Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema: Randunica
Tipul de activitate: predare
Forma de realizare: memorizare
Scopul activitatii:
formarea deprinderii copiilor de a invata o poezie in colectiv; dezvoltarea proceselor psihice; imbogatirea si activizarea vocabularului; educarea dragostei pentru pasarile calatoare;
Obiective operationale:
sa cunoasca pasarile calatoare ;
sa cunoasca modul de viata al acestora;
sa memoreze poezia;
sa recite clar, corect, expresiv;
- sa manifeste interes pentru activitate.
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, povestirea.
Material didactic: planse reprezentand pasarile calatoare, imagini cu acestea.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
I. |
Captarea atentiei |
Voi expune copiilor cateva ghicitori despre cele patru anotimpuri, ii voi intreba in ce anotimp suntem. |
expunerea | |
II. |
Reactualizarea cunostintelor |
-Ii voi intreba in ce anotimp suntem? - Care sunt pasarile calatoare pe care ei le cunosc? - Ce poveste am invatat despre randunica? |
Conversatia | |
III. |
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
-Astazi vom invata poezia "Randunica" |
Explicatia | |
IV. |
Dirijarea procesului de invatare |
Voi recita poezia de 2-3 ori avand in vedere o recitare clara, corecta, expresiva. Randunica "Coada ca o furculita Rosioara sub barbita Iarna plec de-aici din tara Primavara ma-ntorc iara Langa voi stau fara frica Si ma cheama RANDUNICA. Voi explica sensul cuvintelor: "furculita, rosioara" Voi trece la invatarea poeziei de catre copii pe unitati logice. Voi urmari o recitare clara, corecta, expresiva, corectand copiii atunci cand este cazul. Voi imbina recitarea clara individuala cu cea colectiva. |
Demonstratia Explicatia Exercitiul | |
V. |
Evaluarea |
Voi face un joc cu copiii, numit "Ghiceste cine a plecat": voi ascunde pe rand cate o imagine cu pasarile calatoare (barza, randunica, cocorul) |
Explicatia |
"Ghiceste cine a plecat" |
VI. |
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii si asupra modului de comportare al copiilor. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||