Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA "ANDREI LUPU" OSEBITI, LUIZI CALUGARA
DATA: 24.01.
CLASA: I
DISCIPLINA: CUNOASTEREA MEDIULUI
UNITATEA DE INVATARE: FENOMENE ALE NATURII
TEMA: NINSOAREA. VANTUL
TIPUL LECTIEI: predare-invatare-evaluare
OBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.4; 1.5; 2.1; 2.2; 2.3.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
OBIECTIVE COGNITIVE |
OBIECTIVE PSIHOMOTORII |
OBIECTIVE AFECTIVE |
OC1-sa observe si sa denumeasca fenomene din mediul inconjurator, in natura sau cu ajutorul unor materiale didactice; |
OM1-sa ordoneze imagini date dupa anumite criterii si sa le lipeasca pe support; |
OA1-vor participa cu interes la activitatea propusa. |
OC2-sa descrie fenomene din mediul inconjurator folosind un limbaj specific stiintelor naturii; |
OM2-sa manuiasca materialele corect si rapid. | |
OC3-sa utilizeze simboluri ale fenomenelor naturii observate. |
STRATEGII DIDACTICE: conversatia, explicatia, jocul didactic, brainstorming, tehnica Lotus, R.A.I.
RESURSE MATERIALE: manual, planse didactice, imagini decupate, flip chart, carioca,
lipici, carton colorat, fise.
UMANE: elevii
TEMPORALE: 45 minute.
BIBLIOGRAFIE:
-CURRICULUL NATIONAL. PROGRAME PENTRU INVATAMANTUL PRIMAR
-CUNOASTEREA MEDIULUI-MANUAL PENTRU CLASA I
-PREDAREA INTREACTIVA CENTRATA PE ELEV; EVALUAREA
CONTINUA LA CLASA; SA
-WWW.DIDACTIC.RO-CURRICULUM-INVATAMANT PRIMAR
DESFASURAREA LECTIEI
SECVENTELE LECTIEI / CONTINUT |
STRATEGII / RESURSE / EVALUARE |
I. EVOCAREA - reactualizarea ancorelor Captarea atentiei Elevii sunt solicitati sa gaseasca raspunsuri potrivite la cateva ghicitori despre fenomene ale naturii invatate. Se aplica metoda R.A.I. : vor fi selectati cativa elevi prin numarare din 2 in 2 sau din 3 in 3, in functie de situatia de moment (este o varianta adaptata, deoarece nu este timp suficient, iar elevii fiind mici s-ar putea sa creeze "timpi morti"; se va avea in vedere ca la urmatoarele ore sa fie alesi alti elevi). Acestia, dispusi in cerc, vor pune intrebari din lectia de verificat, vor arunca mingea la alti elevi care vor trebui sa dea raspunsul. Reactualizarea cunostintelor Ce fenomene ale naturii am invatat? (ploaia, fulgerul si tunetul) Se aplica frontal metoda "brainstorming": -ce inseamna ploaie? -de unde vine apa de ploaie? -unde ajunge? -cum este cerul inainte si in timpul ploii? -cu ce ne imbracam cand ploua? -la ce foloseste apa de ploaie? -ce se intampla cand ploua prea mult? -ce este tunetul? dar fulgerul? -care se produce primul? -ce trebuie sa facem cand tuna si fulgera? -de ce ploaia, fulgerul si tunetul sunt numite fenomene ale naturii? Se desfasoara un joc de miscare insotit de versuri scurte: Imitati sunetele ploii, tunetului, vantului. (Ploua, ploua - pic-pic-pic Tuna, tuna - bum-bum-bum!; Bate vantul - vaj-vaj-vaj!) Imaginati-va ca va e frig. (Vine gerul - hu-hu-hu!) II. REALIZAREA SENSULUI Se deschid manualele la pagina precizata si se observa cele doua imagini. Se imparte clasa in doua grupe: grupa 1 va observa prima imagine, iar grupa 2, a doua imagine, dupa care elevii din fiecare grupa vor prezenta, pe rand, continutul imaginilor; vor recunoaste fenomenele naturii infatisate. (grupa 1- ninsoarea, grupa 2-vantul ) Anuntarea temei noi Se anunta titlul temei si obiectivele lectiei intr-un limbaj accesibil elevilor. Prezentarea continutului Se initiaza o conversatie despre: -caracteristicile fenomenelor illustrate; -schimbarile petrecute in natura; -activitatile omului si jocurile copiilor; -importanta ninsorii si a vantului; -pagubele pe care le pot produce. Se prezinta o plansa didactica, elevii fiind antrenati in recunoasterea cat mai multor fenomene ale naturii. Activitate transdisciplinara (pe grupe; pe