Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» de activitate integrata - "vreau sa fiu sanatos" - grupa mare


de activitate integrata - "vreau sa fiu sanatos" - grupa mare


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - "VREAU SA FIU SANATOS"

Cei ce zic ca nu au timp sa faca exercitii pentru un corp mai sanatos cu siguranta mai tarziu vor avea timp pentru boala"

(Edward Stanley)



Grupa mare

Tema anuala: CINE SUNT/SUNTEM?

Tema proiectului: "Eu si lumea mea"

Subtema: "Corp sanatos, joc sanatos"

Tema zilei: "Vreau sa fiu sanatos!"

Forma de realizare: Activitate integrata

Tipul de activitate: consolidare si verificare de cunostinte, priceperi si deprinderi

Activitati de invatare

ADP: Intalnirea de dimineata (Salutul, prezenta, noutatea zilei, activitatea de grup);

ALA (Activitati liber-alese) - Centre de interes:

B. (Biblioteca): "Nu uitati!" (lectura dupa imagini);

A. (Arta): "Obiecte de igiena personala" (modelaj);

Jm. (Joc de masa): "Alegeti si grupati obiecte de uz personal".

Tranzitie - Joc muzical: "Unu, doi"

ADE (Activitati pe domenii experientiale):

DOS (Domeniul om si societate): "Singurel ma ingrijesc

Si de boli eu ma feresc" (convorbire)

DEC (Domeniul estetic si creativ): "Prosopul si batista"(desen    decorativ)

Scopul:

- Educarea in spiritul respectului fata de propria sanatate, si cunoasterea factorilor de mediu care pot influenta starea de sanatate;

Mentinerea sanatatii si prevenirea imbolnavirilor;

- Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vadere fonetic, lexical si gramatical;

- Consolidarea priceperii si deprinderii de a realiza modele cu semnele grafice cunoscute.

Obiective operationale:

ALA - B:

  • Sa lectureze imaginile din poezia "Nu uitati!" de S. Mihnea;
  • Sa le aseze pe text in ordinea impusa de textul poeziei;
  • Sa formeze propozitii si scurte fraze;

A:

o      Sa modeleze obiecte igienice;

o      Sa foloseasca tehnicile de lucru cunoscute;

o      Sa participe la analiza si aprecierea lor;

Jm:

  • Sa aleaga si sa grupeze obiectele de uz personal dupa utilitatea lor;
  • Sa participe la constituirea piramidei ca o sinteza a elementelor alese si grupate.

DOMENIUL OM SI SOCIETATE:

  • sa cunoasca si sa respecte normele necesare integrarii in viata sociala, precum si reguli de securitate personala;
  • sa identifice comportamente pozitive care conduc la pastrarea sanatatii;
  • sa recunoasca comportamente negative care duc la degradarea sanatatii;   
  • sa respecte regulile de igiena personala si un regim sanatos de viata in vederea pastrarii sanatatii fizice si psihice;
  • sa alcatuiasca propozitii si fraze scurte, corecte din punct de vedere gramatical;
  • sa-si reprime dorinta de a efectua miscari inutile in timpul activitatii;

DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV:

  • sa observe culori, puncte, linii, forme in mediul inconjurator;
  • sa compare linii: drepte, orizontale, verticale;
  • sa dispuna alternativ doua sau mai multe elemente decorative;
  • sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordonare oculo-motorie;
  • sa modifice modelul dat, prin adaugare sau restructurare;
  • sa descrie lucrarile proprii sau ale celorlalti copii, tinand cont de aspectul lor.

Strategii didactice

Metode si procedee: conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, piramida, turul galeriei, surpriza, problematizarea, jocul

Mijloace didactice: papusa "Murdarica" ("Curatica"), imagini, jocuri de masa, plastilina, plansete, panouri, schita pentru piramida, prosoape, servetele, modelul educatoarei, foi de desen, carioci.

Forme de organizare: frontal, grupal, individual

Scenariul activitatii

- Salutul: "Buna dimineata, copii frumosi si sanatosi!" (vezi Anexa)

- Prezenta copiilor: Sunteti toti prezenti? Cine lipseste? Oare de ce?

- Noutatea zilei: Astazi avem multi musafiri la activitatile noastre. Sunt doamne educatoare care lucreaza cu copii asa ca voi si au venit sa vada cat de cuminti, atenti si destepti sunteti voi. Sa le salutam!

- Impartasirea cu ceilalti: "Cum ne putem apara de boli?"

A venit vremea rece si exista riscul de a ne imbolnavi mai des. Voi v-ati imbolnavit vreodata? Cum te-ai simtit? A fost bine? Vreti sa fiti sanatosi?

- Tema zilei: "Vreau sa fiu sanatos!"

