Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITATE INTEGRATA
PROPUNATOR:
UNITATEA DE INVATAMANT: G.P.P. NR.1, TG-JIU
NIVELUL: nivel I
TEMA ANUALA DE INVATARE: "Cand, cum si de ce se intampla?"
TEMA PROIECTULUI: "TOAMNA"
TEMA ACTIVITATII INTEGRATE: "Toamna, toamna harnica"
MODELUL INTEGRARII:
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:
ADP : Intalnirea de dimineata:
Salutul
"Cum m-am imbracat astazi? De ce?"- discutii libere intre copii
"Cum e vremea azi?" - lucrul la calendarul naturii.
ADE:
DLC - "Tabloul toamnei"- lectura dupa imagini,
DEC Pic, pic, pic " cantec
DOS - "Cosul toamnei" lipire
ALA :
ARTA: - "Tablou de toamna"- desen
CONSTRUCTII - "gradina de legume"
SCOPUL ACTIVITATII:
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator; imbogatirea cunostintelor despre anotimpul toamna.
Sistematizarea cunostintelor copiilor cu privire la strategia elaborarii de intrebari de tipul: "Ce?", "Cine?", "Unde?", "Cand?', "De ce?", pe baza continutului unor imagini, prin folosirea metodei interactive "explozia stelara";
Dezvoltarea capacitatii de a asimila modele comportamentale prin utilizarea de noi forme si scheme de interactiune interpersonala;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa identifice elementele surpriza din mediul special amenajat utilizandu-le in rezolvarea unor sarcini;
sa completeze compozitia plastica cu elemente specific, folosindu-se doar de culoarea primita;
sa redea plastic cat mai multe elemente specifice toamnei;
sa selecteze materialele de constructie necesare;
sa imbine armonios formele intr-o constructie in relief;
sa manifeste spirit de colaborare in realizarea originala a constructiei.
sa manuiasca materialul in mod organizat;
sa se organizeze in grupuri colaborand intre ei;
sa manifeste spirit de echipa;
sa participe activ la activitatile de grup;
sa analizeze lucrarile prin argumentare, tinand seama de criteriile de apreciere
ADE:
DLC:
sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului unei imagini, folosind pronumele interogative:"Ce?","Cine?","Cand?","Unde?","De ce?";
sa formuleze intrebari corecte din punct de vedere gramatical adresandu-le celorlalte grupuri de copii;
sa valorifice pe tot parcursul activitatii cunostintele anterioare imbogatindu-si experienta cognitiva;
sa se exprime corect in propozitii clare si concise;
sa comunice impresii , idei pe baza observarilor efectuate;
sa realizeze sarcini de lucru in echipa;
DOS:
sa selecteze imaginile specific anotimpului toamna;
sa sa lipeasca elemente de toamna pe silueta toamnei;
sa se exprime utilizand limbajul plastic;
DEC:
sa intoneze cantecul in grup, respectand linia melodica;
sa asocieze miscarile sugerate de textul cantecului cu ritmul acestuia
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE SI PROCEDEE:
explozia stelara, tehnica blozonului, observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, descrierea, enumerarea, munca independenta, munca in perechi;
b) ELEMENTE DE JOC:
surpriza, miscarea, aplauzele, manuirea materialelor, stimularea.
c) RESURSE MATERIALE:
ADE:
DLC: personajul surpriza -toamna - (o fetita imbracata in Zana Toamnei),o stea mare cu tema, 5 stele mici cu intrebarile, cinci sageti de culoare rosie, tablou cu anotimpul toamna;
DOS: silueta primaverii din carton, jetoane cu imagini din toate anotimpurile , lipici;
ALA 1:
"Biblioteca"
calculator (pps-uri cu aspecte de toamna) si CD-uri cu muzica;
"Arta"
fise,creioane colorate, panou
"Constructii"
diverse truse de constructii,
ALTE MATERIALE FOLOSITE PE PARCURSUL ACTIVITATII: coltul amenajat cu aspectul de toamna, calendarul naturii, panoul cu fotografiile copiilor- prezenta;
d) FORME DE ORGANIZARE:
frontal, in grupuri mici, individual.
