Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATA
DATA septembrie 2010
GRUPA:mijlocie
TEMA:"Anotimpul meu preferat"
DOMENII EXPERENTIALE: Stiinte si dlc
TIPUL ACTIVITATII: evaluare
SCOPUL:Verificarea cunostintelor dobandite de copii privind anotimpurile(transformarile in natura,fructe,legume,flori specifice) si a deprinderilor copiilor de expirmare orala corecta.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul activitatilor copilul va fi capabil:
-sa recunoasca anotimpul dupa elementele caracteristice
-sa enumere cele 4 anotimpuri respectand ordinea lor
- sa alcatuiasca propozitii cu cuvantul dat
STRATEGII DIDACTICE: surpriza,explicatia,conversatia,exercitiul,elementele de problematizare.
RESURSE MATERIALE:imagini ilustrand cele 4 anotimpuri jetoane-imagini reprezentand elemente reprezentative fiecarui anotimp, fise de lucru
Desfasurarea activitatii
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Educatoarea va asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a activitatii, si anume: aerisirea salii de grupa, aranjarea mobilierului, intrarea si asezarea copiilor pe scaunele, controlarea tinutei acestora. Copiii intra in sala de grupa si se asaza ordonat pe scaunele. |
explicatia frontal | |
Captarea atentiei |
Se face prin primirea papusii Alexandra la activitate care este acum ingrupa mica si le cere ajutorul celor din grupa mijlocie. Ea ii roaga pe copii sa o invete care sunt anotimpurile anului ca ea nu stie . Copiii asculta cu mare atentie si interes. |
explicatia frontal |
- |
Enuntarea scopului si a obiectivelor |
Se va anunta tema activitatii, precizandu-se ca toti copiii trebuie sa participe activitate .Copiii asculta cu atentie. |
explicatia frontal |
- |
Evaluarea cunostintelor |
Educatoarea va pune accent pe cunostintele ancora: "in ce anotimp suntem?" " de unde stii tu ca e toamna, ce ai observant afara? "ce se intampla cu animalele toamna? Dar cu plante?" "Ce anotimp urmeaza?" . . . "cine vine la noi in anotimpul iarna? Ce sarbatorim noi iarna?"etc "Ce floare este numita vestitorul primaverii?"etc Dupa ce se discuta despre cele 4 anotimpuri copii primesc din partea papusii Alexandra cate un jeton . Ei sunt rugati sa spuna ce reprezinta imaginea , |
conversatia, explicatia frontal individual conversatia explicatia frontal conversatia |
apreciere verbala Analiza raspunsurilor: -modul de formulare a raspunsului -capacitatea de a adresa intrebari; -flexibilitatea |
Obtinerea performantei |
Copii primesc o fisa de lucru. Dupa ce au loc discutii referitoare la fisa copii trebuie sa deseneze anotimpul preferat. |
conversatia |
apreciere verbala |
Incheierea activitatii |
Educatoarea face aprecieri asupra participarii la activitate Vor fi impartite copiilor stimulente. |
explicatia frontal |
apreciere verbala |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||