Desfasurarea activitatii

Secventele

didactice

Continutul stiintific

Strategii

didactice

Evaluarea

Momentul organizatoric

Crearea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii;

Aerisirea salii de grupa;

Aranjarea mobilierului pe trei centre de lucru;

Pregatirea materialului demonstrativ si distributiv;

Introducerea copiilor in sala de grupa.

observatia

Captarea atentiei

Dimineata cand am venit la gradinita, am gasit pe scari o papusa cazuta jos plangand. Am ridicat-o si am intrebat-o ce-a patit. Ea mi-a povestit ca si-a murdarit hainele, fata, parul este neingrijit si au parasit-o toti copiii. Nu stie cum sa se ingrijeasca, ce obiecte sa foloseasca pentru ingrijire. Eu am invitat-o la noi la grupa mare s-o ajuta, s-o invatam noi cum sa procedeze, cu ce si cum sa-si ingrijeasca corpul. Sunteti de acord?

Vom desfasura mai multe activitati. Vom incepe cu cele pe centre, dupa preferintele voastre. Ascultati cu atentie apoi va alegeti centrul preferat.

Povestirea

Conversatia

Observarea sistematica

Anuntarea temelor

La centrul B. Vom lectura imagini din poezia "Nu uitati" de S. Mihnea;

La centrul Jm. "Alegeti si grupati obiecte de uz personal"

Centrul A. "Obiecte de igiena personala" (modelaj).

Ne gandim ce vrem sa facem si apoi ne deplasam spre centre.

Tranzitie: "Bat din palme" (vezi Anexa)

Explicatia

Exercitiul

Reactualizarea cunostintelor

ALA: La sectorul B. sunt 6 copii care vor lectura imaginile din poezia "Nu uitati!". Vor verbaliza actiunile formand propozitii dezvoltate si scurte fraze. Pe masura ce vor fi lecturate imaginile vor fi expuse pe panou.

La sectorul Jm. copiii vor alege si vor grupa obiecte de uz personal. Le vor grupa dupa utilitate. Dupa ce le grupeaza pe masa de lucru vom construi o piramida la panou:

1. La baza piramidei vor sta obiectele igienice pe care le folosim pentru igiena corporala: cada, burete, sapun, prosop;

2. Pe randul al-II-le obiectele pentru igiena dintilor: pasta de dinti, periuta si paharul;

3. Pe randul al-III-lea obiectele pentru ingrijirea parului: samponul si pieptenele;

4. In varful piramidei apa, care este cea mai importanta in igiena corporala.

La sectorul A. copiii vor modela obiecte de igiena personala: pieptene, periuta de dinti, sapun, perie de par, perie de unghii etc. In final vom organiza o expozitie cu lucrarile copiilor.

Tranzitie: "Unu, doi"(joc cu text si cant)(vezi Anexa)   

Observatia conversatia, exercitiul

Problematizarea, piramida

Exercitiul, expunerea

exercitiul

Examinarea practica

Evaluarea orala

Fixarea si verificarea cunostintelor

In continuare papusa Murdarica ramane musafirul nostru.

Eu stiu ca voi sunteti voinici si sanatosi pentru ca aveti grija de sanatatea voastra. Acum as vrea sa stam de vorba si sa vorbim despre ce trebuie sa facem sa ne pastram sanatatea si cum sa prevenim imbolnavirea organismului nostru.

Tema convorbirii noastre este:

"Singurel ma ingrijesc

Si de boli eu ma feresc"

Planul de intrebari:

- Ce trebuie sa facem pentru a ne feri de boli?

- Trebuie sa ne ingrijim corpul, sa mancam sanatos si sa facem multa, multa miscare.

1. Ingrijirea corpului

Din ce este format corpul nostru?

- Cum ne ingrijim capul?(fata, dintii, nasul, parul) Cu ce?

- Cum ne ingrijim trunchiul?( facem baie saptamanal, spalam mainile cat mai des, picioarele in fiecare seara, ne taiem unghiile si la maini si la picioare)

- De ce sa taiem unghiile?

- Ce sunt microbii?

- De ce sa ne spalam pe tot corpul?

Sinteza partiala: De retinut! Reguli igienice:

  • Spala-ti dintii dupa fiecare masa!
  • Spala-te pe maini inainte de masa si ori de cate ori este nevoie!
  • Spala-ti saptamanal tot corpul!

2. Alimentatia sanatoasa

Ca sa se dezvolte, corpul nostru trebuie bine hranit. Sa mancam de toate dar mai ales: multe fructe si legume proaspete si mai putine dulciuri. De ce?

- Ce trebuie sa facem cu fructele si legumele inainte de ale consuma?

- Sa consumam mult lapte si produse lactate. De ce? (Contin calciu care ne intareste dintii, oasele, muschii, devenim mai puternici)

De retinut! Reguli:

Mananca cat mai multe fructe si legume!

Spala fructele inainte de a le manca!

Mesteca bine hrana!

3. Multa, multa miscare!

Pentru a ne pastra sanatatea trebuie sa facem multa, multa miscare: sa alergam, sa sarim ca iepurasii, sa facem gimnastica, sa mergem cu bicicleta, cu rolele, sa ne jucam, sa practicam un sport preferat etc.

Sinteza generala: Jocul "Adevarat sau fals"(Propozitii false sau adevarate):

"Marul este otravitor".(fals)

"Imi spal dintii cu sapun".(fals)

"Imi corpul cu sapun si cu burete"(adevarat)

"Doctorul este dusmanul copiilor"(fals)

"Mama isi spala parul cu sampon".

"Medicul te consulta cu siringa".

"Fructele si legumele contin multe vitamine".

In final 5-6 copii vor recita cate o strofa din poezia "Nu uitati!"(vezi Aneza).

Papusa le multumeste copiilor si pleaca sa puna in aplicare ce a invatat. (Se spala si isi pune haine curate)

Concluzii:

"Ti-am prezentat ca la carte

Mici reguli de sanatate

De vei fi atent la toate

Vei avea de multe parte.

Sanatos, mare-o sa cresti

Pe parinti sa-i multumesti"

Tranzitie: (Spre activitatea de desen)

"Cu creioane(vezi Anexa)

Povestirea

Conversatia, exercitiul

Jocul, exercitiul

Verificarea orala,

Aprecieri stimulative

Evaluare individuala

Evaluarea individuala, aprecieri stimulative

Obtinerea performantei

Ne vom aseza la mese si vom decora "Prosopul si batista", obiecte foarte necesare pentru igiena personala.

Se distribuie instrumentele de lucru;

Se prezinta modelul educatoarei;

Se analizeaza;

Se antreneaza mainile prin jocul "Cinci pitici"

Urmeaza decorarea obiectelor dupa modelul prezentat sau modele create individual. Spor la lucru!

Vom organiza o expozitie cu lucrari pe care o vom vizita.

Observatia

Expunerea

exercitiul

Analiza produselor activitatii

Evaluarea performantelor

Aprecierea lucrarilor: formularea de enunturi argumentative pentru aprecierile facute ("Imi place lucrarea colegului")

Incheiem cu cantecul "Dis-de-dimineata" (vezi Anexa)

Revine papusa Curatica, de data aceasta, si-i serveste pe copii cu mere, pentru rezultatele bune la activitati.

Observatia

Conversatia

Explicatia,

Turul galeriei

Formuleaza enunturi corecte, argumentate logic;

Evaluare globala si individuala.

ANEXA

Salutul: "Buna dimineata, copii sanatosi"

"In fiecare dimineata

S-avem gandul bun pe fata.

De la soare, de la plante

Avem numai sanatate.

Sanatosi noi vrem sa fim

Iubire sa daruim.

Si-atunci orisice copil

In fiecare dimineata

Are gandul bun pe fata".

Tranzitie spre centrele de interes:

,, Bat din palme

Clap, clap, clap

Din picioare

Trap, trap, trap

Ne-nvartim , ne rasucim

Si spre centre noi pornim.''

Joc tranzitie: "Unu,doi"

I.Unu, doi, unu,doi,

Vino sa te prinzi cu noi

Vino-ncoa, nu mai sta

Hai si joaca uite-asa!

Refren:

Cine intra-n joc cu noi

E de vineri pana joi

Cumintel si sanatos

Bate tare jos!

II.Stai mai drept, scoate piept

Ca doar esti copil destept

Un, doi, trei, maruntei,

Dar la joaca se fac zmei.

Refren:..

III. La, la, la, la, la, la,

La, la, la, la, la, la

Refren

"Nu uitati!" - de S. Mihnea

Zilnic cu o periuta,

Dintii curata-i usor,

Ca de n-o faci, ei se strica

Si te dor.   

Mainile de-ti sunt murdare

Cand mananci, te-mbolnavesti,

Spala-te ades pe ele

Si-o sa-mi multumesti.

Fructe si legume multe

Sa mananci, iti folosesc,

Caci sunt bune, sunt gustoase

Si hranesc.

Ce voios esti cand faci baie

Si curat esti, ca un crin,

Fa in orice saptamana,

Una cel putin!

Fa gimnastica si jocuri

Si alearga cat esti mic,

De voiesti

Sa cresti mare si voinic.

Larg sa iti deschizi fereastra

Seara cand e sa te culci,

Aerul curat iti face

Visurile dulci!

Tranzitia spre activitatea de Educatie plastica - Desen

"Cu creioane ne jucam

Si frumos noi desenam

Lucruri multe, minunate

Lucrari frumos realizate."

"Dis-de-dimineata" (cantec)

Dis-de-dimineata

Eu ma spal pe fata

Apoi ud prosopul

Si frec bine corpul.

Curat cat se poate,

Degetele toate -

Folosind sapunul

Nu scapa nici unul.

Dintii, ca sa fie

Sanatosi, se stie,

Dau cu periuta

Si clatesc gurita.

Ascultati, voi bine!

Sa faceti ca mine

Caci acestea toate

Iti dau sanatate..

BIBLIOGRAFIE:

"APLICAREA NOULUI CURRICULUM pentru educatie timpurie - o provocare?" Editura Diana;

Elena VARZARI, Maria TAIBAN, "Metodica cunoasterii mediului inconjurator, a dezvoltarii si corectarii vorbirii copiilor prescolari" - Manual pentru liceele pedagogice de educatoare, E.D.P., Bucuresti, 1978;

Revista Invatamantul Prescolar, nr. 1 - 2/2010, Editura Arlequin.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate