Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
« ANOTIMPURILE »
Gradinita Bell-Bucuresti
NIVEL II
CATEGORIA DE ACTIVITATE : EXTINDERE
MIJLOACE DE REALIZARE : « ANOTIMPURILE-TEATRU EXPERIMENTAL
TIPUL ACTIVITATII : EVALUARE
SCOP : consolidarea/verificarea cunostintelor copiilor despre anotimpuri prin stimularea celor cinci analizatori : vizual, auditiv, tactil, olfactiv, chinestezic ;recunoasterea si denumirea schimbarilor/transformarilor din mediul inconjurator, cat si a momentului in care acestea se produc.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
-sa identifice caracteristicile anotimpurilor, culoarea si mirosul acestora
-sa recunoasca/denumeasca/descrie fenomene ale naturii si momentul producerii lor (ploaie,curcubeu, vant, ninsoare, inghet, fulger, trasnet)
-sa fie capabili sa execute lucrari plastice si practice inspirate din natura, valorificand deprinderile, abilitatile insusite anterior
-sa foloseasca in realizarea lucrarilor materiale diferite, combinandu-le
MATERIAL DIDACTIC:
1.Materiale necesare teatrului experimental:
Pentru anotimpul iarna:
-imbracaminte specifica
-felinare
-hartie alba pentru (bulgari de zapada)
-folie celofan
-cuburi de gheata (pt. Gheata)
-confeti, vata, polistiren (pt. Fulgi)
-crenguta de brad
Pt.anotimpul Primavara:
-fire de matase, iarba cosita, umbrelute verzi (pt. fire de iarba)
-nori de ploaie
-curcubeu
-costum ghiocel
-stropitoare
-parfum de flori( lacrimoare)
Anotimpul Vara-
-valuri din saten albastru/ fasii de nailon albastre
-soare-glob+ veioza
-spice de grau si maci
-nisip
-galetusa cu forme
-scoici
Pentru anotimpul toamna:
-nori de toamna
-frunze uscate
-crengi cu frunze uscate
-uscator de par-vantul toamnei
-umbrelute in culorile toamnei
CD-fond muzical sincronizat cu utilizarea materialelor
CD din colectia "Sunetele naturii"
2. MATERIALE NCESARE PENTRU LUCRAREA COLECTIVA:
Folie celofan
Plansa carton
Hartie glasata
Foarfece
Pasta de dinti
Materiale refolosibile
Precizare: toate materialele vor fi realizate in activitati anterioare, in aceasta activitate lele vor fi doar asamblate
METODE?PROCEDEE DIDACTICE:
Invatarea prin descoperire
Conversatia
Demonstratia
Stimularea tuturor analizatorilor, pe tot parcursul activitatii, muzica/sunetele/zgomotele vor fi adaptate la diverse situatii
NOTA:
Pe parcursul unei astfel de activitati (teatru experimental) copiii sunt lasati sa se desfasoare, nu se va atrage atentia , nici o clipa, cu privire la comportamentul acestora
Nr crt |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Organizarea grupei |
-Pregatirea salii de grupa si a copiilor pentru desfasurarea activitatii in conditii optime. -Aerisirea salii de grupa -Aranjarea mobilierului -Pregatirea materialului didactic -Intrarea copiilor in sala si ocuparea locurilor |
Se pregatesc pentru a participa la un spectacol de teatru |
frontal |
|
Captarea atentiei |
