Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» DIDACTIC - EDUCATIA PENTRU STIINTA- Cunoasterea mediului


DIDACTIC - EDUCATIA PENTRU STIINTA- Cunoasterea mediului


PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE

GRADINITA: O.N. nr.2 BASARABI jud.

GRUPA: mijlocie

ACTIVITATEA: EDUCATIA PENTRU STIINTA- Cunoasterea mediului

TEMA: Painea



Forma de realizare Observarea

Tipul activitatii Insusire de cunostinte si deprinderi

Scopul ACTIVITATII: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere, intelegere si investigare a     mediului inconjurator.

Obiective operationale

O1- sa descopere elementele componente ale painii prin antrenarea tuturor

organelor de simt;

O2- sa identifice unele insusiri ale painii: culoare, forma, marime;

O3 - sa numere feliile de paine din farfurioare;

O4- sa clasifice painea in notiunea alimente;

O5- sa inteleaga fazele procesului de preparare a painii.

Metode si procedee conversatia, observatia directa, explicatia, demonstratia, invatarea prin descoperire, comparatia, problematizarea, concluzionarea, aprecierea.

Material didactic folosit paine proaspata, paine veche, paine alba si

paine neagra, chifle, boabe de grau, faina,

apa, drojdie, sare, vas pentru aluat, cuptor

(pentru educatoare); farfurioare cu felii de

paine alba si paine neagra (pentru copii).

DURATA: 20'-25

Material bibliografic

Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii, 2005;

Maria Taiban, Valeria Nistor, Ecaterina Barseti, Maria Petre, Valeria

Vornicu, Antonia Berescu "Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii", Editura didactica si pedagogica, Bucuresti, 1979.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul

didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare (Instrumente si indicatori)

I. Organizarea

activitatii

II. Captarea

atentiei

III. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

IV. Dirijarea invatarii

V. Incheierea activitatii

Masutele sunt asezate in forma de careu deschis.

Voi intra in sala de grupa cu o paine proaspata acoperita cu un prosop. Voi descoperi painea si ii voi intreba pe copii:

Priviti ! Ce v-am adus?

Copii, astazi vom observa painea. Vom invata din ce este formata; de cate feluri este, ce forme poate avea si din ce se prepara painea.

Pipaie painea pe care am adus-o si spune ce simti: este calda sau rece?

Ce miros are painea calda?

Apasati bine, sa vedeti ce se intampla cu ea? (se strange si revine la loc, este pufoasa, proaspata)

Apasati si painea rece. Ce observati? (Nu are miros atat de puternic si nu este pufoasa)

Priviti feliile de paine din farfurioare pentru a vedea din ce este formata painea.

Ce se vede pe marginea lor? (coaja)

Cum este coaja?(tare) Ce culoare are? (galben-maro)

Ce se afla sub coaja? (miezul).

Numarati feliile din farfurioare.

Priviti cu atentie miezul lor !

Ce culoare poate avea? (alb sau mai inchis la culoare)

Ii spunem paine neagra celei cu miez inchis la culoare si paine alba celei cu miez alb.

Gustati si spuneti ce gust are painea? (bun, placut)

Care paine este mai gustoasa? (cea proaspata)

Ce forma poate avea painea?(lunga, rotunda)

Ce marime poate avea? (mica, mare, foarte mica-chifla)

Daca o mancam, ce spunem ca este painea?

( - Cum se numesc lucrurile pe care le mancam?) (alimente)

De ce mancam paine? (Este hranitoare, ne ajuta sa crestem, sa fim sanatosi).

Ce trebuie sa facem inainte sa mancam painea? (Sa ne spalam pe maini).

Sinteza partiala

Painea calda are miros foarte placut si este pufoasa. Painea rece nu are miros atat de puternic. Painea veche nu este pufoasa.

Painea este acoperita cu o coaja tare, galben-maro. Noi spunem ca e rumena. Miezul are culoare alba sau negru. Painea neagra este mai hranitoare decat cea alba.

Painea proaspata are gust bun. Painea veche este acra, amara. Painea are forma rotunda,lunga si este mica-rotunda, mare-rotunda sau foarte mica-chifla.

Painea este un aliment. Ea este hranitoare, ne ajuta sa crestem, ca sa fim sanatosi. Painea se consuma dupa ce s-a racit si dupa ce ne spalam bine pe maini.

De unde luam paine? (de la magazin)

Cine o face? (brutarul- la brutarie)

Hai sa vedem daca stiti care este drumul painii.

Care este prima imagine? (cantarirea sacilor de faina)

Ce operatie urmeaza? (se cerne faina)

Ce se face mai departe? (se amesteca in malaxor faina, apa, drojdia, sarea, pentru a se obtine coca, aluatul)

Ce face brutarul apoi? (modeleaza aluatul sub forma painii)

Ce urmeaza apoi? (se coace in cuptor)

Ce se intampla pe urma? (Este scoasa din cuptor si asezata in lazi)

Unde ajunge painea proaspata? (cu ajutorul masinilor care o transporta, in magazinele de paine, alimentare)

Stiti din ce se face painea? (din faina, apa, drojdie, sare)

Din ce se obtine faina? (din graul macinat la moara, adica zdrobit).

Priviti cum se face painea acasa de mama si bunica!

Punem faina intr-un vas adanc, turnam apa calda, sare si drojdie. Amestecam bine compozitia, framantam bine si acoperim vasul cu un prosop. Il lasam la caldura sa dospeasca si sa creasca painea. O s-o coacem mai tarziu in cuptor.

Sinteza finala

Painea se prepara din grau. Cand graul este bine copt este treierat de agricultori, il pun in saci si-l duc la moara. Aici graul este macinat, transformat in faina. Asa dupa cum ati vazut, din faina, drojdie, apa, sare se prepara un aluat care se pune la dospit. Drojdia il ajuta sa dospeasca. I se da o anumita forma lunguiata sau rotunda si este pus la copt in cuptor. Asa se obtine paine calda, cu miros placut, pufoasa la pipaire.

Painea calda este un aliment foarte important, este nelipsit din hrana omului. Avem paine multa si gustoasa pentru ca graul este o mare bogatie a tarii noastre.

Voi face aprecieri generale si individuale asupra modului cum au raspuns copiii la activitate, cum si-au manifestat interesul pentru activitate.

Interpretand cantecul "Brutarii", copiii vor iesi in mod organizat din clasa.

observare directa

explicatia

invatare prin descoperire

observare directa

conversatia euristica

problematizarea

explicatia

concluzionarea

conversatie euristica

problematizarea

explicatia

demonstrarea

explicatia

concluzionarea

conversatia

aprecierea

identificare

Prin obsrvatie directa, copiii vor identifica si denumi, vor face comparatii si generalizari.

-chestionare orala

chestionare orala

chestionare orala

chestionare orala





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate