Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» de activitate natura - fructe de toamna


de activitate natura - fructe de toamna


PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 29 10.2004

GRADINITA: Nr.44 Craiova

GRUPA: Mijlocie

EDUCATOARE:

TEMA: "Natura"

SUBTEMA: "Fructe de toamna"

CATEGORIA ACTIVITATII: Etapa I: Jocuri si activitati la alegerea copiilor pe arii de stimulare

MIJLOACE DE REALIZARE:

ARIA STIINTA: Joc senzorial "Spune ce ai gustat?"

ARIA CONSTRUCTII: Constructii cu material marunt - "Fructe in contur"



ARIA ARTA: Desen in contur - "Coloram fructe"

ARIA JOC DE MASA: Din jumatate intreg

OBIECTIVE GENERALE:

Informative:

Sa exprime impresiile proprii despre fructele toamnei prin desen, constructii.

Sa denumeasca materialele si instrumentele folosite si modalitati de utilizare a acestora.

Formative:

Consolidarea de a reda liber teme plastice specifice desenului

Sa construiasca creativ folosind materialele puse la dispozitie

Utilizarea limbajului adecvat cu privire la activitatile desfasurate pe zone de interes;

Stimularea expresivitatii si creativitatii din activitatile artistico-plastice si constructii.

Educative:

Educarea sensibilitatii artistice al gustului pentru frumos, acuratete in executarea lucrarilor.

NIVELUL INITIAL: Copii poseda cunostinte despre anotimpul toamna si fructele toamnei; Sunt obisnuiti sa desfasoare activitati in zone de interes utilizand materiale puse la dispozitie.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Cognitive:

Sa recunoasca si sa denumeasca fructele de toamna

Sa identifice materialele si instrumentele de lucru, tehnici necesare realizarii temei.

Psiho-motorii:

Sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru;

Sa aleaga culori si nuante potrivite

Sa redea in lucrari elemente ale temei folosind tehnici de lucru invatate in mod cat mai original si creativ;

Sa construiasca fructe folosind materiale din natura (bobite de porumb)

Afective:

Sa manifeste admiratie fata de lucrarile colegilor;

Sa gaseasca frumosul exprimat in aceste lucrari

Sa doreasca sa valorifice lucrarile intr-o expozitie pentru infrumusetarea spatiului gradinitei.

STRATEGIA DIDACTICA: Mixta

METODE SI PROCEDEE:

Conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, exercitiul, jocul, Brainstorming, munca in echipa.

MIJLOACE DE INVATAMANT:

Coli de desen, boabe de porumb, fructe, imagini cu fructe.

FORME DE ORGANIZARE:

Frontal, Individual, pe grupuri

MODALITATI DE EVALUARE:

Continua: Prin observarea comportamentului, analiza raspunsurilor, a actiunilor;

Finala: Prin aprecierea orala a realizarii obiectelor, prin analiza propriei lucrari dar si a colegilor de catre copii si educatoare.

LOCUL DESFASURARII: Sala de grupa.

DURATA: 20 minute.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum si evaluare - Revista editata de C.C.D. Dolj 1999

Programa activitatilor instructive - educative in gradinita de copii 2000

Prof. Dr. Elena Joita - Didactica aplicata 1994

Revista invatamantului prescolar Nr. 1 - 2 - 1998

Revista invatamantului prescolar - Jocuri pe arii de stimulare Nr. 3- 4 - 1997

Pedagogia prescolara - Elisabeta Voiculescu 2001

DESFASURAREA JOCURILOR SI ACTIVITATILOR LIBERE

I)           JOCURI ALESE DE COPII

Sosirea copiilor

Salutul

Indrumarea copiilor de catre educatoare sa se joace acolo unde doresc

Copii pot: sa discute cu colegii, educatoarea, sa impartaseasca impresii de acasa sa cerceteze centrele de interes din sala de grupa.

II)        MOMENTUL DE IGIENA PERSONALA

III)     SERVIREA MICULUI DEJUN

IV)     DISCUTIA IN CERC

Se organizeaza intalnirea de la inceputul zilei care, avand un character informal, va fi scurta:

In ce anotimp suntem?

Ce fructe de toamna cunoastem?

Ne plac fructele?

La un semnal copii se strang in cerc, educatoarea le starneste curiozitatea pentru zonele de interes. Se fixeaza grupurile cu tact nominalizand copii:

As vrea sa se joace cu mine . .

Se precizeaza asteptarile de la ei in cursul zilei:

se joaca impreuna

vorbesc frumos

sunt politicosi

pastreaza ordine in clasa

respecta jocul, produsele colegilor.

Educatoarea ii sfatuieste:

Este bine si frumos san e jucam impreuna, sa fim prieteni.

Pe parcursul activitatii eu voi merge de la o arie la alta si voi comunica cu copii, ii voi ajuta sa realizeze sarcinile primate. Intervin acolo unde este nevoie.

V)        INCHEIEREA ACTIVITATII

Vom analiza ce am facut, copii care au nevoie de o atentie deosebita sunt stimulate, recompensati cu laude si afectivitate.

Ce ati invatat astazi sin u stiati?

Aceasta intrebare le stimuleaza gandirea, memoria, exprimarea ideilor, dorinta pentru nou.

Vom face ordine in sala de grupa.

Nr. crt

Etapele Activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Strategia didactica





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate