Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Activitate integrata
Data:
Unitatea de invatamant:
Grupa: Mare Nivel II (5 - 6 ani)
Propunator:
Tema activitatii: "Ce si cum vreau sa fiu" - focalizata pe profesia de doctor
Subtema: Profesii si meserii - Doctorul
Tipul de activitate: Consolidare si sistematizare a cunostintelor si deprinderilor insusite
Categorii de activitati:
DS : "Cine stie mai bine" - concurs matematic
DOS: "Visul lui Danut" si "La doctor" - scenete pe teme medicale
Scopul activitatii: Imbogatirea si aprofundarea cunostintelor copiilor referitoare la profesii si meserii , in special la profesia de doctor, utilizand experienta socio-cognitiva acumulata prin intermediul activitatilor din gradinita.
Durata: o zi
Obiective operationale
O1. - sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei, activitatii personale si a relatiilor cu ceilalti;
O2. - sa citeasca imagini ce au un continut specific temei de studiu, sa le comenteze ;
O3. - sa faca asocieri intre unelte si meseriasi; sa desparta in silabe cuvinte date si sa le reprezinte grafic
O4. - sa inteleaga si sa transmita mesaje simple / sa reactioneze la acestea ;
O5. - sa reconstituie din parti intregul, in succesiunea logica a imaginii ;
O6. - sa-si expuna propriile impresii referitoare la subiectul ce este tratat in cadrul
activitatii desfasurate in cadrul Bibliotecii;
O7 - sa utilizeze un limbaj matematic adecvat; Sa raporteze cantitatea la cifra si invers.
O8. - sa numere crescator si descrescator in limitele 1 - 8
O9. - sa numeasca vecinii unui numar in limitele 1 - 8;
O10. - sa rezolve probleme cu adunari si scaderi cu 1 - 2 unitati in limitele 1 - 8
O11. - sa rezolve corect, rapid si constient sarcinile fisei.
O12. - sa participe la activitati, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;
O13. - sa interpreteze diferite roluri din viata sociala apeland la gestica si mimica;
O14. - sa-si formeze deprinderi de ordine, de ingrijire personala si sa respecte normele igienico-sanitare in toate situatiile impuse de activitatile de gen.
O14. - sa motiveze necesitatea respectarii regulilor de igiena. sa constientizeze consecintele pozitive sau negative ale actelor sale de comportament asupra sa si asupra celorlalti;
O15. - sa participe activ si afectiv la joc aducandu-si contributia la reusita echipei;
Forme de organizare
Frontal, pe grupuri mici si individual
Strategii didactice
Metode si procedee:
studiul de caz,
conversatia euristica,
explicatia,
exercitiul,
problematizarea,
ghicitorule
dialogul,
jocul liber,
munca in echipa,
munca independenta
Resurse materiale: cutia cu surprize; trusa cu diferite ustensile ale doctorului si asistentului; sortulete si bonete de doctor, albumul cu diferite aspecte din activitatea doctorului; reviste, carti de colorat jetoane cu cifre si cu diferite imagini, tabla magnetica, siluete cu magneti, creioane negre si colorate, fise de lucru individuale, puzzle,
Elemente de joc
intrecerea
miscarea,
manuirea materialelor,
aplauze,
cuvantul stimulator.
