Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
TEMA ANUALA: CE SI CUM VREAU SA FIU?
GRADINITA: CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2, SLATINA
NIVEL: II (grupa MARE ,,B" )
TEMA ZILEI: ,,ATENTIE!"
DURATA: 1 ZI
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
ACTIVITATI DE INVATARE
CENTRE DE INTERES:
Biblioteca:
" Pe strada" memorizare
Joc de rol
"Atentie, rosu!"
Constructii
"Strazi, bulevarde, intersectii"
DOMENII EXPERENTIALE
DS : "Cat e ceasul?"
DOS: "Intersectia
OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE
DS:
Sa inteleaga raporturi cauzale intre actiuni, fenomene;
Sa isi imbogateasca experienta senzoriala, ca baza a cunostintelor matematice.
DOS:
Sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice;
Sa isi adapteze comportamentul propriu la cerintele grupului;
Sa cunoasca si sa respecte normele integrarii in viata sociala, precum si reguli de securitate personala.
ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES
Sarcini de lucru
Biblioteca
Sa memoreze logic versurile si sa le reproduca expresiv, ajutandu-se de imagini;
Sa demonstreze intelegerea textului prin reproducere, delimitare a ideilor principale;
Sa retina cuvintele noi;
Sa formuleze propozitii simple si dezvoltate;
Sa participe la activitate atat in calitate de vorbitor, cat si de auditor.
Materiale folosite: planse
Joc de rol
Sa dialogheze cu colegii de grupa;
Sa isi asume responsabilitati, distribuindu-si sarcinile;
Sa respecte normele de comportare pe strada;
Materiale folosite: fluier, semn de circulatie, masini.
Constructii
Sa asambleze piesele de constructii pentru a obtine strazi, bulevarde;
Sa comunice, sa realizeze consensul in privinta asamblarii suportului ce la finalul activitatii va reprezenta o macheta;
Materiale folosite: poliester, cartoane colorate.
SCENARIUL ZILEI
I. ADP:
Ziua incepe cu intalnirea de dimineata
Salutul ,,Buna dimineata, copii isteti!"
Impartasirea cu ceilalti : Astazi sunt putin trista deoarece fara voia mea am intarziat putin. Intersectia era atat de aglomerata!!! Claxoane, tipete, oameni furiosi si grabiti . Norocul meu . agentul de politie si-a facut aparitia .
Activitatea de grup: In drumul vostru spre gradinita ati intampinat astfel de probleme, exista copii care nu au reusit sa ajunga. Ne vom convinge imediat. Se face prezenta prin aplicarea pozelor pe panoul cu copiii prezenti.
Noutatile zilei : Suntem de acord ca politistul este o persoana foarte importanta cu care dorim sa fim prieteni. Se va lucra la calendarul naturii pentru a stabili anotimpul in care ne aflam, ziua din saptamana, si fenomenele naturii specifice zilei respective.
II. ALA:
Copiii sunt invitati la centrele de interes. La Biblioteca, copiii vor incerca sa memoreze versurile poeziei "Pe strada"., la Joc de rol copiii isi vor imagina o scena cotidiana de pe strada : masini, semafoare, politisti, la Constructii, copiii vor construi suportul pentru ceea ce va deveni la ADE macheta-intersectie, vor imbina piese pentru a realiza strazi, bulevarde. La fiecare centru deschis, copiii au primit ceasuri pe care vor indica durata actiunilor.
III. ADE:
Mentionam ca activitatea domeniului experential Stiinta "Cat e ceasul?"s-a defasurat pe parcursul intregii zile concomitent cu celelalte activitati derulate, dat fiind ca mesajul zilei a fost "Atentie! Si timpul meu e pretios!"
In incheierea activitatilor voi face aprecieri verbale asupra comportamentului si activitatii copiilor, iar copiii vor pastra medalioanele primite.
INDRUMARI METODICE
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE
DOMENIUL EXPERENTIAL: Domeniul om si societate
TEMA: "Intersectia"
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare priceperi si deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: activitate practica
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri
SCOPUL:
OBIECTIVE OPERATIONALE
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee : Conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea,observarea, investigatia in grup.
