Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITATE INTEGRATA
DATA:
GRUPA: MIJLOCIE
TEMA: PRIMAVARA, FLORI, CULORI
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
REGULI DE JOC: completarea tabloului, sa se grupeze dupa forma, sa se grupeze dupa culoare, sa se grupeze pe ateliere de lucru;
ELEMENTE DE JOC: clinchetul clopotelului, aplauze, popice, dans;
TIPUL DE ACTIVITATE: verificare si consolidare
SCOP :verificarea si sistematizarea cunostintelor despre anotimpul primavara;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa descrie aspecte generale ale primaverii( fenomene specifice inceputului de anotimp),
-sa denumeasca florile specifice, culoarea lor;
-sa recunoasca si sa denumeasca vestitorii primaverii( plante, pasari, vreme);
-sa se exprime corect in propozitii simple;
-sa formuleze raspunsuri clare, concise;
-sa dialogheze cu partenerii de joc si educatoarea;
-sa-si insuseasca corect regulile jocului didactic;
-sa recite expresiv o poezie;
-sa numere in limitele 1-5;
-sa se grupeze in functie de regula jocului( forma- flori, culoare- buline);
sa manuiasca materialele puse la dispozitie;
-sa coloreze, sa taie cu foarfecele, sa snuruiasca, sa lipeasca,
-sa interpreteze in colectiv cantecul cerut de educatoare;
-sa execute miscari sugerate de text sau cerute de regulile jocului;
sa aprecieze fenomene din natura;
-sa se implice afectiv in activitate;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, problematizarea, exercitiul.
Mijloace didactice: un tablou de primavara neterminat, cosuletul ,,Primaverii", joc ,,Popice", hartie creponata, hartie glasata, crengute, snur, vaze mici, baloane, flori;
-materiale confectionate: ghiocei, viorele, buline colorate, siluete ( de plante, de animale, de fructe)
Forme de organizare: frontala, pe grupuri, individual;
Sisteme de evaluare: evaluare formativa
Metode de evaluare: observare curenta, verificare orala, examinare prin proba practica;
DURATA: 30-35 min.
Etapele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copilului |
Metode si procedee |
Evaluare |
1.Introducere |
Se aranjeaza spatiul educational, se organizeaza colectivul de copii. Captarea atentiei: -Care sunt anotimpurile anului? -In ce anotimp ne aflam noi acum? -Care sunt vestitorii primaverii? Se cere copiilor sa interpreteze un cantec despre primavara. |
Raspund Se interpreteaza cantecul ,,Raze aurii |
Conversatia Exercitiul |
Observare curenta Verificare orala |
2.Anuntarea temei |
Se anunta tema si scopul activitatii. |
Recepteaza tema | ||
3 Desfasurarea jocului |
Se prezinta o parte din regulile jocului si tabloul de primavara neterminat. Varianta ISe prezinta cosuletul Primaverii si se explica regulile primei variante. Varianta a II-a: Plan de intrebari: Cum este vremea primavara? -Ce rol are soarele? -Cum este iarba? Le voi spune o ghicitoare despre soare. Se cere copiilor sa numere razele soarelui( 5) Se propune poezia ,,Dintre petice de nea Varianta a III-aSe prezinta jocul Popicele si regulile celei de-a treia variante .Se alege un conducator de joc care va lovi popicele si-si va alege apoi 5 parteneri. Se repeta. MASA 1. ,,Lipeste pe fiecare ramura 4 muguri! MASA 2,,Alege elementele specifice primaverii( berze, randunele, fluturi, buburuze) MASA 3,,Snuruiti vaza! |
Copiii se vor grupa dupa florile alese din cosulet ( ghiocei , viorele) si se vor deplasa la masute unde vor colora florile pregatite. La semnalul clopotelului vor aduce florile colorate in tablou. Raspund, motiveaza Copilul care va ghici va cauta soarele in sala si-l va aduce in tablou. Copiii vor trece iar pe la cosulet si vor lua cate o bulina albastra sau verde. Se vor grupa dupa culoare si se vor deplasa la masute unde vor mototoli nori sau vor taia iarba. La sunetul clopotelului le vor aduce in tablou. In functie de biletul de pe popice si de alegerea conducatorilor de joc, copiii se vor imparti in trei subgrupe si se vor deplasa la masute. Copiii lucreaza. La semnalul clopotelului vor aduce elementele in tablou iar cei de la masa 3 vor aseza flori in vaze. |
Exercitiul Conversatia Problematizarea Exercitiul Conversatia Exercitiul |
Examinare prin proba practica Verificare orala Examinare prin proba practica Examinare prin proba practica |
4 Incheiere |
Se fac aprecieri globale asupra comportamentului copiilor pe parcursul activitatii. |
Copiii vor dansa ,,Hora Primaverii" pe melodia cantecului ,,Primavara a sosit", impreuna cu fetita care simbolizeaza Primavara si care le imparte baloane colorate. |
Conversatia |
Evaluare globala |
EDUCATOARE , C. Stamenovski
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||