BIBLIOGRAFIE
M.E.N. - "Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii", Bucuresti, 2006
MECT , "Curriculum pentru invatamantul prescolar" 3 - 6/7 ani, 2008
Scrisoarea metodica "Educatia este un orizont, nu o destinatie . "
4. Viorica Preda, Mioara Pletea - Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas, 2005
5. Eugenia Barcan Ticaliuc - "1001 de jocuri pentru copii", Editura Sport - Turism, Bucuresti, 1979
Magdalena Dumitrana - Activitati matematice in gradinita, ed. Compania, 2002
Dumitru Gherghina, Nicolae Oprescu, "Metodica activitatilor instructiv-educative in invatamantul preprima", ed. Didactica Nova, Craiova, 2007
Scenariul didactic
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Momentul organizatoric Momentul organizatoric Introducerea in activitatea zilei ALA I ADE I I Captarea atentiei Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor Dirijarea invatarii Atingerea performantei Incheierea activitatii Tranzitii III Anuntarea jocului si enuntarea obiectivelor Prezentarea optima a continutului Atingerea performantei Incheierea activitatii Tranzitii IV. Activitate complementara pentru secventa ALA Incheierea finala. |
Se creaza conditiile organizatorice si psihopedagogice necesare pentru desfasurarea eficienta a activitatii pentru desfasurarea eficienta a acivitatii. Activitatea debuteaza cu intalnirea de grup intre copii si educatoare, prin intermediul salutului de dimineata. Salutul intre copii se va realiza utilizand strategia de invatare prin cooperare "Cerc interior - cerc exterior" combinata cu metoda : "Amesteca , ingheata, formeaza perechi". Salut copiii si le impart cartonase colorate spunand: "Dimineata a venit, / Toti copiii au sosit. / In cerc sa ne adunam,/ Cu toti sa ne salutam" Impart grupa de copii in doua subgrupe cerandu-le sa aleaga cartonase colorate. In functie de culoarea cartonasului ales, copiii, formeaza doua cercuri concentrice. La semnalul "Amesteca" copiii se rotesc in cerc cantand "Un copil politicos" , la semnalul "Ingheata" - copiii se opresc iar la semnalul "Formeaza perechi", copiii din cercul interior se intorc cu fata spre cei din cercul exterior, formeaza pereche cu cei din fata, salutandu-se si impartasindu-si sentimentele. Se vor repeta comenzile de mai multe ori dandu-le astfel posibilitatea salutarii cu mai multi.. Intru in joc dau semnalele "Amesteca",si "Ingheata"si din centrul celor doua cercuri ii salut si eu: "Buna dimineata Iepurasilor sanitari! Se va completa "Calendarul naturii"dupa care se va initia o scurta discutie in care copiii isi vor reaminti tema saptamanii "Ce si cum vreau sa fiu?!" Noutatea zilei va fi realizata prin "Cutia surprizelor". Copiii vor deschide cutia , vor descoperi surpriza apoi vor trebui sa spuna o ghicitoare despre aceasta . Copilul care va raspunde primul la ghicitoare va fi numit "Omul zilei" Activitatea in ariile de stimulare Invit copiii sa viziteze toate centrele puse la dispozitie Joc de rol - "De-a doctorul" Joc de masa "Meseriile" - puzzle Biblioteca:1 Citire si descrieri de imagini - "Albumul doctorului." 2. "Da-i cui trebuie"( fisa individuala) Voi anunta jocurile si activitatile ce urmeaza a fi desfasurate in fiecare centru de interes, invitand grupa de copii sa le viziteze pentru ca apoi sa aleaga tema dorita. Pentru fiecare centru de interes voi purta discutii referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispozitie, modul de utilizare al pieselor, ustensilelor si accesoriilor enuntand totodata si obiectivele. In timpul cat copiii se joaca, ma voi implica si eu in jocurile lor si ii voi indruma si ajuta la nevoie. Se va crea un moment de liniste totala si voi spune urmatoarele ghicitori - tranzitie "Orsicare leac, de vrei / Ti-l prepara un, doi, trei, El medicamente are / Sa te puna pe picioare" Ghici cine-i? (farmacistul) Te consult[ si-ti prescrie/ Potrivita doctorie. Cum sa nu fii bucuros / Cand te face sanatos? Ghici cine-i? ( doctorul) DS: "Cine stie mai bine?" - concurs pe teme matematice Se aude un ciocanit puternic in usa; intra un copil de la grupa vecina cu o scrisoare ,un iepuras "medic" si cu o trusa medicala. Citesc scrisoare: Dragi copii, Am auzit ca va plac activitatile matematice si de aceea va propun ceva. Eu nu prea ma descurc si trebuie sa invat sa numar pana la 8 si sa rezolv probleme de adunare si de scadere. V-am pregatit si o surpriza pe care o veti vedea la final daca ma veti ajuta si veti lucra frumos. Cu drag, "Iepurasul sanitar " Iepurasul sanitar: Pentru inceput va impartiti in doua echipe: Medicii si Asistentii. Fiecare echipa va avea niste sarcini: I. a) Numaratul in ordine crescatoare si descrescatoare la tabla magnetica Medicii: Iesiti la tabla magnetica ,alcatuiti o multime cu 8 elemente. Puneti si cifra corespunzatoare numarului de elemente Asistentii: Iesiti la tabla magnetica, alcatuiti o multime cu 7 elemente. Puneti cifra corespunzatoare numarului de elemente I. b) Medicii Numarati crescator de la 1 la 8. Asistentii: Numarati descrescator de la 8 la 1. Iepurasul sanitar: Imi place de voi, copii! Va descurcati de minune. Sunteti pe drumul cel bun! II. Gasiti vecinii! Medicii: Care sunt vecinii numarului 4? Dar ai lui 6? Asistentii: Care sunt vecinii numarului 5? Dar ai lui 7? Iepurasul sanitar: Imi place de voi, copii! Va descurcati si sunteti tot mai aproape de surpriza. III. Abordarea interdisciplinara Medicii: Despartiti in silabe cuvantul: seringa, si termometru , le reprezentati grafic si asezati cifra corespunzatoare numarului de silabe. Spuneti cu ce sunet incepe cuvantul Asistentii: Despartiti in silabe cuvantul: stetoscop, si ambulanta , le reprezentati grafic si asezati cifra corespunzatoare numarului de silabe. Spuneti cu ce sunet incepe cuvantul Iepurasul sanitar: Felicitari copii! Inca un pic si veti vedea surpriza mea. IV. Ghicitori V. Rezolvare de probleme:. Medicii: Un medic a fost chemat de urgenta la un accident. A dat primul ajutor si trimis la spitalul de urgenta , cu ambulanta 5 pacienti. Apoi a mai trimis si soferul. Cati pacienti a trimis medicul la spital in total> Asistentii: Intr-un spital , un asistent a facut injectii la 7 pacienti dintr-un salon. Apoi a mai facut la inca un pacient din alt salon. La cati pacienti a facut injectii in total? Medicii: Am in trusa 8 seringi ; 2 le-am folosit si apoi le-am aruncat. Cate seringi mi-a mai ramas in trusa? Asistentii: Diana a avut 7 pastile de luat. A luat dimineata 1 . Cate i-au mai ramas de luat? Fiind si o intrecere intre cele doua echipe , fiecare sarcina rezolvata corect va fi punctata cu bulina corespunzatoare. Iepurasul sanitar: Si acum, inainte de a va arata surpriza, va rog sa rezolvati fisa de lucru Sarcinile fisei: Ajuta doctotul sa ajunga la dispensar unind pastilele ce-i indica drumul; Coloreaza cu rosu acoperisul dispensarului Numara seringile si incercuieste cifra corespunzatoare din caseta; Incercuieste prima si ultima seringa, coloreaza cu rosu a 3, 5, 7 a sernga Deseneaza in patratele atatea pastile cate iti arata cifra (scara numerica) Se face evaluarea - prin numararea bulinelor rosii si stabilitrea echipei castigatoare. Se face si autoevaluarea - prin desenarea unei buline rosii pe fise de catre cei care au rezolvat sarcinile corect. Iepurasul sanitar:: Gata, in sfarsit si surpriza mult asteptata. Pentru ca ati raspuns corect si ati rezolvat toate sarcinile, acum am sa va arat surpriza.: Se intoneaza un cantecel - chemare, pe melodia : "Am sa va spun copii povestea unui ciobanas" Sa ascultam acum povestea unor copilasi Erau si ei, dar nu ca voi Erau mult mai poznasi. La doctor nu se duceau Pe maini, pe dinti nu se spalau. Da, da nu se spalau ( bis)." DOS: "Visul lui Danut", "La doctor" - scenete pe teme sanitare. Acum o sa prezentam sceneta "Visul lui Danut" dupa care vom prezenta sceneta "La doctor" Voi cere copiilor sa se costumeze adecvat si sa-si prezinte rolurile cat mai fidel, utilizand gestica si mimica. Voi scrie la tabla cuvantul : "Sanatate" cerand copiilor sa spuna cat mai multe idei retinute din scenete referitoare la pastrarea si mentinerea sanatatii. Iepurasul sanitar: Bravo copii! Ma bucur tare mult pentru voi. Acum o sa iesim in curte sa jucam jocuri sportive pentru a ne deconecta. O sa-mi iau si cativa prieteni , o sa ne fie de ajutor la joc. Ati ascultat copii povestea unor copilasi Au invatat mult de la voi Si nu mai sunt poznasi. Tra, la, la, la, la, la Ei nu mai sunt poznasi. Da, nu mai sunt poznasi" "Vindeca pacientul" - joc cu caracter sportiv ( Vezi anexa) - indrumari metodice asupra modului de desfasurare 2."Cursa sanitarilor priceputi" - joc cu caracter sportiv ( Vezi anexa) - indrumari metodice asupra modului de desfasurare Iepurasul sanitar: Am sa povestesc prietenilor si fratilor mei din padure despre cate am invatat astazi cu voi. Se vor face aprecieri privind activitatea copiilor, raspunsurile lor, participarea la activitatile frontale, de grup, pe echipe si individuale, se voi solicita copiii sa spuna ce parere au ei despre modul in care s-a desfasurat activitatea, ce le-a placut, ce nu le-a placut, ce au invatat despre profesia de doctor, despre pastrarea si mentinerea sanatatii proprii si a altora si se va organiza o expozitie cu produsele obtinute din cadrul jocurilor. |
Conversatia, explicatia, jocul, Instructajul oral Jocul ghicitori Expunerea Instructajul oral Exercitiul Intrecerea Ghicitorile Munca pe echipe problematizarea Conversatia Exercitiul Conversatia expunerea Conversatia explicatia expunerea ciorchinele Expunerea Miscarea, Jocul Intrecerea Conversatia de incheiere |
Participativ activa Participare activa si afectiva Evaluarea Participare activ - afectiva Pe echipe Buline rosii sau negre Evaluare orala Participare activ - afectiva individuala Evaluare scrisa Medalionul cu Iepurasul sanitar Chestionare orala Participare activ - afectiva pe echipe Evaluare orala expozitie |
Indrumari metodice
1. Cursa sanitarilor priceputi - joc cu caracter sportiv
Copiii sunt impartiti in 2 echipe, egale ca numar, asezate pe siruri, inapoia liniei de plecare. In partea opusa a terenului se deseneaza doua cercuri in care se asaza 2 iepurasi (papusi). Primii din fiecare echipa au cate o fasa in mana.
La comanda educatoarei ei alearga pana la cercul trasat, bandajeaza cu fasa capul, laba sau mana papusii, apoi se intorc, ii ating pe urmatorii pe umar si trec la coada sirurilor. Urmatorii alearga pana la iepurasi , le desface bandajul , alearga inapoi si le inmaneaza urmatorilor.
Jocul continua, pana ce parcurg toti copiii acest traseu. Echipa care termina prima este castigatoare.
In functie de timp si de capacitatea de efort a copiilor , jocul se poate relua de 2 - 3 ori.
2. "Vindeca pacientul!" - joc cu caracter sportiv
Efectivul grupe de copii este impartit in doua echipe, egale ca numar, asezate pe doua siruri. Fiecare are in mana o cutie de medicamente . Pe ternul de joc, inaintea fiecarei echipe de medici, se deseneaza cate o spirala cu lungimea de 5 - 6 m. La capatul fiecarei spirale se plaseaza cate o papusa ( iepuras, ursulet, etc.) pe cate un scaunel cu un cosulet atasat.
La comanda data, primii medici alearga in spirala, lasa cate o pastila la pacient in cosulet, se intorc tot prin alergare in spirala, predau cutia de medicamente urmatorilor coechipieri, acestia parcurg acelasi traseu, iar ei se aseaza la coada sirurilor.
Castiga echipa care a parcurs prima traseul.
Obiective:
O1. - sa perceapa componentele spatio-temporale( durata, localizare);
O2. - sa-si dezvolte atentia si capacitatea de organizare;
O3. - sa se orienteze in spatiu / sa se raporteze la un reper dat.
O4. - sa respecte regulile jocului stabilite de comun acord in cadrul grupului;
O5. - sa participe activ si afectiv la joc aducandu-si contributia la reusita echipei;
O6. - sa joace ( utilizand corect regulile) jocuri cu caracter sportiv.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||