificare a fructelor,legumelor si florilor. ARTA: - copiii modeleaza fructe care vor fi asezate in lazile pe care le construiesc copiii de la sectorul constructii si pe care le vor folosi in jocul "De-a piata". STIINTA: - copiii clasifica frunzele si le pun la presat pentru a le putea folosi la decorarea salii de grupa sau pentru realizarea unor lucrari. Tot la acest sector copiii cerceteaza, compara si cantaresc fructe. CONSTRUCTII: - copiii imbina piese, le suprapun, le aseaza dupa reguli stabilite de ei si le plaseaza in diferite locuri in sala pentru a obtine imaginea unei piete. Alti copii construiesc ladite pentru depozitarea fructelor si legumelor. Dupa incheierea activitatilor la centre, copiii trec in grup pe la fiecare sector si apreciaza activitatea proprie si pe cea a colegilor, acordand cate un mar sau o para vesela in functie de corectitudinea cu care au realizat sarcinile. In felul acesta s-au format doua echipe: echipa merelor rosii si echipa perelor gablene. EDUCAREA LIMBAJULUI: - copiii vor participa la un joc. Jocul se numneste:"Eu spun una,tu spui multe!" Educatoarea ii anunta pe copii ca trebuie sa fie atenti si sa vorbeasca in propozitie.Ei vor denumi corect imaginile prezentate,respectand regulile jocului. Educatoarea prezinta panoul si explica modul in care se realizeaza jocul: "V-am pregatit un panou care reprezinta Calendarul Toamnei'.Pe acest panou veti descoperi flori,fructe si legume de toamna.Trebuie sa deschideti pe rand cate o fereastra (de la stanga la dreapta si de sus in jos) si sa citit imaginea descoperita. Eu am sa rostesc intrebarea: Unde s-a deschis calendarul? Voi veti raspunde: -Calendarul s-a deschis la..(veti spune cate flori,fructe sau legume sunt in jeton)" Se precizeaza regulile jocului: -pentru a raspunde ridicati mana; -va raspunde copilul care este numit de educatoare; -raspunsul trebuie sa fie in propozitii. Educatoarea numeste un copil. Ii cere sa deschida prima fereastra a calendarului. Daca raspunsul este corect si complet le cere copiilor sa-l aplaude,daca nu,numeste alt copil care il va corecta. Educatoarea realizeaza indrumarea jocului,ajuta copiii prin intrebari,cere altor copii sa corecteze raspunsurile gresite. Se realizeaza complicarea jocului. Grupa se imparte in doua :grupa fructelor si grupa legumelor. Educatoarea imparte celor doua grupe jetoane pentru a lucra in perechi. Cere unui copil sa aleaga un jeton si sa insoteasca substantivul cu un adjectiv corespunzator sensului si formei. Ex: mar rosu,iar perechea lui trebuie sa gaseasca jetonul cu mere rosii. Educatoarea le cere sa alcatuiasca propozitii cu formele de singular si de plural ale imaginilor de pe jetoane. Pentru fiecare raspuns corect echipa primeste cate o floare de toamna. Echipa care are cele mai multe flori este castigatoare. Ca stimulent,copiii vor primi diplome de participare la joc. Parasirea salii de grupa se va face in intonarea cantecelor de toamna. EDUCATIE Practica: - Lucrare colectiva: "Cosul cu fructe","Cosul cu legume","Vaza cu flori". Educatoarea va aranja mobilierul pe trei centre. Avand in vedere ca activitatea urmeaza unui joc didactic in care s-au folosit fructe,legume,flori de toamna se vor citi ghicitori iar recompensele vor fi jetoane mici luate din cosulet ele reprezentand flori,legume sau fructe de toamna. Educatoarea va indruma copiii la mese in functie de ceea ce au pe jeton (fructe,legume sau flori).Va fi anuntata tema.educatoarea va demonstra modul de lucru:mototolirea hartiei creponate,aplicarea aracetului si asezarea hartiei corespunzator. Dupa incalzirea muschilor mainilor copiii vor incepe lucrarea. In final lucrarile vor fi expuse iar copiii isi vor putea spune parerea referitor la modul de lucru si la aprecierea celei mai bune lucrari. Aprecieri vor primi si din partea educatoarei si vor fi recompensati. |
Munca in echipa Exercitiul Exercitiul Exercitiul Demonstratia Exercitiul Exercitiul Lucru in perechi Exercitiul Aprecierea verbala Conversatia Explicatia Demonstratia exercitiul |
Confectionarea etichetelor sia cartii Realizarea lucrarilor Rezolvarea sarcinilor Indeplinirea sarcinilor Participarea la joc Raspectarea regulilor Indeplinirea sarcinilor |
6. EVALUAREA PERFORMANTELOR/ EVALUAREA PERFORMANTELOR |
Zana Toamna apreciaza activitatea desfasurata de copii si le da drept recompensa ecusoane in culorile toamnei si cate un fruct din cosul toamnei. Lucrarile vor face obiectul unei expozitii dedicate Zanei Toamna |
Conversatia Expunerea |
Acordarea recompenselor Evaluarea lucrarilor realizate |
7. INCHEIEREA ACTIVITATII |
Asezati in semicerc, copiii canta cantece despre toamna si recita poezii pentru a-i multumi Zanei Toamna pentru darurile primite. |
Recitarea poeziilor si interpretarea cantecelor |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||