Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
,,
Ardud
OGLINDA ZILEI
GRUPA: mijlocie
TEMA: CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
TEMA SATAMANII: ,,BARZA, BARZA CE-AI IN CIOC?"
TEMA ZILEI: ,,E ZIUA PASARILOR"
JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE
SECTOR STIINTA: ,,Alegem seminte pentru pasari"
SECTOR JOC DE MASA: ,,Formeaza intregul"- puzzle
SECTOR ARTA: ,,Pasari"- lipire
DOMENII EXPERIENTIALE
DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE
,,EU SPUN UNA TU SPUI MULTE" -joc didactic
DOMENIU ESTETIC CREATIV
,,SA PREGATIM CRANGUL PENTRU PASARI
JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE:
,,CANTEC JOC SI VOIE BUNA" - sceneta
SCOPUL ZILEI:
● Trezirea sentimentelor de dragoste pentru pasari, precum si ocrotirea lor;
● Formare deprinderii de exprimare corecta in propozitiis
● Dezvoltarea atentiei si rapiditatii in gandire ;
● Dezvoltarea simtului estetic, stimularea expresivitatii si imaginatiei creatoare prin
activitatile artistico-plastice.
OBIECTIVITATEA OPERATIONALE:
SECTOR STIINTA:
● Sa recunoasca semintele din castroane;
● Sa sorteze semintele in functie de felul lor ;
● Sa aseze semintele in diferite boluri.
SECTOR JOC DE MASA :
● Sa selecteze cu atentie piesele de puzzle ;
● Sa identifice anumite amanunte ca sa-i ofere suportul in asablarea intregului;
● Sa obtina o imagine identica plansei suport.
SECTOR ARTA :
● Sa complecteze cu pene sau cu vata penajul pasarilor;
● Sa lipeasca penele sau vata pe suprafata data obtinand imaginea unei pasari;
● Sa-si exprime parerea despre lucrarea proprie si / sau fata de lucrarea celorlalti.
STRATEGIA DIDACTICA :
METODE SI PROCEDEE :
- Conversatia, demonstratia explicatei, exercitiului, jocul.
MATERIAL DIDACTIC :
SECTOR STIINTA : seminte de poru,b, floarea soarelui, grau, fasole boluri.
SECTORUL JOC DE MASA : piese puzzle.
SECTORUL ARTA : pene, vata, pasta de lipit, fisa de lucru.
MOTIVATIA ZILEI :
Scrisoare primita din partea Zanei Primaveri care cere ajutorul copiilor pentru a amenaja crangul in cinstea zilei pasarilor.
FINALITATEA ZILEI :
Lucrarile copiilor sunt expuse in crangul amenajat pentru pasarilor, pentru a sarbatorii ziua lor.
INTALNIREA DE DIMINEATA :
INTALNIREA DE DIMINEATA :
SALUTUL : ,, Buna dimineata randunica
STIREA ZILEI : Azi miercuri, 1 aprilie 2009
Este a 3-a zi din saptamana
Cum este vremea afara ? (se pune semnul potroivit in calendarul naturii)
Despre ce am vorbit noi in aceasta saptamana.
Este ziua pasarilor.
Azi ne impartasescsi
SCENARIUL ZILEI
Ziua va debuta cu ,,Inttlnirea de dimineata". Copii vor fi asezatii in cerc cu educatoarea pentru a-si asculta colegii. Copii vor avea in mana o randunica.
Copii vor saluta cu salutul ,,Buna dimineata randunico!"
Dupa ce ne vom saluta se vor adresa intrebari despre vreme, se completeaza calendarul naturii, se prezinta stirea zilei.
Se asculta un cantec de primavara trimis de Zana Primaverii, iar apoi copii la randul lor vor interpreta cantecul ,,Iarna sa te duci cu bine"
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr.crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluarea |
Organizarea activitatii |
Asigur conditiile optime pentru inceperea activitatii. | |||
Captarea atentiei |
Se realizeaza sub forma unei surprize prin prezentarea unei scrisori primita din partea Zanei Primaverii care cere ajutorul copiilor pentru amenajarea crangului. |
Conversatia | ||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Dupa citirea scrisorilor prezint sectoarele. Copii impreuna cu educatoarea trec pe la fiecare sector pentru a-si alege fiecare copil tema dorita. Pentru fiecare sector port discutii cu copii la ceea ce se va realiza in fiecare loc, modul de folosire al materialelor, enuntand totodata si obiectivele. La sectorul stiinta copii vor alege seminte pentru pasari pe care le vor aseza in castroane, iar dupa ce au ales semintele vor fi asezate in spatiul special amenajat. La sectorul joc de masa copii vor realiza o imagine identica cu plansa suport folosind piese de puzzle. La sectorul arta copii vor lipi pene sau vata, dupa preferinte, pe fisele de lucru prezentate pasari. |
- obsevatia -conversatia - explicatia; |
frontala |
|
Desfasurarea jocului |
Copiii isi aleg sectorul dorit, se familiarizeaza cu materialele puse la dispozitie, incep sa lucreze discutand in timpul acesta su cu colegii pentru a-si atribui fiecare rolul sau in joc. Pe tot parcursul activitatii voi trece pe la fiecare centru, dau indicatii, ajut, asigur conditiile optime, urmaresc modul cum relationeaza, cum comunica si interactioneaza, cum comunica si interactioneaza cu partenerii. |
-instructajul verbal; - conversatia; -jocul; |
- pe echipe; - in grup; - individual; |
|
Incheierea activitatii |
Fac aprecieri stimulative, referindu-ma la fiecare grup in parte. |
Conversatia |
Aprecieri pozitive - expozitia |
DOMENIUL EXPERIENTIAL: DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE
TEMA: CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA
TEMA SAPTAMANII: ,,BARZA, BARZA CE-AI IN CIOC?"
TEMA ZILEI: ,,E ZIUA PASARILOR"
SCOPUL ACTIVITATII:
Trezirea sentimentelor de dragoste pentru pasari, precum si ocrotirea lor
Insusirea unor structuri gramaticale ale limbii romane
Integrarea cuvintelor in propozitii simple si dezvoltate.
OBIECTIVELE OPERATIONALE:
O1- sa foloseasca corect formele de singular si plural ale substantivelor pe baza jetoanelor
O2- sa formuleze propozitii simple si dezvoltate cu ajutorul jetoanelor
O3- sa recunoasca imaginea si sa ne indice corect daca reprezinta un obiect sa mai multe obiecte
O4- sa raspunda corect la ghicitorilor prezentate.
SARCINA DIDACTICA: - alegerea corecta a jetoanelor cu una sau mai multe imaginii exprimarea corecta a singularului si pluralului construind propozitii.
REGULILE DE JOC:
Copii actioneaza cu materialul, rezolva sarcina data numai la comanda educatoarei.
Aplauda raspunsurile corecte.
Ei vor recunoaste imaginea, formeaza pluralul substantivului.
Copii formuleaza propozitii c ajutorul jetoanelor.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, problematizarea, jocul.
MATERIALE DIDACTICE: cosuri cu jetoane, jetoane pe care sun reprezentate imagini cu un obiect sau cu mai multe obiecte.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
,,Curriculum invatamantului prescolar 2008"
"Cunoasterea mediului inconjurator si dezvoltarea vorbirii"
DURATA: 20-25 min
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr.crt |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluarea |
Organizarea activitatii |
Asigurarea conditiilor pentru buna desfasurare a activitatii: aerisirea salii de grupe; pregatirea materialului didactic | |||
Captarea atentiei |
Copii, eu stiu ca voua va plac povestile, poeziile, cantecele. Toate acestea sunt alcatuite din cuvinte. Cuvintele se aduna si formeaza limbajul cu care noi ne intelegem. Astazi noi ne vom juca cu ele. Se face intuirea materialului de pe mese. - Ce aveti in fata voastra? (cosuri cu jetoane) |
Conversatia |
Frontala |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor Desfasurarea jocului |
Astazi ne vom juca un joc care se numeste ,,Eu spun una, tu spui multe" pentru ca voi sa stiti sa vorbiti corect romaneste. Explic cum se desfasoara jocul precizand regulilor jocului. Explicarea jocului In desfasurarea jocului voi desfasura mai multe procedee. Voi scoate un jeton si voi preciza prima regula a jocului. Voi cere copiilor sa recunoasca imaginea de pe jeton, apoi un alt copil sa caute in cosuletul cu jetoane care are desenate mai multe imagini ale aceluiasi obiect si sa-l ridice-barza-berze. Se va proceda a fel si cu alte jetoane pornind de la singular si plural. Jocul proba Se executa jocul proba urmarindu-se insusirea corecta a regulilor. Daca este cazul vin cu explicatii suplimentare. Executarea jocului Jocul se va desfasura pana la epuizarea jetoanelor. Voi fi atenta la exprimarea corecta a copiilor. Se va proceda la fel si cu alte jetoane pornind de la singular la plural |
Conversatia Explicatia Demonstratia |
Frontala Individuala Frontala |
|
Obtinerea performantei |
Complicarea jocului Pe un panou este reprezentata o roata cu imagini sugerand singularul substantivelor. Se manuieste roata si se spune o ghicitoare cautand imaginea respectiva. "Copii, roata aceasta este fermecata. Ea reprezinta raspunsul la ghicitorile pe care le voi prezenta". ,, Roata , roata fermecata Arata raspunsu-ndata" Un copil va veni la roata, cauta imaginea si raspunde la ce cere ghicitoarea respectiva, urmand sa precizeze forma atat la singular cat si la plural " Zboara-n sus/Zboara-n jos/Neagra este de la coada pana la cioc./Ghici cine este? (randunica) "Sa-mi ghiciti o ghicitoare/Inalta cu lungi /picioroance/Pene negre pe aripioare/Peste broaste e mai mare."(barza) "Zboara randunica iarDand mereu din . "(aripa) "Randunica iute-i focFluiera cant din . "(cioc) "Toata ziua cantaOac,oac,oac,Mult imi place iar in lac."(broasca) "Sta barza in lac usor, Uneori pe un . ."(picior) |
Exercitiul Problemati zarea |
Frontal Individual |
Asigurarea retentiei si a transferului |
Le cer copiilor sa formeze propozitii cu cuvintele reprezentate pe panou. Dupa ce cativa copii formuleaza propozitiile, fiecare copil va primi cate un medalion pe care sunt reprezentate o barza, sau mai multe berze. Le cer copiilor sa fie atenti la medalionul primit si la semnalul meu sa se grupeze in functie de medalioane. Vor forma astfel echipa medalioanelor cu o singura barza si echipa medalioanelor cu mai multe berze. Precizez jocul desfasurat cu copii. - Ce joc am desfasurat noi astazi? (Eu spun una , tu spui multe) |
exercitiul |
Individual |
|
Incheierea activitatii |
Voi face aprecieri individuale si globale. Voi organiza iesirea ordonata a copiilor din sala de grupa. |
DOMENIUL EXPERIENTIAL: DOMENIUL ESTETIC CREATIV
TEMA: CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA
TEMA SAPTAMANII: ,,BARZA, BARZA CE-AI IN CIOC?"
TEMA ZILEI: ,,E ZIUA PASARILOR"
TEMA ACTIVITATII: ,,SA PREGATIM CRANGUL PENTRU PASARI!"
SCOPUL ACTIVITATII:
Dezvoltarea simtului estetic, stimularea expresivitatii si imaginatiei creatoare prin activitatile artistico-plastice.
