Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA
GRADINITA TURCOAIA
Nivel I
EDUCATOARE:
ACTIVITATE INTEGRATA: DS; DOS
CATEGORIA DE ACTIVITATE
Activitate matematica Alege fructe si legume, dupa marime si culoare"
Domeniul "Om si societate" "Palaria Zanei Toamna"
MIJLOC DE REALIZARE
Activitate pe baza de exercitii
Activitate practica
TEMA: CAND/CUM SI DE CE SE ANTAMPLA?
SUBTEMA: ,,ZÂNA TOAMNA''
TIPUL DE ACTIVITATE
Consolidare si verificare,
Consolidare de priceperi si deprinderi
SCOPUL ACTIVITATII: Formarea deprinderii de a forma grupe de obiecte dupa marime si culoare,
Consolidarea deprinderii de a realiza o lucrare practica inspirata de natura.
OBIECTIVE OPERATIONALE
- sa realizeze clasificari de obiecte dupa criteriul culorii si marimii;
- sa stabileasca relatii intre obiecte si grupa de obiecte;
sa selecteze obiecte identice,
sa denumeasca grupele formate folosind un limbaj matematic adecvat
- sa stabileasca apartenenta unui obiect la o grupa;
-sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior:lipire, rasucire, , taiere, indoire, asamblare
- sa combine materialul didactic distribuit pe masute potrivit temei
- sa respecte indicattile educatoarei privind ordinea fazelor realizarii lucrarii colective;
- sa coopereze cu ceilalti copii pentru a finaliza lucrarea colectiva
- sa manuiasca corect materialele;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, manuirea materialului, surpriza, aplauze, problematizarea, jocul, stimulente, observatia, demonstratia, munca individuala si in grup;
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: un ursulet de jucarie, cosulete, fructe si legume,jetoane cu fructe si legume , roata culorilor, calculator,palarie, hartie glasata si creponata, lipici foarfeca, frunze uscate,
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
- ,,Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii"
-Elemente de pedagogie prescolara aplicata-Carmen Popa
-Activitatile matematice in gradinita-Magdalena Dumitrana
DURATA: 35-40 minute.
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instru- mente si indicatori) |
Amenajarea spatiului si organizarea |
- pregatesc materialele necesare; - asez scaunelele in forma de semicerc; - aerisesc sala de grupa; | ||
Captarea si orientarea atentiei |
În sala la noi a venit ursuletul Martinel care este foarte suparat deoarece el a primit in dar de la Zana Toamna un cosulet plin cu bunatati ca sa aiba provizii pentru la iarna.Cum ursuletul nostru este foarte ordonat el vrea sa le aseze in camara sortate dupa marime si culoare . ,,Eu sunt ursul Martinel Si sunt suparat nitel Legumele si fructele s-au incurcat Culorile s-au amestecat Si va rog daca puteti Pe culori si marimi sa le puneti" -Vreti sa il ajutam pe Martinel? -Ce a primit Martinel in cos? |
- expunerea - conversatia |
Ursulet de jucarie Cos cu fructe si legume |
Anuntarea anuntarea temei si prezentarea obiectivelor |
Dragi copii, Martinel a ajuns la noi intr-un moment bun deoarece noi cunoastem foarte bine legumele si fructele si o sa il ajutam sa le sorteze dupa marime si culoare , iar apoi o sa il ajutam pe ursulet sa orneze frumos o palarioara pe care el vrea sa o daruiasca Zanei Toamna ca multumire pentru cosul primit. |
- expunerea | |
Reactuali-zarea cunostintelor anterior anvatate |
Se va face prinintermediul jocului Rota culorilor: Învartim roata si acul o sa se opreasca la o anumita culoare , iar noi va trebui sa spunem un fruct, o leguma sau un obiect care are culoarea respectiva. ,,Unde s-a oprit roata?" . . . . . . verde ,,Spune un fruct care are culoarea verde" . . . . . . marul. Martinel nu a venit singur. A adus cu el pe fratiorul lui, Martinica. Sunt la fel cei doi ursuleti?Unul e mai mic, unul mai mare |
- conversatia - conversatia - problemati-zarea |
- intrebari |
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
-Ce a primit Martinel in cos? Observati ca in fata masutei mele am 6 cosulete, fiecare cosulet are prinsa pe el o funda colorata . -Ce culoare au fundele? (rosu, verde, portocaliu) -Funditele rosii sunt la fel? (Una este mai mare iar una este mai mica) Copii, pe rand ,cel chemat de mine va veni, va lua un fruct sau o leguma din cosulet si-o va aseza in cosuletul care are fundita de aceiasi culoare . Sunteti foarte atenti deoarece nu toate fructele sau legumele au aceiasi marime . Cele care sunt mari le asezam in cosuletul cu funda mare iar cele care sunt mici in cosuletul cu funda mica. -Ce ai luat din cosulet?( un mar mare de culoare rosie) -Unde o sa il asezi?(in cosul cu fundita mare si rosie) O sa vina pe rand copiii pana cand o sa fie sortate toate fructele si legumele din cos. |
- explicatia - demon-stratia - conversatia |
Aprecieri verbale |
Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii |
-Fratiorul lui Martinel, Martinica, este un nazdravan si vrea sa va pacaleasca.Vreti sa va jucati cu el? Închideti ochii si Martinica o sa schimbe intre ele fructele si legumele din cosulete.Voi va trebui sa fiti foarte atenti, sa observati ce s-a schimbat si sa spuneti ce a facut Martinica. -Ce a facu Martinica?(a pus un mar mare si rosu in cosuletul cu funda mare si verde) -Se vede ca Martinica nu cunoaste deloc culorile si a vrut sa va incurce si pe voi. Ne asezam la masute si o sa il ajutam sa invete si el culorile si sa diferentieze marimile. -Ce ati primit pe masute?( jetoane - jetoane: cu mere si morcovi de diferite culori si marimi si doua coli colorate ,una verde si una albastra) -formam grupa fructelor -formam grupa legumelor -asezam pe coala verde merele mari -asezam pe coala albastra morcovii mici. Care grupa are mai multe elemente? Ce a ramas pe masa?(grupa merelor mici,grupa morcovilor mari) De pe masute fiecare copil este indemnat sa isi aleaga un fruct sau o leguma si apoi sa se grupeze in functie de ce si-au ales (toate fructele impreuna, dupa marime, dupa culoare) |
- conversatia -exercitiul |
aplauze |
Asigurarea retentiei si a trensferului |
Lui Martinica ii place tare mult sa se joace la calculator. Eu m-am gandit sa ii aratam cateva jocuri deosebit de educative si interesante,care o sa il ajute si pe el sa cunoasca mai bine culorile si marimile. |
- jocul | |
. Intuirea materialului didactic Explicarea si demonstrarea modului de lucru Incalzirea muschilor mici ai mainilor Executarea temei de catre copii Incheierea activitatii |
Ursuletul le va multumi copiilor pentru tot ce l-au invatat Voi face aprecieri asupra modului de desfasurare al activitatii iar copiii care au fost mai acivi vor fi recompensati. Ca sa se revanseze fata de Zana Toamna pentru cosul bogat pe care l-au primit, ursuletii vor sa ii faca cadou o palarie frumoasa cu care Zana Toamna sa mearga la carnaval, dar nu sunt multumiti de felul in care arata palaria.Este foarte simpla , nu are nimic aplicat pe ea care sa reprezinte toamna. -Ce stiti voi despre toamna?(frunzele ingalbenesc, se culeg fructele, legumele, infloresc crizantemele, tufanelele, ) Vreti sa ii ajutam pe cei doi ursuleti sa impodobeasca palaria Toamnei? Ce s-ar putea aplica pe palarie sa reprezinte toamna?( frunze uscate, crizanteme, fructe legume,) Fiecare echipa ocupa masa la care doreste sa lucreze. Cer fiecarui grup de copii sa identifice si sa denumeasca materialele distribuite pe masuta lor. "Ce-ati gasit voi pe masuta?" I atelier: panglica de frunze uscate, Al II-lea atelier: crizanteme Al III-lea atelier: fructe Al IV-lea atelierlegume Rand pe rand, voi trece pe la fiecare colectiv si voi analiza sumar, impreuna cu copiii, modelul si materialele din care este alcatuit. Voi explica tehnica de lucru, iar copiii retin ordinea efectuarii operatiilor. I atelier: Pentru a realiza panglica cu frunze uscate veti veti lipi pe o panglica frunzele uscate Al II-lea atelier: Pentru a realiza Crizantemele vom plia o coala de hartie creponata si apoi vom taia petalele, vom lega petalele la un capat cu ata verde si apoi vom aplica florile pe palarie. Al III-lea atelier: Pentru a realiza fructele veti rupe bucatele mici de hartie glasata pe care le vom lipi pe fructul decupat Al IV-lea atelier: Pentru a realiza legumele vom rupe bucatele mici de hartie glasata pe care le vom lipi pe legumele decupate anterior. "Vom face cateva exercitii pentru a putea lucra mai bine." "Toamna ploua usor. Sa auzim! Cu varf de degete masuta lovim. Ploua mai tare. Ploaia tot vine, lovim cu degetele bine. Tuna departe, tuna` acum. Batem cu pumnii: bum, bum. Vreme frumoasa s-a facut. Un curcubeu a aparut. Noi cu bratele usor rotim si norii ii gonim." Se va lucra pe ateliere si pe fondul muzical Le voi reactualiza copiilor cerinte privind corectitudinea si acuratetea lucrarilor, cooperarea intre copii, utilizarea materialelor. Ii voi indruma pe copii in timpul executarii temei si voi trece pe la fiecare colectiv, stimulandu-le copiilor increderea in fortele proprii si incurajandu-i. Reiau explicatiile daca nu au fost intelese si ii voi ajuta pe copiii care intampina dificultati, dar si acolo unde este nevoie de ajutorul meu. Anunt incetarea lucrului. Vom asambla macheta. Ii voi ajuta pe copii sa aseze elementele realizate de ei pe palarie. Evaluez lucrarile pe colectiv, urmarind aprecierea critica si autocritica privind acuratetea, corectitudinea lucrarilor, respectarea ordinii operatiilor. Realizez evaluarea lucrarii colective. Evidentiez efortul colectiv pentru realizarea machetei si cer copiilor sa-si exprime opinii personale fata de lucrare. Fac aprecieri generale si individuale asupra modului de participare a copiilor si de desfasurare a activitatiii. Fixez tema activitatii: "Ce am realizat astazi?" Acord copiilor stimulente si, apoi, ei vor interpreta un cantec de toamna. Ursuletul este multumita de palaria realizata de ei, si la plecare le multumeste pentru munca depusa in realizarea ei. |
Conversatia Problematizarea Observatia Explicatia Demonstratia Exercitiul Exercitiul Munca in grup Conversatia conversatia |
Aprecieri verbale Stimulente Palarie Hartie glasata, hartie creponata, lipici foarfeca Frunze uscate Aprecieri verbale |
PALARIA ZANEI TOAMNA , realizata de copii
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||