Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
GRADINITA: ,,Pinocchio", Campia-Turzii
NIVEL: I(grupa mijlocie )
TEMA DE STUDIU: ,,Cum a fost/ este si va fi aici pe pamant?"
TEMA SAPTAMANII: ,,Mandru sunt ca sunt roman"
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata ALA+ADE (DLC, DOS)+ADP
ACTIVITATI DE INVATARE
ADP:
* Intalnirea de dimineata:discutii despre anotimp, in ce zi a saptamanii suntem, stabilirea fenomenelor care caracterizeaza ziua
*Rutine
*Tranzitii: exercitii ritmice, numaratori, joc cu text si cant.
ALA:CENTRE DE INTERES
Biblioteca: Tara mea- citire de imagini
Arta: Coloram, modelam stegulete
Stiinta: alege numai jetoanele care au culorile din drapel
ADE: ,, Memorizare"(DLC- memorizare; DOS- Steguletul-confectie)
SCOPUL ACTIVITATII
*Formarea capacitatii de a retine expresii rimate si ritmate;
*Dezvoltarea capacitatii de a efectua operatii simple de lucru cu material pus la dispozitie;
OBIECTIVE OPERATIONALE
ALA:
Biblioteca:
Arta:
*Sa coloreze steagul Romaniei, respectand conturul dat si ordinea fireasca a culorilor, sa redea schematic steagul prin diferite tehnici de modelare a plastilinei.
Stiinta:
* Sa selecteze, dintre mai multe jetoane, pe cele care au culorile drapelului, sa verbalizeze, formuland propozitii corecte.
ADE:
DLC: Memorizare"Sunt Roman"
DS:,,Steguletul"-confectii
STRATEGII DIDACTICE:
Metode: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, lucrul individual.
Mijloace de invatamant
ALA: carti si reviste, fise pentru colorat, creioane colorate, plansete, plastilina, jetoane de diferite culori;
ADE: farfurioare cu material pentru lipire, lipici
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal,individual
DURATA:o zi
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
3-5 ani;
SCENARIUL ZILEI
ADP:
Intalnirea de dimineata debuteaza cu salutul ,,Buna dimineata, romanasi si romancute; se face prezenta prin aplicarea pozelor pe panoul cu copii prezenti. Se va lucra la calendarul naturii pentru a stabili anotimpul in care ne aflam, ziua din saptamana, si fenomenele naturii specifice zilei respective.
In buzunarelul cu surprize, copiii vor descoperi un stegulet tricolor. Ne vom reaminti culorile drapelului, insistand pe ordinea in care sunt asezate pe port drapel.
Copiii primesc medalioane tricolore si sunt indrumati spre centrele pregatite pentru ei: biblioteca, arta si stiinta. In functie de medalionul primit, copiii se vor grupa la centrele de activitate, unde se afla imagini colorate in culorile drapelului.Voi explica pe rand copiilor ce sarcini au de indeplinit, dupa care copiii vor lucra in grupuri mici. Voi urmari activitatea copiilor pe centre si voi interveni ori de cate ori va fi nevoie, in special la biblioteca, unde copiii vor fi stimulati sa descrie imaginile in propozitii corect formulate. La terminarea activitatii pe centre, copiii vor intona cantecul ,, Rosu, galben si albastru", cantec care va fi elementul de tranzitie pentru urmatoarea activitate, ADE.
In incheierea activitatilor voi face aprecieri verbale asupra comportamentului si activitatii copiilor, iar copiii vor pastra medalioanele primite.
PROIECT DIDACTIC
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. Momentul organizatoric |
-aerisirea salii de grupa si asigurarea unui climat benefic pentru desfasurarea activitatii; -pregatirea centrelor si a materialelor necesare | ||
2. Captarea atentiei |
Copiii descopera in buzunarelul cu surprize steguletul tricolor, vor denumi culorile |
-explicatia; -conversatia; -frontal; | |
3.Reactualizarea cunostintelor |
Le prezint copiilor cele trei centre si dupa ce toti copiii si-au ocupat locul, explic pe rand sarcinile de lucru pentru fiecare centru. Centrul ,,Biblioteca- citire de imagini,,Tara mea" - Copiii au ca sarcina sa corect cartile si revistele puse la dispozitie, sa descrie imaginile, formuland propozitii corecte, sa faca schimb de impresii. Centrul,,Arta" - Copiii au urmatoarele sarcini: Unii vor colora , iar altii vor modela steguletul tricolor Centrul,,Stiinta" Copiii vor selecta jetoanele colorate in culorile drapelului, vor denumi culorile si vor specifica ce eveniment se apropie.. Voi face o scurta evaluare a activitatii copiilor pe centre, dupa care, se va face tranzitia spre urmatoarea activitate prin intonarea cantecului ,,Rosu, galben si albastru"". |
-pe centre; -explicatia; -conversatia; |
-urmaresc cu atentie explicatiile date; -se urmareste realizarea corecta a sarcinilor; |
4. Anuntarea temei |
- Copii, pentru ca ati lucrat foarte frumos la centrele de activitate si pentru ca stiti foarte multe lucruri despre tara noastra si pentru ca, in curand vom sarbatori Ziua Romaniei, o sa invatam impreuna poezia ,,Sunt roman", iar apoi vom confectiona stegulete tricolore, pentru a participa la festivitati.. |
-conversatia; -explicatia; | |
5. Dirijarea invatarii |
MEMORIZARE Recitarea model a poeziei. Educatoarea recita poezia model. Voi purta o scurta conversatie cu copiii pe marginea continutului poeziei. Se recita poezia pe fragmente logice, apoi integral. Poezia se recita individual, pe grupuri si in cor. Se vor face aprecieri asupra corectitudinii si expresivitatii cu care copiii recita poezia. ACTIVITATE PRACTICA In timp ce canta cantecul ,,Rosu, galben si albastru", copiii se aseaza la masute, unde sunt repartizate materialele pentru activitatea practica. Voi explica procedeele de lucru, insistand asupra respectarii ordinii culorilor pe port drapel |
-conversatia; - explicatia; - demonstratia - exercitiul; -explicatia; -demonstratia; -munca individuala; |
-urmaresc si apreciez corectitudinea redarii versurilor; -observarea modului in care copiii realizeaza sarcinile individual -aprecieri; |
6. Asigurarea feed-back-ului |
Vom recita poezia in cor .Voi face bilantul asupra activitatii desfasurate pe parcursul intregii zile. |
-conversatia; | |
7. Incheierea activitatii |
Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor, a modului in care au reusit sa retina versurile, sa confectioneze steguletele. Copiii se vor alinia cu steguletele in mana si ne vom juca jocul ,,La defilare", in timp ce vom canta cantecul ,,Rosu, galben si albastru" . Copiii primesc acasa steguletele confectionate de ei |
-conversatia; |
-aprecieri verbale; -recompense. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||