foi albe, neliniate, cu carioca sau creioane colorate): Desenati: -grupa 1 - fulgi de zapada -grupa 2 - copaci indoiti de vant. Dirijarea invatarii Se aplica tehnica LOTUS: -elevii perechi vor constitui 8 grupe; -cate un elev din fiecare grupa va alege o petala, fiecare petala fiind numerotata cu un numar de la 1 la 8; -la fiecare grupa se afla cate un set de imagini decupate infatisand fenomene ale naturii si alte obiecte; -elevii sunt rugati sa sorteze numai imaginile care infatiseaza fenomene ale naturii; -fiecare grupa, in ordinea numerotarii, va numi, pe rand, un fenomen al naturii, de fiecare data altul; -raportorul grupei va aduce imaginea corespunzatoare si o va lipi pe petala de lotus in sensul acelor de ceasornic pana cand toate cele 8 petale de lotus vor fi completate. Se repeta, prin enumerare, fenomenele naturii descoperite in imagini. Obtinerea performantei Ce fenomene ale naturii dintre cele mentionate cunoasteti voi mai bine? Se propune elevilor aplicarea metodei "Ciorchinelui" Se imparte clasa in 4 grupe, fiecarei grupe stabilindu-i-se un fenomen al naturii. La fiecare masa se afla o plansa flip chart pe care este desenat un ciorchine. Din plicul cu mai multe imagini amestecate elevii trebuie sa le sorteze pe acelea potrivite fenomenului fixat grupei si sa le lipeasca pe ciorchine. Pot desena ei insisi alte desene daca le considera potrivite. La final se expun toate produsele in fata clasei si se observa de catre toti, in timp ce un reprezentat de la fiecare grupa va descrie continutul ciorchinelui realizat. III. REFLECTIA Tema de reflectie:Cand ninge? De ce nu ninge vara? Realizarea pe caiete a simbolurilor pentru fenomenele naturii invatate, cu ajutorul modelelor expuse in clasa. Evaluarea Elevii primesc fise de evaluare cu itemi structurati pe nivele de dificultate. (ANEXA) Incheierea activitatii Se fac aprecieri asupra activitatii desfasurate, asupra modului in care elevii s-au implicat in rezolvarea sarcinilor si se vor nota elevii care s-au evidentiat. |
Conversatia Ghicitori RAI Frontal Observarea sistematica a elevilor Brainstorming Exercitiu-joc Observare Manual Imagini Conversatia Lucrul pe grupe Conversatia Explicatia Frontal Observarea sistematica Grupe, individual Fise Carioci LOTUS Carton colorat galben Imagini diverse Lucru pe perechi Lipici Flip chart Conversatia Ciorchinele Grupe: munca in echipe Frontal Conversatia Frontal Exercitiul Munca independenta Fise de evaluare |
FISA DE OBSERVARE A ELEVILOR LA LECTIE
DISCIPLINA: CUNOASTEREA MEDIULUI, clasa I
NUMELE ELEVILOR |
COMPETENTE |
||||||
recunoaste fenomene ale naturii |
are spirit de observatie |
judeca si argument- teaza |
utilizeaza un limbaj specific |
formuleaza opinii personale |
lucreaza organizat |
executa correct sarcinile |
|
BUTACU LUCIAN | |||||||
CHIPER CLAUDIA | |||||||
COJOCARU MARIO | |||||||
COJOCARU PETRUT | |||||||
COSA CRISTIAN | |||||||
GHENTA LAURENTIU | |||||||
GHINGA DIANA | |||||||
GROSU ELENA | |||||||
IANCU MIHAELA | |||||||
RADAVOI PETRONELA |
| ||||||
SARCA EDUARD | |||||||
STAN GABRIEL | |||||||
TULBURE IULIAN | |||||||
TAMPU ROBERTO | |||||||
TIMPU NICOLAE |
Invatator. LILIANA BUCUR
ANEXA
NUME . . . . . . . . . . . .. DATA . . . . . . . . .
FISA DE EVALUARE LA CUN. MEDIULUI, CLASA I
2. Incercuieste:
- cu verde imaginile care infatiseaza ploaia;
-cu albastru imaginile care infatiseaza ninsoarea;
-cu galben pe cele care infatiseaza fulgerul
-cu maro pe cele care infatiseaza vantul.
DESCRIPTORI DE PERFORMANTA:
ITEM |
FB |
B |
S |
4 solutii corecte |
3 solutii corecte |
2 solutii corecte |
|
7-8 solutii corecte |
5-6 solutii corecte |
3-4 solutii corecte |
TEHNICA LOTUS
METODA CIORCHINELUI
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||