Mijloace de invatamant: ecusoane, lipici, foarfece, macheta de la constructii, siluete, diplome
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
5- 7 ani;
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENT DIDACTIC |
OB. OPER. |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. Momentul organizatoric |
-aerisirea salii de grupa si asigurarea unui climat benefic pentru desfasurarea activitatii; -pregatirea centrelor si a materialelor necesare | |||
2. Captarea atentiei |
Copiii descopera in buzunarelul cu surprize jetoane cu animale domestice, pe care le vor denumi |
-explicatia; -conversatia; -frontal; | ||
3.Reactualizarea cunostintelor |
Le prezint copiilor cele trei centre si dupa ce toti copiii si-au ocupat locul, explic pe rand sarcinile de lucru pentru fiecare centru. Centrul,,Coltul casutei"- Joc de rol: Cu animalutul la veterinar; - Copiii au ca sarcina sa utilizeze formule de politete, sa initieze actiuni si dialoguri. Centrul,,Arta" - Copiii au urmatoarele sarcini: Unii vor colora imaginile cu animale domestice, iar altii vor modela. Centrul,,Stiinta" Copiii vor selecta jetoanele cu animale domestice, vor denumi animalele, vor selecta puii animalelor. Voi face o scurta evaluare a activitatii copiilor pe centre, dupa care, se va face tranzitia spre urmatoarea activitate prin intonarea cantecului ,,Graiul animalelor". |
-pe centre; -explicatia; -conversatia; |
-urmaresc cu atentie explicatiile date; -se urmareste realizarea corecta a sarcinilor; |
|
4. Anuntarea temei |
- Copii, pentru ca ati lucrat foarte frumos la centrele de activitate si pentru ca stiti foarte multe lucruri despre animalele domestice, o sa invatam impreuna poezia ,,In ograda la bunici", iar apoi vom alege animalele , vom forma multimi si le vom numara. |
-conversatia; -explicatia; | ||
5. Dirijarea invatarii |
MEMORIZARE Recitarea model a poeziei. Educatoarea recita poezia, descoperind plansa pregatita, pe care sunt redate imagini din poezie. Voi purta o scurta conversatie cu copiii pe marginea continutului poeziei si voi explica unele cuvinte: ograda, eleganti. Se recita poezia pe fragmente logice, apoi integral. Poezia se recita individual, pe grupuri si in cor. Se vor face aprecieri asupra corectitudinii si expresivitatii cu care copiii recita poezia. ACTIVITATE MATEMATICA In timp ce canta cantecul ,,Graiul animalelor", copiii se aseaza la masute, unde sunt repartizate materialele pentru activitatea matematica. - Pentru ca ati invatat corect poezia, acum o sa numaram impreuna. Copiii descopera in farfurioare materialele primite si le denumesc. - La semnalul educatoarei, vor forma pe masuta multimea de vacute, apoi multimea de caluti, catei si pisici. Doi, trei copii vor numi, prin incercuire, multimile formate. Copiii vor forma sirul crescator, de la stanga la dreapta, incepand cu multimea vacutelor, in timp ce recita versuri din poezia invatata. - Se vor verbaliza actiunile, utilizand termenii matematici. Insist pe raportarea numarului la cantitate . Copiii vor lucra pe fisa matematica si vor forma prin incercuire multimi de animale de la 1 la 4. Voi insist ape verbalizare , numirea multimilor formate. Voi nota fisele realizate corect cu bulina rosie. |
-conversatia; - explicatia; - demonstratia - exercitiul; -explicatia; -demonstratia; -munca individuala; |
-urmaresc si apreciez corectitudinea redarii versurilor; -observarea modului in care copiii realizeaza sarcinile individual -aprecieri; |
|
6. Asigurarea feed-back-ului |
Vom recita poezia in cor si vom aseza multimile in farfurioare.Voi face bilantul asupra activitatii desfasurate pe parcursul intregii zile. |
-conversatia; | ||
7. Incheierea activitatii |
Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor, a modului in care au reusit sa retina versurile, sa numere in limitele 1-4, sa ordoneze multimile in sir crescator. Copiii se vor grupa dupa medalioane si vom interpreta pe roluri cantecul ,,Graiul animalelor". |
-conversatia; |
-aprecieri verbale; -recompense. |
Cateva fotografii de la activitate:
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||