Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE ACTIVITATE
Categoria de activitate: Activitati Liber Alese (ALA) II
Tema activitatii: Samba florilor
Mijloc de realizare: Dans tematic si parada modei
Scopul activitatii: Dezvoltarea deprinderilor de a canta si dansa, respectand ritmul muzicii si miscarile de dans, prin coordonare de grup; executarea mersului cu pas incrucisat in ritmul muzicii.
Obiective operationale:
Sa interpreteze cantecul, in timp ce executa miscarile de dans;
Sa realizeze miscarile de dans in acelasi timp cu restul grupului;
Sa execute corect mersul cu pasi incrucisati, respectand ritmul melodiei;
Sa manifeste placere si interes pentru participarea la activitate.
Metode si procedee: explicatia, exercitiul, demonstratia, dansul.
Material didactic: cd-player, suport audio.
Etapele activitatii |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric Anuntarea temei si obiectivelor Desfasurarea activitatii Incheierea activitatii |
Se organizeaza sala de grupa pentru desasurarea optima a activitatii. Se cere educabililor sa dea exemple de cantece despre flori pe care le cunosc. Se explica ce vor face si cum se va desfasura activitatea. Se demonstreaza miscarile pe care prescolarii le vor realiza, in timp ce vor interpreta cantecul Samba florilor pe care il vor dedica Zanei Primavara, care va purta pelerina decorata la ALA. Grupul de prescolari va canta si va dansa pe melodia aleasa de cate ori doresc. Prescolarii se asaza in semicerc pe scaunele si executa mersul cu pas incrucisat (de manechin), prezentandu-si hainele pe care le poarta. Modul in care vor defila se va prezenta de catre educatoare. Se fac aprecieri frontale, individuale si la nivelul grupului. |
Explicatia Conversatia Demonstratia Dans tematic Demonstratia Explicatia Exercitiul fizic Conversatia |
Evaluez capacitatea de concentrare a atentiei Evaluarea deprinderii de a canta si dansa dupa melodie Evaluarea coordonarii miscarilor grupului Evaluez capacitatea de a face reprezentatie in fata colegilor de grupa Evaluarea verbala a fiecarui participant |
Este si mai eficienta aceasta forma de organizare a activitatilor atunci cand propunem tematica impreuna cu copii, ei stiu la ce sa se astepte, nu este acel extemporal greu de trecut, cand stai cu teama daca isi mai amintesti ceea ce ai invatat anterior, o mare parte de energie consumandu-se inutil in aceasta prima parte, totul este o joaca, insa ne jucam constient si eficient, rezultatele fiind din cele mai bune.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||