Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Educatoare:
Grupa: mijlocie
Categoria de activitate:Educatie plastica
Tema: 'Cerul cu stele'
Tipul de activitate: de invatare
Forma de realizare: pictura
Scopul activitatii:
Dezvoltarea sensibilitatii si a gustului estetic si artistic; insusirea unui vocabular plastic si a tehnicii de lucru specifice;consolidarea spiritului de acuratete in efectuarea lucrarii ;stimularea gandirii si a imaginatiei creatoare; educarea deprinderii de autoevaluare.
Obiective operationale:
a) cognitive:
La sfarsitul activitatii didactice,toti copiii trebuie:
-sa recunoasca punctul plastic in diferite compozitii;
-sa stie prin ce se deosebesc punctele plastice(forma,culoare,marime);
-sa elaboreze lucrari originale valorificand punctul plastic;
-sa se exprime creativ pe tema data'Cerul cu stele'.
b)afective:
-sa participe cu interes la activitate,,
-sa iubeasca frumosul din arta si natura;
-sa doreasca realizarea unor lucrari frumoase.
c)psiho-motorii:
-sa-si coordoneze motricitatea antrenand corect muschii mici ai mainii
pentru a evita eforturile inutile si pentru a preveni oboseala;
-sa utilizeze in mod corect pensulasi materialele de lucru necesare.
Metode si procedee: observatia,conversatia,demonstratia, munca independenta,
expozitia,expunerea, analiza.
Material didactic: planse demonstative si model, casetofon, casela cu cantece
de Craciun cizma lui Mos Nicolae cu daruri in ea,recompense
Material bibliografic:
- Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii -
Bucuresti 2005;
Forme de organizare: frontal si individual
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 20-25minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
I. |
Captarea atentiei |
Se va realiza cu ajutorul unei ghicitori: ' Cine in ghetute pune Dulciuri, nuci si cu alune, Masinute,papusele Hai ghiceste baietele?'(mos Nicolae |
Expunerea | |
II. |
Reactualizarea cunostintelor |
Se va realiza printr-o scurta discutie. - Cum trebuie sa ne comportam pentru ca mos Nicolae sa ne aduca daruri ? - Voi trebuie sa va ascultati parintii si sa le fiti de ajutor cu ceea ce puteti voi. Trebuie sa fim buni cu prietenii nostri , cu colegii, cu doamnele educatoare, cu vietuitoarele si cu plantele. |
Conversatia | |
III. |
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
Copii,astazi la activitatea de educatie plastica noi vom desena 'Cerul cu stele ''pentru a-i lumina lui mos Nicolae calea spre casele noastre.De aceea va trebui sa lucram cu multa grija pentru ca mosul sa nu rataceasca drumul |
Conversatia Explicatia | |
IV. |
Dirijarea procesului de invatare |
Pentru a intelege mai bine despre ce este vorba va trebui sa fiti atenti la mine. Le prezint o plansa pe care am desenat trei puncte plastice: un cerc rosu,un patrat albastru si o steluta galbena. Voi acoperi |
Conversatia Explicatia Demonstratia | |
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
ultimele doua puncte plastice si voi intreba despre primul punct. -Ce observati pe aceasta plansa? - Da,copii,acesta este un punct plastic.Le arat apoi si celelalte puncte plastice. - Si acestea copii tot puncte plastice sunt. -Prin ce se deosebesc aceste puncte? -Ce forme au punctele desenate? -Care punct plastic este mai mare? Dar mai mic? -Ce culori au aceste puncte plastice? Le voi prezenta copiilor cateva compozitii proprii in care ei vor identifica imaginile exprimate prin puncte plastice. In lucrarea pe care veti intocmi astazi veti picta mai multe puncte plastice. Plansa pe care ei vor realiza aceasta tema va fi colorata cu albastru pentru a se observa mai bine stelutele. -Ce vom desena pe cer? Trebuie sa desenam stelutele cu culori deschise pentru a-i lumina lui Mos Nicolae drumul deoarece acesta este batran si nu mai vede bine. Inainte de a se apuca de lucru voi face cateva exercitii pentru incalzirea mainilor. -Spor la lucru! Voi urmari elaborarea lucrarilor si daca este cazul voi da si indicatii.In timpul in care ei lucreaza voi da drumul si la casetofon. |
Explicatia Conversatia Expozitia Explicatia Munca independenta | |||
Nr. Crt. |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
V. |
Evaluarea |
La sfarsitul activitatii organizez o expozitie cu lucrarile terminate. Cer copiilor sa spuna ce lucrare le place si sa motiveze alegerea facuta. Se face astfel o fixare a cunostintelor despre punctul plastic, urmarindu-se in executia lucrarilor: - cat mai multe forme pe suprafata; - pastrarea temei propuse; - pastrarea curateniei pe masute, lucrul ingrijit. |
Expozitia Analiza | |
VI. |
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri generale asupra modului de desfasurare al activitatii si asupra modului de comportare al copiilor. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate
Gradinita | |||
|
|||
| |||
| |||
|
|||