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
Silvia Breben,Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga - Metode interactive de grup-Ghid metodic - Editura Arves,2007
Laurentia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama " Activitatea integrata din gradinita "
Mateias, Alexandra - "Pedagogie pentru invatamantul prescolar", E.D.P., 2003
Lespezeanu, Monica - "Traditional si modern in invatamantul prescolar romanesc", Editura Omfal Esential, Bucuresti, 2007
"Curriculum pentru invatamantul prescolar" Didactica Publishing House, 2009
SCENARIUL ACTIVITATII
Activitatea zilei incepe cu Intalnirea de dimineata.
Copiii sunt asezati in semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toti membrii grupei.Dupa sunetul clopotelului rostesc urmatoarele versuri:
"Dimineata a sosit
Toti copiii au venit
In cerc sa ne adunam
Cu toti sa ne salutam."
Impartasirea cu ceilalti - activitatea de grup
Schimbul de impresii, copiii vor discuta despre: " Cum m-am imbracat astazi? De ce?"(pentru ca este toamna), vor viziona un pps cu aspecte de toamna in timp ce vor completa Calendarul naturii si prezenta .
Noutatea zilei : "Astazi veti avea un musafir" (stirea este data de un coleg dintr-o grupa mai mare).
Toti ne vom intreba cine vine. Toamna intra in sala de grupa motivandu-si prezenta roagandu-i pe copii sa o ajute la citirea unui tablou de toamna , pe care l-a primit cadou de la grupa pregatitoare. Intreb copiii daca vor sa o ajute pe Toamna, sa citeasca acest tablou.Se va trece la prezentarea tabloului adus si la citirea acestuia. Pentru ca Toamna are in cosulet si niste stelute cu care ar vrea sa se joace cu noi,propun copiilor sa ne jucam si cu stelutele. Grupez si indrum copiii aplicand metoda " explozia stelara". Solocit copiii sa adreseze intrebarile in functie de steluta care ii ajuta la adresarea intrebarii "Ce?", "Cine?", "Unde?", "Cand?', "De ce?".
Voi indruma copii in a adresa intrebari celorlalti copii pentru a citi cat mai bine tabloul de toamna. Toamna ca drept multumire ca au ajutat-o sa citeasca tabloul si s-au jucat asa de frumos cu stelutele, le va oferi copiilor stimulente - mere.
Solicit copiii sa ne jucam jocul muzical- "Bate vantul, frunzele"- Tranzitii
Propun copiilor sa derulam activitatea noastra sub denumirea "Toamna, toamna harnica", activitatea desfasurandu-se pe centre de interes.
Prezint sectoarele unde vor lucra , materialele puse la dispozitie si temele. Repartizarea pe sectoare se va realiza in functie de dorintele, interesele fiecarui copil.
- Rutine - " Ma pregatesc pentru activitate" - exersarea unor deprinderi de autoservire.
Se va da startul de incepere a lucrului, se vor indruma copiii acolo unde vor intampina greutati.
La finalizarea sarcinilor de la sectoare, la semnalul sonor al clopotelului, copiii expune lucrarile pe panoul si macheta dedicata Primaverii . Rutine - "Singurel imi fac ordine la locul de munca" - exersarea unor deprinderi de munca gospodareasca.
Pentru a continua surprizele noastre dedicate frumoasei Toamne propun copiilor sa-i realizam si noi un afis (tablou).
- Tehnica Bloazonului: Copiii selecteaza imagini specifice primaverii si le lipesc pe o silueta ce-o reprezinta pe primavara.
Tranzitii -Copiii vor fi solicitati sa imite zborul pasarelelor.
Nr. crt |
Etapele activitatii |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Tipul de inteli-genta activata |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invata-mant |
Evaluare/ Metode si indicatori |
||||
Captarea atentiei |
Prezentarea pps-ul sub forma de surpriza.Vizionarea acestuia. Anuntarea musafirului. |
Observartia Conversatia |
calculator - Cd |
Chestionare orala: identificarea personajului |
Interpersonala Emotio nala |
|
Reactualiza rea cunostintelor dobandite anterior |
-In ce anotimp ne aflam? -Ce semne caracteristice ale anotimpului primavara cunoasteti voi ? |
Conversatia |
Evaluare frontala/orala |
Socio-lingvis tica |
||
Enuntarea scopului si a obiectivelor |
Sosirea Primaverii. -Cine a venit la noi? Primavara cere ajutorul copiilor sa-i citeasca tabloul primit. Cu ajutorul toamnei prezint tema si obiectivele activitatii. |
Conversatia Explicatia |
- o fetita imbracata in Zana toamna - tablou de toamna |
Chestionareaorala: Identificarea personajului |
Interpersonala Emotio nala Lingvistica Vizual- Spatiala |
|
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii Obtinerea performantei |
ADE: DS, DOS, DEC Tema: "Tablou de toamna"- lectura dupa imagini. Citirea tabloului se va face prin intermediul metodei Explozia stelara care va permite copiilor sa formuleze intrebarile: Ce?,Cine?,Unde?,Cand?,Dece?,reali zand legaturi logice intre cunostinte ,antrenand operatiile gandirii,capacitatea de a gasi singuri raspunsuri la intrebarile adresate de ei. - impartirea copiilor pe grupe si aplicarea metodei -pe rand fiecare grup adreseaza intrebarile celorlalte grupuri acestia raspund stimulandu-se astfel activitatea grupurilor. "Bate vantul, frunzele" "(Tranzitie) ALA 1 Propun copiilor sa derulam activitatea noastra sub denumirea "Toamna, toamna harnica", activitatea desfasurandu-se pe centre de interes. La Arta: "Tablou de toamna"- desen .La acest centru se va folosi metoda si copiii vor desena aspecte de toamna, fiecare cu alta culoare, intr-un interval de 5 minute, 3 elemente. Explic modul de lucru. Voi folosi clopotelul la expirarea timpului. La Constructii: "Gradina toamnei". Copiii isi aleg sectorul preferat. Voi interveni cu sfaturi si idei acolo unde va fi nevoie. In timpul lucrului copiii vor asculta cantece de primavara. Se va realiza o expozitie de lucrari. "TabloulToamnei" - sortare de imagini pentru afis. Propun copiilor ca si grupa noastra sa realizeze si sa ofere un afis (tablou) toamnei. Copiii vor alege doar imaginile ce reprezinta aspecte de primavara si le vor lipi pe silueta ( din carton) a toamnei. |
Explicatia Observatia Conversatia Explozia stelara Negocierea Conversatia Explicatia Exercitiul Demonstra tia metoda Conversa-tia Exercitiul Negocierea Tehnica Blazonului |
Tablou de toamna Stelute, sageti Fise, creioane colorate, Diverse truse de constructii, panou, lucrari Imagini cu aspecte din toate anotimpurile |
Proba orala: lecturarea imaginii Citire de imag. joc muzical Realizarea sarcinilor de lucru : -tablouri de toamna -realizarea expozitiei Sortare imagini |
Lingvistica Vizual- Spatiala Emotio nala Kinestezica, socio -linvisti ca Interpersonala Vizual spatiala Emotionala Lingvis-tica Interper sonala Vizual-spatiala |
|
Asigurarea feed-back-ului |
Un copil ii va inmana Toamnei tabloul si ii va recita poezia "Toamna". Primavara multumeste copiilor si ca drept rasplata le ofera drept recompense mere rosii. |
Conversatia Exercitiul |
Tabloul toamnei mere calculator CD |
Evaluarea orala si practica |
Interpersonala |
|
Evaluarea |
In incheiere voi face aprecieri generale si individuale asupra modului de desfasurare a activitatii si a rezultatelor obtinute. |
Conversa-tia |
Aprecieri verbale |
Interpersonala Emotionala |
EXPLOZIA STELARA
CINE? |
CE? |
UNDE? |
TOAMNA |
CAND? |
DE CE? |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||