Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
TEMA :
"CINE SUNT/SUNTEM?"
SUBTEMA:
"EU SI FAMILIA MEA"
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
DATA:
GRUPA: mica "Step By Step"
EUCATOARE:
TEMA: Cine sunt/ suntem?
SUBTEMA: "Eu si familia mea"
TEMA ZILEI: "Sa ne jucam impreuna!"
TIPUL ACTIVITATII: consolidare
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
FORMA DE ORGANIZARE: frontala , pe grupuri mici, individual
SCOPUL: dezvoltarea capacitatii de a observa, selecta si grupa separat obiecte dupa culoare; formarea si exersarea unor deprinderi de lucru pentru relizarea unei teme.
DOMENII INTEGRATOARE:
ADP: Intalnirea de dimineata: " Sa ne prezentam musafirilor!"
ALA: Joc de rol: "De-a mama"
Joc de masa: "Alcatuim imaginile unor jucarii stricate"
Joc de miscare : "Caluseii"
ADE: ( DS,DOS): "Ne jucam cu mingi colorate" - joc didactic matematic;
"Mingi colorate pentru Rita"- mototolire
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ALA: - sa denumeasca materialele puse la dispozitie;
-sa reconstituie imaginile cu jucarii;
- sa denumeasca jucaria din imagine;
- sa se transpuna in diferite roluri in joc ;
- sa interactioneze cu partenerii de joc;
ADE: DS: - sa denumeasca jucariile aduse de Rita;
-sa denumeasca culorile migilor;
- sa grupeze mingile dupa culoare;
-sa foloseasca un limbaj adecvat;
DOS: -sa recunoasca si sa denumeasca materialele de pe masute;
-sa mototoleasca hartia respectand indicatiile primite;
-sa denumeasca culoarea mingii realizate;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, expunerea, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul;
Materiale didactice: papusa Rita, bucatarie, carucioare, imbracaminte pentru papusi, puzzle (jucarii), mingi colorate, hartie colorata, cosulete.
BIBLIOGRAFIE:
"Metodica predarii activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii" , Ed. Gheorghe - Cartu Alexandru, Craiova, 2009;
"Aplicarea noului curriculum pentru educatie timpurie - o provocare" , Ed. Diana, 2009;
"Jocuri matematice pentru scolari si scolarii mici" , Bucuresti, 1998.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
1.Captarea atentiei |
Se va realiza in cadru Intalnirii de dimineata, prin salutarea si prezentarea papusii Rita; completarea calendarului naturii; discutii cu copiii; motivarea prezentei papusii la noi la activitate, care, desi e suparata le-a pregatit multe surprize. |
Conversatia Expunerea |
Observarea comportamentului verbal si nonverbal al copiilor |
2.Anuntarea temei |
Ii anunt pe copii ca azi ne vom juca impreuna cu papusa Rita, -la Coltul casutei ne vom juca "De-a mama"; - la Jocuri manipulative : "Alcatuim imaginile unor jucarii stricate"; - la Matematica: "Ne jucam cu mingi colorate". |
Conversatia Explicatia | |
3.Reactualizarea cunostintelor si dirijarea invatarii |
La fiecare centru li se vor prezenta copiilor materialele si ceea ce au de facut. La Coltul casutei , impreuna cu mama lui Raul, se vor juca "de-a mama", vor avea grija de papusi. La Jocuri manipulative , impreuna cu Mariana vor reface imaginile descompuse aduse de Rita . La Matematica ne jucam cu mingile aduse de Rita, o vom ajuta sa le grupeze, sa le sorteze, dupa culoare pentru a nu mai fi amestecate si le vom aseza in cosulete de aceeasi culoare cu mingile. Se explica si se demonstreza copiilor ce au de facut ; voi alege o minge spun ce culoare are , apoi o asez in cosuletul de acceasi culoare; motivez alegerea facuta. Se trece la executarea jocului de catre copii. Se pun intrebari copiilor pentru a-si motiva alegerea. Vor fi antrenati toti copiii. |
