Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
PREPELITA SI AI SAI PUI
EDUCATOARE:
UNITATEA:G radinita cu Program Prelungit Nr. 9 Buzau
DATA:17.11.2010
TEMA ANUALA: CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
TEMA PROIECTULUI: CE MA INCONJOARA?
SUBTEMA: LA REVEDERE, PASARI CALATOARE!
DOMENII EXPERIENTIALE:DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE SI DOMENIUL OM SI SOCIETATE
DENUMIREA ACTIVITATILOR: EDUCAREA LIMBAJULUI SI ACTIVITATEA PRACTICA
FORMA DE REALIZARE:Activitate integrata
TEMA ACTIVITATII:"PUIUL"de Ioan Alexandru Bratescu Voinesti
TIPUL ACTIVITATII: Mixt (predare/ consolidare de deprinderi)
SCOPUL:
Dezvoltarea creativitatii si a expresivitatii limbajului oral si activizarea vocabularului;
Consolidarea cunostintelor despre tehnici de lucru necesare prelucrarii materialelor din natura in scopul realizarii unor produse.
OBIECTIVE OPERATIONALE
EDUCAREA LIMBAJULUI
Sa asculte textul citit de educatoare;
Sa povesteasca pe scurt continutul textului citit;
Sa formuleze, sa adreseze intrebari legate de text;
Sa explice/sa clarifice notiuni, cuvinte, situatii din text;
Sa faca predictii, exprimand opinii, idei, concluzii;
Sa gaseasca un alt final povestii;
Sa asculte un cantecel despre personajele din textul citit;
ACTIVITATEA PRACTICA
Sa recunoasca si sa utilizeze corect materialele de lucru;
Sa lipeasca conform indicatiilor;
Sa mototoleasca hartia;
Sa taie materiale din natura;
Sa analizeze lucrarea colectiva in mod obiectiv.
STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE: Lectura, metoda interactiva de grup"invatarea reciproca", observatia, demonstratia, conversatia, explicatia, povestirea, problematizarea.
MATERIAL DIDACTIC: Planse cu imagini din poveste, buline colorate pentru diferentierea copiilor pe echipe, coronite pentru lideri, palete cu intrebarile:"Ce?, Cine?, Cum?, De ce?, Din ce cauza?", recompense, aracet, betisoare de intins aracetul,foarfeca , paie, fulgi, siluete de pasari (prepelita si cei sapte puisori), placa de poliester, hartie creponata.
FORMA DE ORGANIZARE:Pe echipe, frontal
LOCUL DE DESFASURARE:Sala de grupa
DURATA :70 min
BIBLIOGRAFIE :
Curriculum pentru invatamant preprimar (3-6/7 ani) 2008.
Cucos C., Pedagogie, Editura Polirom, Iasi, 1996.
Damsa i. si colaboratorii, Dezvoltarea vorbirii in gradinita de copii si clasele I-II-Ghid metodic, EdituraPRA, Bucuresti, 1996.
Brebeen S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M., Metode interactive de grup-Ghid metodic, Editura Arves, 2002.
Dulama M., Metode, strategii si tehnici didactice activizate, Editura Clusium, 2002
Preda V., Dumitrana M., Programa activitatilor instructive educative in gradinita de copii, Editura V&I Integral. Bucuresti, 2000.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Eveniment didacic |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
|
1.Moment organizatoric |
Voi aseza mobilierul si voi pregati cele necesare pentru buna desfasurare a activitatii: Aranjarea scaunelelor si a masutelor in semicerc si a altor masute pentru 4 grupe (separat); Pregatirea materialelor didactice; Aerisirea salii de grupa; Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa. Copiii vor fi repartizati in patru grupe, dupa culoarea bulinei pe care au ales-o (roz-rezumatorii, verde-intrebatorii, mov-clarificatorii, albastru-prezicatorii). Cei care au de aceeasi culoare bulina se vor aseza la masuta la care gasesc bulina reprezentativa si placuta cu initialele: R, I, C, P, dar si coronite de lideri. |
Instructajul verbal |
Observarea comportamentului Corectarea tinutei |
|
2.Reactualizarea cunostintelor |
Pe baza unor discutii libere se vor reaminti caracteristicile toamnei si ce se intampla cu pasarile in acest anotimp. |
Conversatia |
Orala |
|
3.Captarea atentiei |
Captarea atentiei se realizeaza prin venirea in vizita a unei prepelite, ce are o scrisoare pentrru copii. Vor urma cateva discutii despre aceasta pasare si le voi prezenta copiilor continutul scrisorii. |
Surpriza |
Interesul pentru continutul surprizei |
|
4.Anuntarea temei si a obiectivelor |
"Astazi, la educarea limbajului, va voi citi povestea -Puiul de Ion Alexandru Bratescu Voinesti, povestea unui pui de prepelita care a fost ori nescultator, ori foarte curios. Voi trebuie sa ascultati si sa tineti minte ce am citit, deoarece la sfarsit trebuie sa povestiti, sa puneti intrebari si sa dati raspunsuri din continutul povestii, dar sa va ganditi si la un alt final. Dupa ce vom asculta si analiza povestea vom realiza la activitatea practica macheta ultimei parti a povestii." |
Conversatia Explicatia |
Observarea comportamentului |
|
5.Prezentarea noului continut |
Se va spune continutul povestii cat mai expresiv, folosind mimica si gestica corespunzatore. Continutul povestii va fi expus urmarindu-se succesiunea evenimentelor. Pe parcursului citirii se vor explica cuvintele noi prin sinonimie (prepelita, lastar, cofeturi, miriste, lulea, hereti, amurg, parloage, crampeie, vedenii, caramb). |
Explicatia Lectura educatoarei Activitate frontal Conversatia |
Relationarea in timpul formarii echipelor; Constituie grupuri dupa cerintele educatoarei |
|
6.Dirijarea invatarii |
Pentru inceput le voi cere copiilor sa precizeze care este titlul si autorul povestii. Prezint imagini ce reprezinta aspecte din poveste si las copiii sa le aseze in ordine cronologica. Analizez impreuna cu ei imaginile si scoatem in evidenta aspectele educative ale povestii. Explicarea regulilor de desfasurare a activitatii pe grupe si rezolvarea sarcinilor fiecareia in parte: Grupa1- rezumatorii:vor povesti pe scurt continutul povestii in mod clar si si concis (vor fi ajutati de imaginile sugestive). Grupa2-intrebatorii:vor formula intrebari despre continutul textului citit, pe care le vor adresa colegilor. Ei analizeaza raspunsurile primite, le completeaza daca este cazul (se vor ajuta de paletele de intrebari). Posibile inrebari: Cine si-a facut cuib in miriste? Cati pui a scos prepelita? Cine l-a prins pe puiul cel mare sub caciula? Cand ii invata sa zboare prepelita? Cum il cheama pe cainele vanatorului? Grupa 3-clarificatorii:explica cuvintele si expresiile noi din text, vor clarifica situatia puiului nescultator, judcandu-i faptele si-l vor pedepsi. comportamentul puiului mare al prepelitei; comportamentul vanatorului si al cainelui sau, Nero; de asemenea, judecand faptele puiului pot sugera posibile pedepse. Grupa4 -prezicatorii:gasesc un alt final textului prezentat.(poate unul mai fericit pentru puiul cel mare). Tranzitia face trecerea catre un alt moment al activitatii: realizarea ultimului tablou din poveste."Noi usor ne ridicam,/Si la mese ne asezam,/Si in liniste asteptam,/Sa aflam ce invatam." |
Explicatia Observatia Povestirea Invatarea reciproca Problematizarea |
Activitatea , implicarea copiilor in cadrul grupurilor Rezumatul povestii Formularea rapida a intrebarilor Explicarea cuvintelor noi si a situatiei puiului mare al prepelitei Comunicarea ideilor Formularea unui final al povestii |
|
7.Obtinerea performantei si asigurarea feedback-ului |
Pentru activitatea practica sunt pregatite patru mese pentru cele patru echipe avand pe ele lipite bulinele cu culorile corespunzatoare ecusoanelor din pieptul copiilor: roz, verde, mov, albastru. Impartirea copiilor se face, in functie de ecusonul ce-l poarta in pipt, la masute formand echipele de lucru. Activitatea pe grupe se realizeaza astfel: grupa celor cu bulina roz au de lipit paie uscate pe macheta pregatita si sa mototoleasca hartie creponata alba (fulgii de zapada); grupa cu bulina verde vor avea de lipit pe silueta celor sase puisori fulgi; grupa celor cu bulina albastra vor mototoli hartie maro creponata si o vor lipi impreuna cu paie pe un carton pentru a realiza cuibul; grupa celor cu bulina mov vor lipi fulgi pe silueta mamei si a puiului ranit, cel de-al saptelea puisor. Se va explica si demonstra modul de lucru pentru fiecare echipa. Incalzirea muschilor mici ai mainilor conform micarilor sugerate de cantecel in ritm lent: "Batem palmele cu zor/ Batem palmele cu spor/1,2-1,2/Faceti toti la fel ca noi!/Pe manute ne spalam,?/Curat noi ca sa lucram./1,2/1,2/Faceti toti la fel canoi!/La pian acum cantam,/Liniste!Sa ascultam! " Voi indruma indirect copiii, prin sugestii pentru a finaliza lucarea.In timp ce copiii lucreaza vor asculta un cantecel la CD despre prepelita si ai sai pui. |
Observatia Conversatia |
Relationarea in cadrul grupului prin actiune si comunocare |
|
Explicatia Demonstratia Exercitiul practic Munca pe echipe | ||||
9.Evaluarea performantelor |
La finalul activitatii fiecare echipa va aseza pe panoul mare produsele muncii lor astfel, se va realiza o singura lucrare, finalul povestii citite. Pe baza machetei se fac discutii cu privire la continultul povestii. |
Conversatia |
Comunicarea si relationare in grup Analiza produselor grupului |
|
10.Incheierea activitatii |
In finalul activitatii educatoarea va face aprecieri asupra comportamentului fiecarui copil. Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a activitatii cu un ecuson specific-imaginea prepelitei. Activitatea se vatermina cu tranzitia "Randul iute sa-l formam". |
Stimulente Aprecieri verbale |
||
DRAGI COPII AI GRUPEI PREGATITOARE ,
V-am scris aceasta scrisoare pentru a va spune povestea mea trista. Eu nu pot vorbi graiul vostru, dar i-am adus doamnei voastre educatoare cartea cu povestea mea si a puilor mei, dar si imagini ca sa intelegeti mai bine, iar dumneaiei va va citi despre intamplarea mea trista, si, poate voi o sa ma puteti ajuta sa nu ma simt vinovata pentru fapta mea. Alaturi de carte si imagini v-am pregatit si alte surprize de care sa va folositi in activitatea voastra.
La sfarsitul activitatii, daca raspundeti corect si respectati toate sarcinile veti avea parte de o surpriza!
Cu drag, prepelita!
STIMULENTE
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||