Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa pregatitoare
Categoria de activitate: Educatie pentru societate
Mijloc de realizare: Lectura dupa imagini
Tema: "Natura, prietena mea"
Obiective generale
Sistematizarea cunostintelor privind factori poluanti (gunoaie, mijloace de transport, industrie) si a unor masuri de protejare a naturii
Cunosterea comportamentului adecvat al omului in relatiile sale cu natura(sa nu rupa ramurile, sa nu calce pe spatiile verzi, sa nu rupa florile (cele ocrotite) sa nu umble cu surse de foc in natura, sa nu depoziteze gunoaie in spatiile verzi)
Obiective operationale:
Sa precizeze diferite aspecte ale poluarii sau degradarii naturii
Sa inteleaga anumite legaturi intre fapte, idei, actiuni de protejarea naturii
Sa exprime verbal mesajul imaginilor, argumentand legaturile ce se stabilesc intre om si natura
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee observatia, coversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea
Material didactic: o mocheta a orasului; doua tablouri, pomi, braduti, flori.
Durata
Secvente |
Continutul instructiv-educativ |
Ce fac copii |
Strategii didactice |
Captarea atentiei Anuntarea temei si a obiective lor Reactuali zarea cunostin- telor Prezenta- rea continutu- lui noii invatari Dirijarea invatarii Obtinerea performantei Evaluare |
Prezint macheta sub forma de surpriza Apoi ii indemn pe copii sa priveasca cu antentie si sa-mi spuna ce vad pe aceasta macheta Ce reprezinta? Noi astazi vom vorbi despre: "Natura, prietena mea" Voi trebuie sa stiti . . . Adresez intrebari referitoare la macheta: - Ce vedeti in jurul magazinelor, blocurilor, pe spatiile verzi? - Cine a aruncat hartiile si gunoaiele acolo? Unde trebuiau puse? Pe cladiri, pe case, pe plante ce vedeti? De unde provine fumul? Ca aerul sa fie curat ce ar trebui sa facem? De ce am cere oamenilor sa repare masinile? Cum spunem ca este aerul? Ca prieteni ai naturii ce ati putea face? Si pe macheta noastra sunt hartii si gunoaie aruncate la fel ca si in oras. Ce ar trebui sa facem? Invit un copil sa vina la macheta si sa adune hartiile si gunoaiele si sa le puna la cos. - Ca prieteni ai naturii ce ati mai putea face? Chem un copil sa planteze flori si alti doi sa planteze pomi. Retineti: "Bine faci, bine gasesti" Analiza primului tablou: Ce vedeti in aceasta imagine? Unde se afla fetita? Ce face? De ce credeti ca alearga? Pe cine cheama fetita? De ce? Cum credeti ca a luat foc padurea? De ce trebuie sa protejam padurea? La ce folosesc oamenii copacii din padure? - Hartia si cartile din ce sunt facute? Cine se adaposte in padure? Ce ne mai da padurea?(aer curat, miros de flori, cantec de pasarele) Ce putem face ca sa-i dam viata? Recit cu grupa versurile: "Toti copii veseli sapa Brazi sadesc, le toarna apa De pe-acuma ei invata Cum sa dea padurii viata." Retineti:" Acela este om, care a sadit macar odata in viata un pom" Analiza celui de-al doilea tablou Ce vedeti in aceasta imagine? Unde sunt acesti copii? Ce fac ei in padure? Ce flori culeg? Ce mai culeg? Cum se numesc aceste plante? Ce facem cu plantele medicinale? Ce plante medicinale mai cunoasteti? Le recit versurile: "Vezi, copii sa le adunati Si bine sa le uscati Toate ceaiurile consumate Sunt izvor de sanatate De la natura date." Noi trebuie sa protejam natura, deoarece ea e izvor de sanatate. Propun copiilor sa alcatuiasca o scurta povestire dupa cele doua tablouri prezentate si sa-mi spuna titlul acestei activitati. "Completeaza ce lipseste!" Citesc un text cu lacune, iar copii trebuie sa completeze cuvintele care lipsesc. Textul cu lacune Natura este (frumoasa). Noi trebuie sa o (protejam). De aceea, trebuie sa stim ca nu avem voie sa facem (foc) in padure, sa (distrugem) arborii sau puietul, sa lasam (deseuri, resturi menajere etc.) oriunde. Padurea ne da (lemn, racoare, etc) Ocrotind (padurea) , ne ocrotim pe noi insine, deoarece (aerul) curat din padure este prielnic sanatatii si chiar vietii noastre. Copile, nu contribui la ( distrugerea ) naturii, ci, la refacerea ei, prin mentinerea (curateniei) si ingrijirea ei, oriunde te-ai afla. Trebuie sa respecti (natura) , sa o ( ocrotesti), sa ai grija de: (apa), (aer) , (sol), plante si animale. Copiii pot fi (prietenii naturii), daca contribuie la (protejarea) mediului inconjurator In incheiere fac aprecieri cu privire la comportamentul copiilor si in timpul activitatii. |
Privesc Raspund Asculta Raspund Raspund Aduna hartiile si gunoaiele si le pune la cos Planteaza pomi si flori. Retin proverbul Privesc Raspund Recita Retin Privesc si raspund Asculta Alcatuiec o scurta povestire si dau titlul Completeaza cuvintele lipsa |
Observatia Conver satia Observa Tia' Conver satia Observatia, Conversatia Explicatia, Problemati zarea |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||