Explicatia Exercitiul Jocul Explicatia Demonstratia Exercitiul Jocul |
Observarea comportamentului copiilor Observarea comportamentului copiilor Aprecierea raspunsurilor copiilor |
4.Obtinerea performantei |
Rita cere copiilor sa aduca o minge de o anumita culoare si sa o aseze in cosuletul potrivit. Rita va alege si va aseza gresit mingea, copiii trebuind sa sesizeze greseala facuta de Rita. |
Explicatia Problematizarea |
Aprecierea raspunsurilor copiilor |
5.Asigurarea retentiei si a transferului |
Pentru ca Rita ne-a adus mingi, o sa facem si noi pentru ea mingi din hartie colorata. Cer copiilor sa denumeasca materialele de pe masute; explic si demonstrez ceea ce au de facut. Se executa exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii, iar apoi vor mototoli. Ofer sprijin unde este necesar. |
Conversatia Explicatia Exercitiul |
Observarea modului de lucru al copiilor, de participare si de indeplinire a sarcinii. |
6.Evaluare performantei |
Cer copiilor sa incheie activitatea, sa spuna ce au realizat si ce culoare are mingea fiecaruia, iar apoi sa o aseze in cosuletul care are fundita de aceeasi culoare ca mingea pe care a facut-o. |
Conversatia Explicatia Exercitiul |
Aprecierea comportamentului verbal si nonverbal al copiilor. |
7.Incheierea activitatii |
Rita le multumeste copiilor pentru mingi, pentru ca au ajutat-o si pentru ca s-au jucat frumos impreuna. In incheiere se vor juca impreuna jocul "Caluseii". |
Conversatia Jocul |
Aprecieri verbale |
Ziua incepe cu intalnirea de dimineata , unde li se prezinta copiilor musafirii, se saluta si se prezinta papusii Rita. Completam imptreuna Calendarul naturii si purtam discutii despre: Cum se simt azi?; Ce au facut ieri dupa ce au plecat de la gradinita?; Cu cine s-au jucat? Cine a facut apoi ordine la jucarii?
Noutatea zilei Le spun apoi ca papusa Rita este foarte suparata, deoarece ea a locuit la o fetita care nu o iubea si nu avea grija de ea, asa cum nu avea grija nici de celelalte jucarii pe care le avea. Nu se juca frumos cu ele , le rupea, le lasa aruncate prin casa si din acest motiv ea si inca cateva jucarii s-au hotarat sa plece de la acea fetita. Rita a auzit ca voi sunteti niste copii tare cuminti si aveti grija de jucarii si a venit sa se joace impreuna cu voi, si a mai adus si alte jucarii cu ea. Acolo , la Coltul casutei a adus niste papusi si va roaga frumos sa aveti voi grija de ele. La Jocuri manipulative adus niste imagini cu jucarii , facute bucati, descompuse si vrea ca voi sa le refaceti, sa intregiti imaginea. A mai adus si o punga cu mingi , dar e suparata ca mingile sunt de mai multe culori si sunt amestecate , si pentru ca ea nu cunoaste prea bine culorile nu stie sa le sorteze, sa le grupeze dupa culoare. Daca noi o vom ajuta si ne vom juca frumos impreuna ea lasa toate aceste jucarii la noi. Iar la final o sa-i pregatiti si voi o surpriza Ritei. Vreti sa o ajutam pe Rita si sa ne jucam impreuna cu ea?
Pentru a le multumi Rita imparte copiilor ecusoane, mingi mari si mici, galbene si albastre , pe baza carora se va face impartirea la cele trei centre.
A doua schimbare a centrelor se va realiza dupa ce copiii fac ordine la locul de joaca, apoi se va desfasura jocul "Cercul mare".
Dupa ce a avut loc si cea de a doua rotire copiii se vor aseza pe scaunele si vor repovesti ce au facut azi la activitati. Rita le multumeste si ii felicita pentru felul in care au stiut sa se joace . Iar pentru ca activitatea sa se incheie cat mai placut copiii , impreuna cu Rita se vor juca jocul "Caluseii".
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||