OBIECTIVELE OPERATIONALE:
O1- sa obtina efecte plastice prin forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii;
O2- sa aplice in situatii noi, tehnici de lucru invatate;
O3- sa creeze forme si modele noi prin imbinarea elementelor de limbaj plastic, linia, punctul;
METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul ,, munca independenta"
MATERIALE DIDACTICE: tempera, paletele de culori, pensula, pietre, panza, cuiburi, ghips, bucati de burete, casetofon, CD.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Avram, I; Sarmasan, E; Kovacs, I; Nagy, Z(200),,Cartea educatoarei" ghid practic aplicativ, Tg.Mures
,,Curriculum invatamantului prescolar 2008"
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
I. Organizarea activitatii |
Intreaga activitate a zilei se desfasoara sub pretextul pregatirii crangului cu ocazia zilei pasarilor. | ||
II. Captarea Atentiei |
Sub pretextul nevoi de a decora locul unde vin pasarile de ziua lor si de a o ajuta pe Zana Primavara, copiilor prezint sarcinile specifice fiecarui centru explicandu-le ce au de lucru. |
Conversatia Explicatia |
Frontala |
III. Reactualizarea cunostintelor |
Se intuiesc materialele, tehnicile si modulul de lucru specific fiecarui microgrup. Se vor oferi informatii si precizari suplimentare referitoare la fiecare tehnica. |
Conversatia Explicatia |
Frontala |
IV. Dirijarea Invatarii |
Se prezinta fiecare centru de lucru. La primul centru se va picta pe piatra, la al doilea se va picta pe lut, la al treilea centru se va picta pe panza. |
Conversatia |
Cantec joc si voie buna
PREZENTATOR Flaviu
ASTAZI ESTE SARBATOARE/ DRAGI COPII, DRAGI INVITATI SI VREM FIECARE FLOARE S-O VEDETI, S-O ADMIRATI.
CHIAR IN FATA DUMNEAVOASTRA/ ANOTIMPURI VIN PE RIND
SI-A NATURII
ZANA-ALBASTRA/
PREZENTATOR Flaviu
INTR-UN GEST DE INCHINARE/ LA A LUMII FRUMUSETE,
GRADINITA DA SERBARE/SI LA FLORI LE DA BINETE.
(INTRA IN SCENA ZANA NATURII, CARE SE VA COSTUMA ASTFEL INCAT SA POARTE SIMBOLURI ALE FIECARUI ANOTIMOP)
ZANA NATURII Emilia:
DOMNULUI II MULTUMESC/ CA SUNT A NATURII ZINA
SI MI-E DRAG S-O OCROTESC/SI S-O-NVALUI IN LUMINA.
VARA CALDA SI BOGATA/TOAMNA CEA DE ROADA PLINA.
IARNA ALBA, DELICATA/LUNA, SOARELE SI VANTUL,
CE-MI FAC VIATA MINUNATA/ MINUNAT LOC E PAMANTUL!
(INTRA IN JOC IARNA
SI TREI OAMENI DE ZAPADA CARE
PREZENTATOR Flaviu
CE-I ATATA GALAGIE?/CINE SUNT ACESTI PITICI?
OARE MI SE PARE MIE?/A VENIT IARNA AICI?
ESTE IARNA, NINGE IAR!/
SA ALUNEC, SA FAC TUMBE/ IARNA SA NU PLECI NICIUNDE!
FRACUL MEU
SI DANSEZ CU FRATII MEI PE ZAPADA SI POLEI.
IARNA Cristian:
EU N-AM FLORI DECAT PE GEAMURI/ SI DOAR CHICIURA PE RAMURI.
INSA FULGII ARGINTII,/ SUNT CA NISTE FLORI ZGLOBII.
VI LE DARUIESC CU DRAG/SI IN PLUS DE SARBATORI,
VI-L ADUC PE MOS IN PRAG/ SI COLINDE LI URARI.
CRIVATUL Darius:
VAJJJ . .V-AM PRINS NEPREGATITI PENTRU CRIVAT, PENTRU IARNA
TI-ACUM STATI INZAPEZITI/SUB IMACULATA HAINA.
PANA'LA PRIMAVARA, EU/ SI CU GERUL, VARUL MEU,
VA VOM SUERA PRIN CASE./ PUNETI-VA HAINE GROASE!
GATA, CE-I CU ATATA JOC?/ FACETI PRIMAVERII LOC.
PE VAPOR URCATI LA BORD/SI PLECATI LA POLUL NORD.
LA REVEDERE, DRAGI COPII,/ ESTE TIMPUL SA PLECAM
LA POL NE-ASTEAPTA BUCURII CU PRIMAVARA VA LASAM!
ALAIUL IERNII IESE DIN SCENA INTERPRETAND UN CANTEC DE IARNA Vine, vine primavara.
INTRA PRIMAVARA CU ALAIUL EI, PRIMAVARA ARUNCA VERDEATA PE JOS.
ZANA PRIMAVARA
EU SUNT
ZANA PRIMAVARA/SI-A, SOSIT IN TOATA
ADUC ZILELE SENINE/ SI DE BUCURIE PLINE.
DUPA CUM VEDETI SI VOI/ AM CU MINE VESTITORI
SA-L LASAM SA SE PREZINTE CU POVESTI SA NE INCANTE.
SOARELE Iozsika:
NU
ACUM IMI ESTE USOR/ SA TRIMIT RAZE IN ZBOR
PESTE CRANGURI, POMI SI CASE/ SA ADUC VALURI DE MATASE.
PRIMAVARA A SOSIT/ SI LA NOI A POPOSIT.
ZANA PRIMAVARA:
SI SE PREZINTE FLORILE
DANSUL FLORILOR
GHIOCEL 1 CLAUDIA:
MITITEL SI PREA PLAPAND/ AM SCOS CAPUL DIN ZAPEZI
PRINTRE LACRIMI INGANAND:/ PLEACA, IARNA, NU MA VEZI?
DIN A GHETII INCLESTARE/ AM SCAPAT ATAT DE GREU,
CA ABIA MAI AM SUFLARE./ ASTA E DESTINUL MEU .
VIOREAUA DAIANA:
FRATII MEI, CEI MITITEI,/GHIOCEI CU CLOPOTEI
VOIOSI STRIGA-N GURA MARE:- HAIDE-TI FETELOR LA SOARE!
LALEAUA Bianca:
INALTUTA, MLADIOASA/ PE TRUPSOR MI-AM POTRIVIT
O ROCHITA VAPOROASA/ SI-UN CORSAJ STRANS,, AURIT.
CE NERVURI SI CE CULORI/ PE TAFTAUA SIDEFATA!
MAI APRINSE, MAI DISCRETE,/ NE CLATIM CU ROUA-N ZORI,
IN GRADINA STA, BUCHETE SALUTANDU PE TRECATORI.
FLUTURELE Giulia:
E UN DAR DE LA NATURA SI ESTE CULOARE PURA,
STROPITA PESTE ARIPIOARE CARE STRALUCESTE-N SOARE.
CAT E ZIUA DE MARE ALERGAM DIN FLOARE-N FLORE
SPRE SEARA CAND OBOSIM PE NARCISE NE ODIHNIM.
NARCISA Gena:
PARFUMUL MEU INSA ATRAGE SI ALTE VIETATI GINGASE.
CHIAR IERI SUB FRUNZA MEA AU STAT, VREO PATRU GREIERI SI-AU CANTAT.
LACRAMIOARA Carmina:
STATI PUTIN, NU MAI TIPATI/ EU SUNT LACRAMIOARA CARA,
VA ARE PE VOI CA FRATI/ SI ADUC IN CRANG CULOARE.
FLORICELE
MII DE CUPE AROMATE, PORT CU MINE TOT MEREU.
BRANDUSA Cristina:
TOT IN CRANG TRAIESC SI EU AM ALATURI SURIOARE
FRUMOASELE LACRAMIOARE/ SI CU MANDRI GHIOCEI.
M-ATI GHICIT ACUM OARE? SUNT BRANDUSA FRATIOARE.
RANDUNICA Flaviu:
CINE PRIMAVARA VINE DE PE MELEAGURI STRAINE
ARE COADA FURCULITA SI-SI CLADESTE ODAITA
RANDUNICA-I CEA VESTITA FIE DE NOI BINE PRIMITA.
BARZA Darius:
SUNT O BARZA CU CIOCUL LUNG, PRIMAVARA VIN IN CRANG
VESTESC IN
TOATA
PREZENTATORUL Flaviu:
POVESTI FRUMOASE AM ASCULTAT
SI IMPREUNA NE-AM DISTRAT.
ACUM LA FINAL DE PREZENARE,/SA FACEM O HORA MARE/SA
CAT DE VESELI SUNTEM NOI
HORA PASARELELOR.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||