Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
NIVEL I (GRUPA MIJLOCIE)
GRADINITA CU P.P. NR. 6 - BUZAU
DOMENIUL DE ACTIVITATE:
*Domeniul stiinta
*Domeniul om si societate
TEMA: D.S. - « Cine are o piesa la fel cu a mea ? »
D. O. S. - « Tablouri »( cu piese geometrice)
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunostinte si deprinderi
MIJLOACE DE REALIZARE:
*D.S. - joc logico- matematic
*D.O.S. - activitate practica (lipire)
SCOPUL:
consolidarea cunostintelor copiilor despre formele geometrice ;
consolidarea deprinderii de a lipi in spatiile date, elemente care se potrivesc ca forma, acestora.
dezvoltarea unor procese psihice de cunoastere :perceptii, reprezentari, gandirea cu operatiile ei,cultivarea atentiei.
OBIECTIVE URMARITE IN CADRUL DOMENIILOR EXPERIENTIALE:
O1 - sa recunoasca si sa denumeasca piesele geometrice invatate ( rotund, triunghi, patrat);
O2 - sa denumeasca atributele : forma marime, culoare ;
O3 - sa recunoasca forma pieselor numai prin pipait ;
O4 - sa formuleze intrebari si raspunsuri, utilizand limbajul matematic.
O5 - sa lucreze independent fisa matematica, colorand piesele cu colturi/ fara colturi.
O1 - sa asocieze piesele geometrice cu conturul acestora;
O2 - sa lipeasca piesele geometrice in spatiul corespunzator formei, tinand seama de culorile elementelor din lumea inconjuratoare;
O3 - sa pastreze ordinea si sa utilizeze cu grija materialele de lucru.
STRATEGII DIDACTICE:
D.S. - silueta unui om de zapada, primit in dar de la prietenii lor de la G.P.N. Vernesti si urmatoarele materiale: piesele trusei LOGI, fise de lucru pentru copii;
D.O.S. - planse pe care sunt conturate piese geometrice dispuse sub forma de braduti, oameni de zapada, case, soare, norisori, piese geometrice decupate din carton colorat, coli xerox colorate, lipici, sevetele, plansa model.
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUARE (instrumente si indicatori) |
Amenajarea spatiului si organizarea grupei |
Mobilierul este dispus in doua zone ale clasei, astfel incat toti copiii sa fie supravegheati de educatoare.O parte dintre materiale sunt asezate pe masute, altele urmand a fi descoperite in diferite momente ale activitatii. | ||
Captarea si orientarea atentiei |
*Se realizeaza prin anuntarea temei. Elementul surpriza il constituie silueta unui om de zapada. Acesta are in buzunare plicuri cu denumirea centrului si materialele necesare. |
conversatia |
observa surpriza |
Anuntarea temei si prezentarea obiectivelor |
*Copiii de la «Grupa bradutilor» trebuie sa descrie atributele pieselor geometrice; *Copiii de la « grupa fulgilor de nea » trebuie sa aleaga piesele geometrice care se potrivesc spatiilor date si sa le lipeasca. |
explicatia |
retin tema activitatii |
Reactualizarea cunostintelor invatate anterior |
- Ne vom aminti impreuna tot ce am invatat pana acum despre piesele geometrice. Se intuiesc materialele de lucru. |
explicatia; exercitiul |
Evaluare initiala frontala : denumesc formele geometrice si atributele acestora (marime, culoare) |
Dirijarea invatarii |
Dupa distribuirea materialelor la centre, educatoarea prezinta pe rand sarcinile de lucru, iar copiii din "Grupa fulgilor de nea" vor incepe sa lucreze. Desfasurarea jocului: Jocul, activitatea propriu- zisa, se desfasoara antrenand 8/ 10 copii. Explicarea si demonstrarea jocului :copilul atins de educatoare cu fulgul de nea va trebui sa descrie piesa primita si sa adreseze intrebarea: «Cine are o piesa la fel cu a mea ? » Copilul care are piesa asemanatoare se anunta si o descrie. Se deruleaza jocul de pro- ba, apoi se trece la desfasurarea propriu- zisa. Voi urmari ca toti copiii sa fie solicitati sa adreseze intrebari sau sa dea raspunsuri |
conversatia explicatia exercitiul |
Relationarea in cadrul grupului prin comunicare si actiune : compara doua piese si exprima in limbaj matematic cele observate Aprecieri verbale si aplauze |
Asigurarea conexiunii inverse |
Complicarea jocului se va realiza astfel:Voi trece prin spatele copii-lor si voi plasa in manutele tinute la spate o piesa geometrica a carei forma va trebui sa o recunoasca prin pipait. Copiii vor trece la rezolvarea fiselor de lucru : « Coloreaza numai piesele fara colturi ». |
conversatia problematiza-rea exercitiul | |
Evaluare |
Voi aprecia, impreuna cu copiii, lucrarile practice realizate de «Grupa fulgilor de nea» si le vom expune. Vom trece apoi la evaluarea fiselor rezolvate de copiii din «Grupa bradutilor» |
conversatia |
se autoevalueaza si isi evalueaza colegii |
Aprecieri privind participarea copiilor |
Apreciez comporta-mentul copiilor in timpul activitatii |
BIBLIOGRAFIE:
2008, MECT.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||