Introducerea in activitate o voi face prin utilizarea metodei teatru experimental : E iarna ! Ger, frig, intuneric.Lumina vine de la felinar.Flacara parca e tot mai mare si incearca sa alunge puterea infricosatoare a noptii. Dar vine dimineata, copiii ies la joaca, frigul nu-i impiedica.Incep sa se joace cu fulgii, apoi, dupa ce zapada se asterne, fac bulgari de zapada, arunca la tinta cu ei. O alta bucurie a iernii e gheata. Ce bine e la patinoar! Dar, cand se incalzeste gheata se topeste, se topeste.La fel si zapada si..incetisor scot capul de sub plapuma de nea ghioceii sitimide, la inceput, firicele de iarba. Ploua.Cand nu este destula ploaie copiii ajuta plantele sa creasca stropindu-le cu stropitoarea.De multe ori dupa ploaie apare curcubeul. Ce minunat e! Soarele e tot mai puternic, razele sale ajuta fructele sa se coaca. Se apropie vacanta mare. Ce dor mi-a fost de ea! Mergem la mare sa adulmecam briza marii, sa ne jucam cu nisipul fierbinte, sa inotam racorindu-ne printre valurile albastre.Putem merge la munte, sa respiram aer curat si sanatos, sa ne adapostim de canicula la umbra padurii. Dar trece vara si vin iar ploile reci, vanturile puternice. Natura incepe sa "se ofileasca", soarele e parca tot mai departe; vantul imprastie frunzele uscate ce au capatat culoarea curcubeului demult uitat. Cu toate ca ploua, mai vezi trecatori scutindu-se sub umbrele, indragostiti de viata, de natura, chiar de ploaie,de cerul pastelat, de atatea minuni cate sunt pe pamant. |
Copiii participa la activitate cooperand si avand reactii potrivite la solicitarile educatoarei |
Frontal |
|
Reactualizarea cunostintelor |
Este iarna, frig, intuneric.Se vede doar lumina felinarului(stimulare vizuala/auditiva) care parca e tot mai mare si incearca sa alunge puterea intunericului/noptii. E dimineata. Copiii ies la joaca(stimul tactil, vizual, chinestezic, auditiv) Bucuriile iernii sunt multe. Ce bine e la patinoar!(stimuli vizuali, tactili, chinestezizci, auditivi).Gheata e lucioasa, alunecoasa dar can vine caldura se topeste, se tooooopeste Cei care nu se sperie de zapada si gheata sunt ghioceii si firele de iarba. Ploaia de primavara e scurta, iar dupa ea apare, de obicei, curcubeul. Cand nu ploua, copiii ajuta plantele sa creasca stropindu-le cu apa din stropitoare. Razele soarelui sunt tot mai calde. Se coc fructele, vine vacanta mare. Mergem la mare/munte. Interesante sunt cararile vacantei! Mergem la mare sa adulmecam briza marii, sa ne jucam cu nisipul fierbinte, sa inotam racorindu-ne printre valurile albastre.Putem merge la munte, sa respiram aer curat si sanatos, sa ne adapostim de canicula la umbra padurii. Dar trece vara si vin iar ploile reci, vanturile puternice. Natura incepe sa "se ofileasca", soarele e parca tot mai departe; vantul imprastie frunzele uscate ce au capatat culoarea curcubeului demult uitat. Cu toate ca ploua, mai vezi trecatori scutindu-se sub umbrele, indragostiti de viata, de natura, chiar de ploaie,de cerul pastelat, de atatea minuni cate sunt pe pamant. Care sunt caracteristicile anotimpurilor? Iarna: ziua e mai scurta, afara e frig, ninge si ingheata.
Primavara: zapada/gheata se topesc, apar ghioceii si firicelele de iarba, vin pasarile calatoare, dupa ploaie apare curcubeul.
Vara:se coc fructele, este vacanta, mergem la munte/mare, facem plaja, innotam,cautam scoici, ne plimbam
Toamna: frunzele se usuca si cad, ploile sunt mai reci,se culeg roadele .
Care sunt mirosurile anotimpurilor? Iarna: are miros de zapada, rece, fum, brad Primavara: iarba, flori (lacrimioare) Vara: fan cosit, flori, nisip fierbinte Toamna: frunze uscate, fructe, must
Care sunt culorile anotimpurilor? Primavara-verde Vara-galben Toamna-portocaliu, maro- roscat Iarna- alb |
Copiii urmaresc lumina felinarului (stimulare vizuala) Stimularea tactil-chinestezica se realizeaza concomitent prin pipairea fulgilor;tari, pufosi,moi ca de catifea; confeti; prin pipairea /mototolirea colilor albe ce au fost racite in prealabil-realizarea bulgarilor Stimularea auditiva prin interpretarea cantecului "Ninge cu fulgi mari"; prin ascultarea fosnetului facut de hartie la mototolire, asemanator cu scartaitul zapezii Stimularea vizuala: observarea fulgilor albi care cad dintr-un nor gri Invatarea prin cooperare: interpretarea cantecului in cadrul jocului cu hartia mototolita(bulgarii de zapada) Invatarea prin cooperare Stimularea vizuala prin observarea ghetii/patinoarului,transformarile apei( apa-gheata) Stimulare tactil-chinestezica: pipairea foii de celofancare la atingere produce un sunet asemanator spargerii ghetii, pipairea cuburilor de gheatareci, copii simt/vad cum se transforma gheata in apa Stimulare auditiva: Anotimpurile de Vivaldi, auditie Invatarea prin cooperare: schimb de impresii in momentul transformarilor cuburilor de gheata Invatare prin cooperare: in ritmul muzicii apar doi copii costumati in ghiocei Stimulare tactil-chinestezica: pipaie firele de iarba Stimulare vizuala: observa pasarile, verdele crud al ierbii Stimulare auditiva: asculta ploaia scurta de primavara, ciripitul pasarilor, imita ciripitul pasarelelor Stimularea chinestezica: copiii simt picaturile de ploaie/asculta ropotul ploii Stimularea vizuala: observarea norisorului gri,a curcubeului Invatarea prin cooperare: copiii se ascund sub umbrele, apoi se joaca cu minunatul curcubeu Invatarea prin cooperrare Stimulare vizuala Copiii observa cum rasar florile si firicelele de irba(umbrele verzi si colorate) ;ei stiu ca ele nu pot trai fara apaDeschiderea umbrelelor simbolizeaza /sugereaza; rasarire/crestere/iInflorire.. Stimulare vizuala Copiii observa soarele(veioza acoperita de un glob) Stimulare chinestezica: simt tot mai puternic caldura, asculta melodia Vara(Vivaldi) Stimulare olfactiva: simt mirosul marii, al padurilor de brazi Stimulare tactil-chinestezica: pipaie nisipul, scoicile, aud valurile marii Stimulare vizuala: vad si inoata in valurile marii(panza de saten albastra); se adapostesc la umbra bradului Stimulare vizuala: caderea frunzelor-efect realizat prin suflare cu un uscator de par camuflat de un nor de vant. Stimulare tactil-chinestezica: pipaie frunzele uscate, simt vantul puternic Stimulare auditiva: vajaitul vantului Stimulare chinestezica: simt ploaia rece de toamna, picaturile de ploaie Stimulare vizuala: observa umbrelele pictate in culorile toamnei; urmaresc cu privirea miscarile de rotatie ale acestora. Stimulate auditiva: Aud/asculta zgomotul picaturilor de ploaie, a tunetului; se zgribulesc si se ascund sub umbrele; asculta Copii raspund. Copiii miroase crenguta de brad Copi miroase esenta de lacrimioare Copiii miroase esenta de trandafiri Copiii miroase fructele din tava Cand raspund, copii asociaza culorii si un element specific anotimpului respectiv, ex- alb de la zapada.. |
Perechi individual |
|
Comunicarea obiectivelor |
Anuntarea temei : Vom merge in sala de grupa si vom realiza 'anotimpul preferat', cu ajutorul materialeleor realizate de catre noi in zilele trecute. |
frontal |
||
Intuirea materialelor |
Se ralizeaza intuirea materialelor Stabilirea echipelor de lucru |
Conversatia Explicatia Copiii aleg anotimpul unde doresc sa lucreze |
Pe echipe |
|
Dirijarea invatatrii/obtinerea performantei |
Cele patru anotimpuri-stimularea creativitatii |
Realizeaza lucrarile colective valorificand deprinderile de munca deja insusite anterior Exercitiul | ||
Evaluarea lucrarilor |
Indicatori de evaluare : -acuratete -modul de utilizare si amplasare a materialelor Puse la dispozitie -utilizarea culorilor adecvate pentru fiecare anotimp -originalitate Modul de utilizare a instrumentelor de munca | |||
Incheierea activitatii |
Aprecieri referitoare la :antrenarea in activitate, la munca in echipa |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||